zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy na 23. týden

Gabriela Vránová

autor: archiv Scena.cz   

zvětšit obrázek

Neobyčejné životy Gabriela Vránová (Vysílání: 09.6., 21.00 hod., ČT1)
Více než 40 let byla členkou pražského Divadla na Vinohradech. Hrála v řadě nejúspěšnějších českých seriálů - v F. L. Věkovi, Sňatcích z rozumu, Chalupářích. Ale snad největší popularity dosáhla učitelkou Hajskou v seriálu My všichni školou povinní. Díky neopakovatelné barvě hlasu k nám promlouvá z rozhlasových her nebo dabovaných filmů. Miluje poezii a sama je literárně činná. Patří ke generaci, která se narodila na Slovensku, a po vzniku Slovenského štátu se musela vrátit do České republiky. Dětství a studentská léta prožila v Brně, ale po rodičích má v sobě nejen českou, ale slovenskou a maďarskou krev. Paní Gabriela Vránová.

Úsměvy Jiřího Štěpničky (Vysílání: 12.6., 17.00 hod., ČT2)
Před kamerou se prvně batolil, když mu byly tři roky. Pak následovala delší pauza, lemovaná neradostnými událostmi. Ale nedal se, chtěl být hercem. S Jaromírem Hanzlíkem si dnes bude povídat Jiří Štěpnička. Působí přes třicet let v Národním divadle, je obsazován většinou do rolí velkého klasického repertoáru, ale nevyhýbají se mu ani role psychologicky rozervaných současníků. Televize k němu byla štědrá, Jiří Štěpnička odehrál množství rolí v seriálech, ale také v pohádkách, které má moc rád. Ve filmu má jednoznačné zařazení svůdníka. S humorem a s nadhledem vypráví o svých milovnických rolích, které se mu nevyhýbají ani po šedesátce.

Divadlo žije! (Vysílání: 12.6., 21.50 hod., ČT2)
Projekt Setkání/Encounter vznikl v roce 1990 z iniciativy brněnské akademie, kde vznikla myšlenka uspořádat setkání všech tří vysokých divadelních škol z tehdejšího Československa. Během jednoho víkendu se v únoru 1991 setkali učitelé i studenti DIFA JAMU v Brně, DAMU v Praze a VŠMU v Bratislavě, aby si navzájem předvedli ukázky své tvorby a pracovní metody. Od 1. ročníku se festival neustále vyvíjí a rozšiřuje. Účastí zahraničních škol dostal festival SETKÁNÍ přídomek mezinárodní, prodloužil se na 5 dní a rozšířil svůj program o doprovodné akce. Od té doby se počet účastníků neustále zvyšuje a na jih Moravy se každoročně sjíždějí divadelníci z dalších koutů Evropy, ale také třeba z Izraele, Číny či jižní Afriky. Festival SETKÁNÍ/ENCOUNTER je považován za jeden z nejvýznamnějších svého druhu.
Con Amore (S láskou) je původním divadelním textem, který vychází ze tří věhlasných milostných příběhů romantické a novoromantické epochy 19. století.
Všechny tři příběhy jsou známé i v podobě Pucciniho opery Tosca, Čajkovského Evžena Oněgina a Wagnerova Tristana a Isoldy. Autoři je však přesadili do dnešních dnů a prolnuli do tvaru, jehož výsledkem je jakýsi „nadpříběh“, saturující všechny hlavní vlastnosti nejkrásnějších a nejtragičtějších romantických historií lásky.
Herecký soubor Slováckého divadla v Uherském Hradišti začal zkoušet kontroverzní hru Bambiland od Elfriede Jelinek.
Čtyřiašedesátiletá rakouská spisovatelka a dramatička Elfriede Jelinek bývá divadelní kritikou označována za nejkontroverznější žijící autorku na světě. Když v roce 2004 obdržela Nobelovu cenu za literaturu, nezřídka se mezi komentátory vyrojily hlasy, že ji znehodnotila. Světového věhlasu se dostalo například její hře Pianistka, kterou zfilmoval režisér Michael Haneke.
Životním postojem Jelinekové je šok a provokace. Šokuje svou tvorbou, provokuje názory v médiích, společnost kritizuje jako marxistka, diskriminaci ženského pohlaví jako feministka. Sama působí jako obscénní, brutální a odpudivá, její texty vzbuzují často odpor, nevoli či přinejmenším iritaci. Podle spisovatele Petera Handkeho nikdo jiný neformuloval tak dokonale svůj vztek vůči poměrům v současné době. Její radikální kritika jazyka, vlády a společnosti už natolik zesílila, že se jí nemůže zříci.
BURANTEATR, nezávislé profesionální divadlo, v červnu opouští sál v prostorách KNIHY DOBROVSKÝ, kde nalezl po dvě sezóny své působiště. Přesto zatím dál pokračuje ve svém dramaturgickém plánu. Letos v únoru v těchto prostorách nastudoval M. T. Růžička "Solaris" podle Stanislawa Lema, začátkem dubna proběhne premiéra Dürennmattova "Komplice" v režii J. Hájka a ještě na poslední chvíli v červnu chce soubor přijít s poslední premiérou sezóny. Kde bude hrát potom, zatím netuší. Ale rozhodně se nevzdává a rozhlíží se po nových prostorech.
Důležitou silou inscenace bude hudba z původních oper v aranžmá Zdenka Merty, která je neodmyslitelně srostlá s příběhy. Autory představení v Mahenově divadle jsou Jiří Šimáček, Zdenek Merta, Stanislav Moša a Zdenek Plachý.

6.6.2010 23:06:38 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 19. týden

Gérard Depardieu (Cyrano z Bergeraku)

Světák Jan Libíček
Jaký byl ve skutečnosti veselý tlouštík českého filmu? Dokumentem připomínáme náhlý odch ...celý článek


Bouře hra Williama Shakespeara

Bouře

Bouře
Ctnost a šlechetnost je víc než msta. Britská filmová adaptace divadelní hry Williama Shakespeara (19 ...celý článek


Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Iveta Bartošová - Ve jménu lásky

Přebal alba

Zpěvačka Iveta Bartošová patřila k nejoblíbenějším českým popovým zpěvačkám konce 20. a začátku 21. století. Z celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Dny evropského filmu znají své vítěze

Bez dechu (Without Air)

Na mezinárodním festivalu Dny evropského filmu (DEF) byly dnes slavnostně předány v pražském kině Přítomnost f celý článek

další články...