zvláštní poděkování
Volný.cz

PRAGUE NONVERBAL 17

Z projektu Bach_330

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Druhý ročník mezinárodního divadelního festivalu pořádaný 21. - 28. května 2017 divadlem La Fabrika – ukáže spektrum žánrů a přesahy mimického divadla do tance, cirkusové artistiky, objektového divadla a vizuálního umění.
Mezinárodní festival PRAGUE NONVERBAL 17, který se koná pod záštitou ministra kultury Mgr. Daniela Hermana, pokračuje i letos v konceptu divadelního festivalu s přesahem do dalších uměleckých oborů. Hlavním centrem dění se stane umělecký prostor La Fabrika a letos se kromě ní rozšíří i o další scény v rámci ART DISTRICT v Praze 7. Návštěvníci budou moci shlédnout za jeden týden okolo 20 představení i v prostoru Jatka78, v divadle Alfred ve dvoře, ve Studiu Hrdinů, v Centru současného umění DOX a v Cross Clubu.

„Hlavním cílem festivalu je konfrontace s mezinárodní profesionální scénou a vnímání současného nonverbálního divadla jako otevřeného uměleckého proudu zasahujícího do dalších žánrů a oborů současného umění. Důležitým faktorem je pestrost s přesahy mimického divadla do tance, cirkusové artistiky, objektového divadla a vizuálního umění. V programu se objeví také divadla, která pracují s maskami a projekty s velmi sugestivní výtvarnou stylizací,“ uvádí Adam Halaš, dramaturg festivalu.

Zahajovacím galavečerem TU NIGHT SHOW budou provázet Martha Issová a Anna Polívková. Mezi vystupujícími umělci budou Trygve Wakenshaw, Soňa Červená, Vojtěch Dyk & Michal Žáček, Rosťa Novák, Martin Zbrožek, Bambule bijou bác (Anna a Johana Schmidtmajerová, Hana Müllerová, Jan Cina a Jiří Weissman), Tap Academy Prague - několikanásobní mistři světa v choreografii Tomáše Slavíčka a řada dalších umělců. Světoznámý choreograf českého původu Jiří Kylián zde uvede v premiéře svůj nový krátkometrážní film Scalamare.

Na večeru bude udělena cena SILENCE SPEAKS LOUDER za celoživotní přínos žánru. V letošním roce cenu převezme prof. Zoja Mikotová, česká režisérka a vysokoškolská pedagožka, zakladatelka Ateliéru výchovné dramatiky Neslyšících na JAMU v Brně.

Hlavní zahraniční část programu tvoří inscenace britského souboru VAMOS THEATRE s názvem FINDING JOY. Nonverbální divadlo s maskami zaznamenalo značný ohlas na velkých mezinárodních přehlídkách a je zajímavou ukázkou jak zpracovat beze slov, s maskami, komiksově a s nadsázkou zajímavý námět z reálného života.

COMPAGNIE MANGANO-MASSIP je francouzské duo Sara Mangano a Yves Massip, kteří patří mezi přímé pokračovatele odkazu Marcela Marceaua. Jejich tvorba je pohybově i vizuálně atraktivní, propojující techniku mime corporel s fyzickým divadlem.

Dalším jménem je skvělý belgický umělec JOS HOUBEN, patřící mezi nejvýraznější a nejznámější evropské mimy, který se představí se svým novým projektem ART OF LAUGHTER.

Z českých souborů se v rámci hlavního programu můžeme těšit na studenty Katedry nonverbálního divadla HAMU Praha, kteří na festivale uvedou moderní klaunerii VĚC v režii Števa Capka a studenty Ateliéru výchovné dramatiky Neslyšících JAMU Brno. V režii prof. Zoji Mikotové vzniklo nové představení DŮM BERNARDY ALBY a na festivalu bude uvedeno v pražské premiéře.
V další české premiéře se v hlavním programu představí také progresivní mladá formace HOLEKTIV – Eva Stará, Karolína Křížková a Andrea Vykysalá, která se soustředí na propojování mimického a tanečního divadla s cirkusovou artistikou.
Bach_330 je unikátním vizuálním koncertním projektem houslisty Martina Zbrožka, jenž vznikl jakožto pocta hudebnímu géniovi J. S. Bachovi u příležitosti 330. výročí jeho narození. Sólový houslový koncert vybraných Bachových sonát je obohacen o projev výrazové tanečnice a choreografky Hany Polanské, akrobata Lukáše Macháčka a výtvarníka Alexe Dowise. Vzácným hostem projektu je česká kytarová legenda, skladatel, prof. Štěpán Rak, který svým improvizačním uměním umocní kouzlo přítomnosti.
V premiéře bude dále uveden film HON, natočený během legendární akce Olšany Open na farmě Bolka Polívky, který se spolu s F. A. Brabcem ujal scénáře a režie a vystupuje zde v roli starosty obce, která se potýká s problémem přemnožených klaunů a uspořádala na ně hon.

15.5.2017 19:05:20 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 33 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Chaplin  (MDB)

Články v rubrice - Festivaly

Moravské divadelní léto 2017

Plakát akce

Po loňské pauze se festival Olomoucké divadelní prázdniny vrací s novým názvem a v atraktivní podobě. Hlavním ...celý článekČasopis 33 - sekce

LITERATURA/ UMĚNÍ

Kresby českých sochařů 1. poloviny 20. století

Kresby českých sochařů 1. poloviny 20. století

Výstava koncipovaná jako pohled do sbírky Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně se zaměřuje na jeden z výz celý článek

další články...