zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Večer na téma… Ty+já=tr(auma)

Plakát

autor: archiv   

Neděle 26. října 2003 na ČT2 je věnována dvěma tématům - kultuře (event.divadlu) a česko-německým vztahům - které se zde zajímavě prolínají. V první části večera se objeví zajímavý americký dokument Zpívejte rychleji mapující z pohledu technického personálu přípravy na inscenování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův. Ve 20.55 je zařazen stěžejní dokument tohoto večera Čech a Němec se nehraje sledující historii pražského německého divadla a soužití třech kultur v Praze 19. a 20.století. V 21.50 následuje dokument z cyklu Lapidárium Příběh schodů a sonáty, o osudech Janáčkovy sonáty inspirované národnostním konfliktem, který se odehrál v r.1905 v Brně. Večer na téma uzavře další dokument – Franz Kafka z cyklu Neznámé osudy známých, přibližující tuto záhadnou a inspirativní osobnost spojující v sobě prvky české, německé a židovské kultury.

  • Zpívejte rychleji 20.00
    Je možné zpracovat tetralogii Richarda Wagnera Prsten Nibelungův v šestapadesáti minutách? Vždyť tyto opery Zlato Rýna, Valkýra, Siegfried a Soumrak bohů - trvají celkem 17 hodin! Americký dokumentarista Jon Else měl jiný nápad. Necestoval do Bayreuthu, kde akusticky dokonale vybavený operní dům byl otevřen v roce 1876 premiérou jmenovaného Wagnerova díla. Natáčel v San Francisku, a během roku zkoušek, která předcházela léta příprav, snímal přípravy představení z hlediska technického personálu. Jak to vidí a prožívají: jevištní technici, osvětlovači, kulisáci a další - pro ctitele opery neviditelní řemeslníci, bez nichž by operní divadlo nemohlo existovat. Výsledek je humorný i vážný zároveň.
  • Čech a Němec se nehraje 20.55
    Slavnou historií se smutným koncem by se dal nazvat osud pražského německého divadla. A jak už je historie plná paradoxů, ta slavná éra německého divadla začíná po otevření českého Národního divadla a je spojena se jmény, která v evropském divadelním prostoru patřila k nejvýznamnějším - Angelo Neumann, Gustav Mahler, Alexander von Zemlinski.
    Kdo dnes ví, že Landes Theater - Zemské divadlo je dnešní Stavovské divadlo, kdo dnes ví, že dnešní Státní opera bývala Novým německým divadlem, které si pražští Němci postavili na truc Národnímu divadlu? Málokdo si dnes uvědomuje, že český i německý nacionalismus se v divadelní sféře projevoval především vzájemným mlčením. Česká kritika nepsala o divadle německém a německá nepsala o českém. A když nacionalisté z obou táborů konečně zkřížili zbraně, byla z toho mezinárodní ostuda: čeští herci vyhnali své německé kolegy v roce 1920 z Landes Theatru - ze Stavovského a zabrali je pro činohru ND.
    Po mnichovském diktátu se většina německých divadelníků z Prahy rozprchla - do bezvýznamných divadel v Říši, pokud byli německými občany, do emigrace v Anglii, USA, SSSR, Palestiny, pokud měli pas a peníze. A jiní se zase sešli - v koncentračních táborech nebo na frontě. Na obou jejích stranách. Ale v Praze se už nesešli nikdy.
  • Lapidárium – Příběh schodů a sonáty 21.50
    V roce 1905 došlo v Brně, tehdy převážně německém městě, k národnostnímu sporu o českou univerzitu. Po zásahu rakouského vojska zůstal na schodech českého Besedního domu těžce zraněný mladý muž, který svému zranění podlehl. Události se hluboce dotkly Leoše Janáčka, který na ně reagoval skladbou, nazvanou "Z ulice l. října 1905". Janáčkova sonáta měla také svůj dramatický osud: skladatel ji z neznámých důvodů zničil a jen díky kopii, kterou tajně pořídila první interpretka, zůstalo zachováno alespoň torzo. Připravil M.Štědroň a J.Jireš (1996)
  • Neznámé osudy známých: Franz Kafka 22.05
    Za svého života byl znám jen několika nejbližším přátelům, za spisovatele ho nepovažovala ani jeho rodina. Jen málokteří k německy píšícímu pražskému spisovateli židovského původu našli cestu. Byli to především ti, kteří stejně jako on hledali a hledají sami sebe. „Znal lidi tak, jak je dovedou znát jen lidé velké nervové citlivosti, kteří jsou samotní a vidí prorocky člověka z jediného zákmitu tváře," napsala o něm Milena Jesenská. „Znal svět neobyčejně a hluboce, sám byl neobyčejným a hlubokým světem." Kafkův svět se vám pokusíme poodhalit v cyklu „Neznámé" osudy známých.
  • 12.10.2003 20:10:16 Redakce | rubrika - Z éteru

    Časopis 17 - rubriky

    Archiv čísel

    reklama

    Asociace profesionálních divadel České republiky

    Články v rubrice - Z éteru

    Bouře hra Williama Shakespeara

    Bouře

    Bouře
    Ctnost a šlechetnost je víc než msta. Britská filmová adaptace divadelní hry Williama Shakespeara (19 ...celý článek


    Divadelní tipy 18. týden

    Spálená 16 (Studio Ypsilon)

    Jári
    Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j ...celý článek



    Časopis 17 - sekce

    HUDBA

    Zemřel Josef Laufer

    Josef Laufer

    Zemřel Josef Laufer (11. 8. 1939* - †20. 4. 2024) po dlouhé nemoci, kdy byl čtyři roky v umělém spánku. celý článek

    další články...

    LITERATURA/UMĚNÍ

    Antologie Krvavý Žižkov

    Přebal knihy

    Krvavý Žižkov je antologie, která má svého předchůdce Krvavý Bronx (2020), úspěšnou knihu povídek o „vyl celý článek

    další články...