zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Czeching 2024: koho Radio Wave pošle na Eurosonic?

We Are Domi

autor: Zdroj: Pořadatel koncertu   

zvětšit obrázek

Exportní projekt Czeching Radia Wave letos představí tři výrazné zástupce domácí hudební scény. David Žbirka alias sunnbrella s moderním pojetím žánru shoegaze, skandinávským popem ovlivněné trio We Are Domi nebo audiovizuální projekt NIVVA (spojující hudbu s digitálním uměním). Tito interpreti společně vystoupí 12. září v prostoru ARCHA+. Vítěz či vítězka se následně představí na největším evropském showcaseovém festivalu Eurosonic Noorderslag v Nizozemsku.

V pořadí již dvanáctý ročník Czechingu představí domácímu publiku i mezinárodně složené porotě výběr tří výrazných interpretů současné tuzemské scény. Počet nominovaných je jen jednou z letošních změn, odborná porota bude letos vítězný projekt vybírat ne ze čtyř, ale ze tří nominovaných. Vítěz či vítězka se pak v lednu 2025 představí mezinárodnímu publiku na největším evropském showcaseovém festivalu Eurosonic Noorderslag (ESNS). S finanční podporou Radia Wave natočí singl a videoklip nebo absolvuje koučing s někým z předních odborníků z hudebního byznysu.

Slavnostní vyhlášení proběhne ve čtvrtek 12. září v rámci akce Czeching Showcase spolu s koncerty všech nominovaných a velkým hudebním večírkem k 18. narozeninám Radia Wave. Letos poprvé se Czeching Showcase odehraje v pražském prostoru ARCHA+, který od roku 2024 působí v prostorách původního Divadla Archa a je svým zaměřením na mladé tvůrce a publikum. Dramaturgií i otevřeným přístupem ideálním prostorem a spolupořadatelem pro Radio Wave. Na letošním showcasu a narozeninách se představí tradičně celá řada kapel a DJs. Vedle jmen jako Kewu, STEADY nebo Kluci z garáže (digitálního boybandu ve složení Toyota Vangelis, BoLs/sLoB a sxilence) vystoupí také vítězka hitparády neobjevených Startér Máří. Jako zahraniční headliner se potom představí britský zpěvák, producent a performer Babymorocco, kterého na tuto akci přivezou Heartnoize Promotion.

Hudební redakce Radia Wave pro letošní ročník vybrala nominované pokrývající širokou škálu žánrů a osobností. „Je dost dobře možné, že letos půjde o žánrově nejrozmanitější ročník. Těším se, že NIVVA svého digitálního avatara propůjčí desetimetrovému promítacímu plátnu, sunnbrella představí osobitě aktualizovaný nu gaze a We Are Domi uhranou elektropopovým maximalismem a velkolepými refrény,“ představuje letošní výběr hudební dramaturg Radia Wave Filip Černý. Hlavním kritériem při výběru nominovaných byl stejně jako každý rok jejich exportní potenciál. „Klíčová je pro nás předešlá showcaseová zkušenost, napojení na networkingové sítě v jiných zemích nebo přesvědčení, že se mohou stát hvězdami v zahraničí,“ říká koordinátor projektu Martin Šolc.

Šestnáctičlenná porota složená z hudebních dramaturgů rozhlasových stanic, festivalů i hudebních klubů z celé Evropy vybere v průběhu léta vítěze. Ten pak kromě vystoupení na ESNS, finanční podpory a networkingu bude mít navíc ještě před svým vystoupením v Nizozemsku příležitost představit se na dalším evropském showcasovém festivalu. „Jsme v úzkém kontaktu s předními showcaseovými festivaly napříč Evropou. Věříme, že se nám pro vítěze podaří zajistit i další příležitosti, které mohou být odrazovým můstkem právě na ESNS,“ přibližuje letošní novinky Filip Černý.
Mezi předchozí vítěze Czechingu patří například Aiko, Amelie Siba, VR/NOBODY, Never Sol, Hellwana, Viah, Tea Sofia nebo vítězná kapela loňského ročníku Island Mint. „Loni jsme vsadili na kontinuální práci s nominovanými a jejich intenzivnější podporu, což se vyplatilo. V této snaze hodláme pokračovat i letos, ať už jde o workshopy nebo možnost zahrát si i na dalším festivalu. Do budoucna bychom Czeching rádi více provázali s dalšími projekty Radia Wave, ale vše má svůj čas.,“ vysvětluje šéfredaktorka Radia Wave Barbora Šichanová.

Czeching je hudebně exportní projekt Radia Wave, jehož prostřednictvím dává Radio Wave od roku 2013 každoročně příležitost tuzemským talentům udělat krok blíž k zahraničnímu publiku a posluchačům. Czeching svým vítězům umožňuje pořídit profesionální nahrávku, natočit videoklip, zajišťuje jim mediální podporu, umožňuje představit se na největším evropském showcaseovém festivalu Eurosonic Noorderslag a otevírá jim cestu do evropských rádií.

15.7.2024 11:07:52 Redakce | rubrika - Zprávy