zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Dny evropského filmu znají své vítěze

Bez dechu (Without Air)

autor: Zdroj press kit festivalu   

zvětšit obrázek

Na mezinárodním festivalu Dny evropského filmu (DEF) byly dnes slavnostně předány v pražském kině Přítomnost festivalové ceny. Hlavní cenu BEST FILM DEBUT získala maďarská režisérka Katalin Moldovai za drama Bez dechu (Without Air). Film sleduje příběh učitelky literatury, jež doporučí studentům příběh o vztahu básníků Arthura Rimbauda a Paula Verlaina a vzápětí je rodiči obviněna z homosexuální propagandy. Cenu BEST MUSIC FILM obdržel režisér Mikel Cee Karlsson za snímek Tygr v ráji, který je originálním portrétem indie folkového písničkáře José Gonzáleze na pomezí fikce a dokumentu.

Hlavní část 31. ročníku festivalu Dny evropského filmu probíhala od 4. do 9. dubna v Praze, Brně a Ostravě. Žánrově pestrý program nabídl na tři desítky oceňovaných aktuálních hraných, dokumentárních i animovaných filmů. Na výběr filmů z různých koutů Evropy se mohou těšit od 10. do 14. dubna diváci v kinech v Boskovicích (Panorama), Červeném Kostelci (Kino Luník), Havířově (Kino Centrum), Hradci Králové (Bio Centra), Jablonci nad Nisou (Kino Junior), Šumperku (Kino Oko), Vrchlabí (Kino Střelnice), Vyškově (Kino Sokolský dům) a ve Znojmě (Kino Svět). Všechny filmy jsou uváděny s českými a anglickými titulky.
V porotě hlavní soutěže debutů DEF zasedli herečka a kurátorka projektu Terapie sdílením Ester Geislerová, ředitel a spoluvlastník artové distribuční společnosti Aerofilms a spoluvlastník a provozovatele kin Aero, Světozor, Oko a Bio Central Ivo Andrle a producent Jakub Jíra. O cenu v kategorii evropský debut roku se ucházelo celkem šest snímků. K výběru vítězného filmu Bez dechu (Without Air) Katalin Moldovai uvádí porotce Ivo Andrle: „Přestože režisérka nesahá po velkých okázalých gestech a soustředí se především na konkrétní situaci konfliktu mezi oblíbenou učitelkou a rodiči jejich studentů, dokáže diváka naplno vtáhnout do gradujícího dramatu. Děj filmu je usazen v aktuální společenské situaci středoevropské země, nicméně morální rovina příběhu zůstává univerzální a nadčasová.“ Cenu v Praze převzala představitelka hlavní role Ágnes Krasznahorkai.

Soutěžní sekce Film & hudba DEF podtrhuje sílu dvou uměleckých disciplín a jejich schopnost oslovit lidské emoce a vášně na celém světě. O ceně BEST MUSIC FILM pro snímek Tygr v ráji rozhodli porotci: finský filmový režisér a scenárista a vítěz loňské soutěže DEF Einari Paakkanen, dále hudebník David Žbirka a slovenská zpěvačka a herečka Alžbeta Ferencová, známá jako Zea. „Tygr v ráji zaujímá poetičtější a místy surrealistický přístup k žánru hudebního dokumentu. Odvážný a unikátní film režiséra Mikel Cee Karlssona poskytuje náhled do psychického stavu umělce, spíše než faktickou časovou osu jeho kariéry a tímto neobvyklým přístupem si získal hlas poroty,” uvádí k vítěznému snímku za porotu David Žbirka.

Festivalové filmy DEF zaplnily kina v Praze, Brně a Ostravě od 4. do 9. dubna. Program, který většinu filmů nabídl v české premiéře, je rozdělen do pěti tematických sekcí: soutěžní sekce Poprvé uvádí silné debutové snímky, druhá soutěžní sekce Film & hudba láka na pestrý výběr filmů, ve kterých prim hraje hudba, a sekce Panoráma přináší snímky filmových matadorů. V sekci Pocta se festival tentokrát zaměřil na tvorbu režisérky a scenáristky Jessicy Hausner a mimo jiné uvádí její nejnovější film Club Zero. Sekce Živá planeta je tradičně věnována ekologii a přírodě. I v letošním roce byl pro návštěvníky festivalu připraven bohatý doprovodný program, který nabídl nejrůznější diskuze, projekce pro seniory a pro školy, semináře pro filmové profesionály i dílny animace pro děti.

22.4.2024 16:04:29 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Festivaly

Re-connect Art 2024

Re-connect Art 2024

4. ročník festivalu performance a multimédií Re-connect Art pořádaný Nadací Prague Biennale se bude konat v te ...celý článekČasopis 21 - sekce

OPERA/ TANEC

Do programu ZUŠ Open se letos zapojí 444 škol

Magdalena Kožená (ZUŠ Open)

Příští týden naplno vypukne celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open, který pod heslem ZUŠlechť celý článek

další články...