zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy České televize - 46. týden

Tori Amos: Live

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Terra musica

Vysílání: 11.11., 23.15 hod., ČT2. Magazín o hudbě Terra musica Vám i ve svém listopadovém vydání nabízí řadu zajímavých hudebních událostí a osobností. Začneme v České filharmonii, která si i přes řadu vnitřních problémů důstojně připomněla 100 let od pražské světové premiéry 7. symfonie Gustava Mahlera. Návštěva polského skladatele a dirigenta Krzysztofa Pendereckého v Praze je vždy mimořádným uměleckým zážitkem. Tentokrát jsme se s ním setkali na festivalu Pražský podzim, kde mimo jiné uvedl své Concerto grosso pro tři violoncella a orchestr, typické dílo jeho nejnovější tvůrčí etapy. Za znovu vzkříšenou "pražskou" operou Antonia Vivaldiho Agrippo jsme se vydali do barokního divadla v Českém Krumlově, kde zazněla v podání objevitelů - souboru Hofmusici. Trutnovský podzim je nejstarším a nejvýraznějším festivalem komorní hudby v rámci svého regionu a i tentokrát nabídll skvělé interprety a zajímavý koncertní program. A na závěr si připomeneme již neuvěřitelných 45 let od vzniku stále aktivního souboru Linha Singers.

Tori Amos: Live at Madison Square Garden>

Vysílání: 15.11., 13.40 hod., ČT2. Pozoruhodná písničkářka ze Severní Karolíny (1963) v červnu 2007 zazářila v pražském Paláci kultury. Zde ale jde o záznam z newyorského koncertu 23. 1.1997. První singl Tori Amos vyšel už v roce 1981. Přestože je řazena mezi Kate Bush a Joni Mitchell, byl její punkem nabitý albový debut bližší například Pat Benatar. Potom se však firma Capitol rozhodla prosadit zpěvačku nejprve ve Velké Británii. Album „Little Earthquakes“ (1991) potvrdilo správnost tohoto rozhodnutí. Podobně dobře jsou přijaty i další desky. Například album „Under The Pink“ (1994) dosáhlo vrcholu amerického žebříčku. Americká písničkářka Tori Amos dávno potvrdila svůj status umělkyně. I její videoklipy jsou mnohem víc než jen pouhé obrázky k písničkám. Dokonale reflektují svérázné názory a divokou povahu autorky. Kolekci videoklipů Fade To Red, posbíraných od prvního alba Little Earthquakes (1992) po zatím poslední The Beekeeper (2005), patří spíše k videoartu než do showbyznysu. Stačí sledovat využití obrazových symbolů, často církevních (Tori proslula „rouhačským“ vystřelováním si z církevních dogmat) a musíte užasnout nad tím, jaké spektrum pocitů a myšlenek dokáže vyjádřit pár filmových okýnek ve spojení s hudbou. Společným znakem Toriných "klipů" jsou groteskní paradoxy. S oblibou popírá základní pravidla estetiky pop music.

Buddy Rich!

Vysílání: 16.11., 01.50 hod., ČT2. Fenomenální jazzový bubeník, který svým uměním šokoval i nadchl nejen publikum, ale i své kolegy. Kdo jednou v životě slyšel hrát na bicí nástroje Buddy Riche, těžko zapomene na ten neobyčejný zážitek, kdy rozvine rukama i nohama se svou soupravou bubnů a činelů více rytmických pásem a probuzený polyrytmický proud pak jiskří hromy, blesky i tikotem swingujících, tedy roztančených hodin, aby posluchači nakonec jásali a doslova šíleli nadšením. "Na nikom se tak nepozná zápas člověka s hmotou, jako na bubeníkovi", říkal profesor Karel Velebný a obratem dodal: "Ale na bicí je možné také hrát; dokonce i melodicky, harmonicky a hlavně polyrytmicky". Buddy Rich (1917–1987)uměl hrát i potichu, byl to pan Muzikant, šéf znamenitého bigbandu, který expres svých bicích uměl v neuvěřitelné dynamice pozvednout až k tryskovému letu.

9.11.2008 16:11:11 Redakce | rubrika - Z médií