zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Český hrdina premiéra Farmy v jeskyni

Český hrdina

autor: Michal Hančovský   

zvětšit obrázek

Mezinárodní soubor Farma v jeskyni uvede pohybovou satiru Český hrdina v režii Viliama Dočolomanského. Je o ženě, která se rozhodla setkávat s těmi, jimž nerozumí a od nichž „to schytává“. O vztazích ve společnosti názorových střetů, ve které aktuálně žijeme. Inscenaci nabitou ironií, akcí a živou hudbou soubor uvede v premiéře 26. dubna v Centru současného umění DOX. Součástí projektu jsou i doprovodné edukační programy pro školy i veřejnost.

V Českém hrdinovi se prolíná politické s intimním, veřejné s osobním. Je o poutech, které si jeden vůči druhému vytváříme, jakkoli jsme si cizí. Ale i o tom, jak jsme vůči sobě bezbranní. „Já se musím jít podívat, jak vypadá jejich zahrádka, co oni říkají, jak žijí, protože jinak se jich budu bát a nebudu jim rozumět,” říká žena, která se stala inspirací příběhu.
Oni. Vyhýbáme se jim, nechceme v jejich světě žít, střety s nimi dopředu vzdáváme. A navzájem s sebou opovrhujeme.
Inscenace se volně inspiruje osobností novinářky Ivany Svobodové, jejíž „mise“ ji zavedla až do obývacího pokoje důchodce, který chtěl zachránit „naši zemičku“ a stal se tak „prvním českým teroristou“: „To vás zaujme, že někdo pokácí stromy, chce vykolejit vlak, a předstírá, že je Muslim,“ říká Ivana Svobodová.
„Pro mě je Svobodové odvaha a zájem o lidi překvapující a inspirativní. Nezajímá mě tolik politický kontext celé kauzy, ale to, že máme každý z nás šanci ty druhé poznat bez souzení. Cítit s nimi, jakkoli jsou názorově na opačné straně. Pokud se odmítáme navzájem poznat, jsme jeden pro druhého hrozbou a jako celek zranitelní,” říká o inscenaci choreograf a režisér Viliam Dočolomanský.

Jak jsme u Farmy v jeskyni zvyklí, i tato inscenace je konkrétnější než tanec a abstraktnější než činohra. Mluví pohybem, hudbou a minimem slov o tom, co je aktuálně „ve vzduchu”. O současných vztazích v době politického marketingu, dezinfo světa a hledání hodnot.
Diváci se mohou těšit na nevšední zpracování, nadsázku a charismatické performery Hanu Varadzinovou, Andreje Štěpitu, Michaelu Králikovou, Matúše Szegho a hudebníky Štěpána Janouška a Miloše Klápště pod režijním a choreografickým vedením Viliama Dočolomanského. Ivana Svobodová se vzniku inscenace účastní formou rozhovorů a setkávání s tvůrci.

Inscenace Český hrdina vznikla v koprodukci s Centrem současného umění DOX a společně s navazujícími edukačními programy je součástí projektu Online Hero, který byl podpořen fondy EHP 2014-2021, Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hl. města Praha, Národním plánem obnovy a Nadací ČEZ. Premiéra inscenace se uskuteční 26. 4. 2024 v 19:00 v Centru současného umění DOX, Multifunkční sál DOX+. Další reprízy se odehrají 27. 4. a 28. 4. 2024.

22.4.2024 16:04:45 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Zveme ...

Janáček 170 na piazzettě

Z vizuálu NdB

Přijďte s námi oslavit narozeniny Leoše Janáčka. Náš slavný skladatel má už 170 let, tak ta narozeninová party ...celý článek


Bubeníček International Ballet Gala

Jiří Bubeníček (Foto: Nadina Cojocaru)

Významný sólista a choreograf Jiří Bubeníček pořádá v Praze slavnostní galavečer s názvem Bubeníček Internatio ...celý článekČasopis 21 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Sladké hry minulého leta Juraje Herze

Sladké hry minulého leta

Sladké hry minulého leta
Toužila vzlétnout ke slunci, a přitom sama zářila mnohem víc. Slovenský film podle celý článek

další články...