zvláštní poděkování
Quantcom.cz

140. výročí položení základního kamene Národního divadla

Základní kameny Národního divadla

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Národní divadlo Praha připravilo u příležitosti 140. výročí položení základního kamene důstojné oslavy. Dne 16. května 1868 ožila Praha i celá zem velkou celonárodní slavností – položením základního kamene Národního divadla. Již 14. května přijelo do Prahy 25 tisíc diváků, 15. května dorazilo do Prahy 24 zvláštních vlaků a 16. května dalších 60 tisíc lidí. Myšlenkou divadla žil skutečně celý národ, a tak není divu, že i základních kamenů se sešlo víc.

Základní kámen měl být původně z památného Řípu, z jehož úbočí byl proto vylomen velký čedičový balvan. Nepodařilo se ho však opracovat do požadovaného tvaru, a tak musel být nahrazen kamenem jiným. Ten nechal na svůj náklad zhotovit pražský kameník Gabriel Žižka ze žuly z Louňovic na Říčansku. Kámen z Řípu (později označen číslem 2) byl přesto dopraven ve slavném průvodu na staveniště divadla a – zároveň s mezitím přivezeným kamenem z Radhoště s nápisem „Co Bůh spojil, člověk nerozlučuj!“ (č. 1) – zazděn jako společné „česko-moravské podloží“ vlastního základního kamene (č.3).

Co se dělo 16. května 2008? Na piazzetě u historické budovy probíhal od 14:30 h komponovaný pořad. Nejdříve vystoupili členové činohry – moderoval David Prachař. Dále vystoupil Zpěvácký spolek Hlahol, Pěvecké spolky z míst původních základních kamenů, pronesení slavnostní řeči K. Sladkovského před poklepem na základní kámen, pronesení slavnostní řeči Fr. Palackého „Jménem národa“, symbolický poklep na základní kámen a píseň „Kde domov můj“. Atmosféru původní slavnosti z r. 1868 navodili herci v dobových kostýmech a folklórních a národních krojích. Pro účastníky naší slavnosti byl k dispozici samozřejmě stánek s občerstvením.
Od 9:00 do 16:30 h probíhaly prohlídky prostoru historické budovy ND s uloženými základními kameny a vstupního vestibulu historické budovy s výstavou k základním kamenům.

„V základních kamenech ND je uložen nejen vypjatý vlastenecký patos té doby, formulující počátky české novodobé státnosti, ale jsou i symbolem obrovské energie, tvůrčího umu, velkorysosti a chytrosti Sladkovského generace. V založení Národního divadla a v hesle Národ sobě viděla tato generace naši slavnou minulost, snoubící se s naší „šťastnější budoucností“. A naším úkolem je tuto budoucnost stále znovu a znovu naplňovat novými obsahy, “ řekl Ondřej Černý, ředitel Národního divadla.

Vraťme se do minulosti. Zpráva o vylomení kamene z Řípu vyvolala velké nadšení i touhu věnovat do základů Národního divadla kameny i z jiných památných míst Čech a Moravy. A tak byly do Prahy povozy, vlakem, ale i lodí či na voru, dopraveny kameny ze Žižkova (č. 4), Blaníku (č. 5), Práchně (č. 6), Domažlic (č. 7), Vyšehradu (dva kameny č. 8 a 9), Chrasti u Chrudimi (č. 10), Buchlova (č. 11), Záhlinic (č. 12), Boubína (č. 13), Svatoboru (č. 14), Zlatého koně (č. 15), Doudleb (č. 16), Branky u Dobenína (č. 17), Trocnova (č. 18) a Hostýna (č. 19) a cihla z Podivína (č. 20). Některé základní kameny při stavbě byly dokonce odmítnuty, aby nepřipomínaly neblahé okamžiky v životě národa. Tento osud potkal například kámen z Přibyslavi, místa smrti Jana Žižky. Všechna uvedená místa byla pro český národ památná a nebylo snadné rozhodnout, které je nejvýznamnější. Nakonec rozhodla praktická stránka věci – byl vybrán takový kámen, do kterého bylo možné vysekat otvor pro schránku s dobovými dokumenty. Po slavnosti byly tyto kameny, a s nimi i dodatečně přivezený kámen z Lipníka-Helfštýna, zazděny do severní zdi této místnosti tak, aby jejich čelní plochy zůstaly obnaženy a ty pak očíslovány.

Vzhledem k nízké informovanosti se časem zapomnělo, který kámen nese zakládající listinu, počátkem šedesátých let dochází k prohledávání nejprve kamene ze Slivence, dále kamene z Řípu, jakožto podloží základního kamene, který byl následně identifikován. Zjistilo se tak, že skutečným základním kamenem, na který slavnostně poklepaly 16. května 1868 přední osobnosti české kultury a který ukrývá dobové dokumenty, mince a úlomky z Husova kostnického vězení, nese číslo 3 a je z louňovické žuly. V roce 1963 byl pak kámen obnažen, sejmuta krycí deska a 29. května 1963 z něj za účasti médií vyjmuli schránku s dokumenty.

Zazděním kamenů dodaných ke slavnosti založení ND a těsně po ní nebyl jejich soubor uzavřen, neboť dodatečně k nim byly přivezeny a zazděny kameny další. V 2. suterénu byl 80. letech z bývalého skladu kulis vybudován reprezentativní prostor pro základní kameny. Dochoval se soupis pouze 21 kamenů, předpokládá se však, že celkově bylo základních kamenů mnohem více. Při poslední rekonstrukci divadla byla v roce 1983 zdejší místnost i čelní plochy kamenů upraveny do současné podoby. Na protější stěnu byla přitom umístěna replika čelní plochy kamene ze Slivence, dovezeného na staveniště ND až 7. července 1868 a zazděného v jiné části základů Národního divadla, a také bílá mramorová deska od našich krajanů z Chicaga s nápisem "Co krev spojí, moře nerozdvojí". Tento kámen ovšem cesta přes oceán pozdržela až do roku 1871.

19.5.2008 11:05:40 JoMe | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Ze zlaté kapličky

Bílá Voda míří na prkna naší první scény

Jana Pidrmanová (Evarista), Magdaléna Borová (Žofia Burdová)

Činohra národního divadla chystá dramatizaci románu Bílá voda od spisovatelky Kateřiny Tučkové. Premiéra 9. kv ...celý článek


Laterna fest 2024

The Umbilical Brothers (The Distraction)

Druhý ročník mezinárodního festivalu multižánrového divadla na Nove& ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Pet Shop Boys: Nonetheless

Přebal alba

Legenda taneční a elektropopové hudby. Britské duo Pet Shop Boys proslulo už koncem osmdesátých let, kdy vydal celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Festival umění a kreativity ve vzdělávání

Festival umění a kreativity ve vzdělávání

Už počtvrté se pedagogové, rodiče, odborná i širší veřejnost či profesionálové z oblasti kultury a umění mohou celý článek

další články...