zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy na 11. týden

Lidé z manéže

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Mistr a Markétka (3/10) Černá magie (Vysílání: 15.3., 21.20 hod., ČT2)
Ubohý básník Bezdomovec poté, co v podvlíkačkách narušil pokojnou večeři v Moskevském klubu literátů a žádal, aby milice vyslala okamžitě pět motocyklů s kulomety k dopadení cizího konzultanta, skončil v psychiatrickém ústavu. Zde se mu nyní bude věnovat věhlasný lékař doktor Stravinskij. Mezitím se venku strhne bitka o byt č. 50 v ulici na Sadové, v němž bydlel nebohý Michail Alexandrovič Berlioz, který spadl pod tramvaj a zároveň z něho záhadně zmizel i druhý nájemník, Stěpan Bogdanovič Mizerov, který se nevysvětlitelně probudil tisíce kilometrů od Moskvy, na Jaltě. Zdá se však, že byt již nějaké obyvatele má. A navíc, předseda domovník správy Nikanor Ivanyč Bosák se rovněž stane loutkou v jakési ďábelské hře. Mizerov se mezitím z Jalty marně domáhá potvrzení identity, zatímco v Moskevském varieté profesor Woland a jeho suita právě vstupují na scénu.

Neobyčejné životy Ladislav Trojan (Vysílání: 18.3., 20.50 hod., ČT1)
Jeho první kontakt s divadelními prkny byl poměrně brzký. Ještě jako školák hrál princeznu na besídce místního spolku Orel, a to shodou okolností v dnešním Dejvickém divadle, kde v současnosti exceluje jeho syn Ivan. Vystudoval pražskou Divadelní fakultu a zakotvil v Realistickém divadle, odkud na dlouhá léta odešel do Městských divadel pražských. Moudrost, nadhled a laskavost propůjčily jeho komickým rolím zvláštní důvěrnost. Velkou popularitu si získal hned v prvním televizním seriálu Rodina Bláhova a pak zejména ve Třech chlapech v chalupě. Jeho doménou dnes ale zůstává divadlo. Pravidelně hraje Na Fidlovačce, ale nejen tam. Zájezdy v to nepočítaje.

Lidé z manéže (9/10) (Vysílání: 19.3., 00.20 hod., ČT2)
Devátý díl je věnován velkým turné a zahraniční prezentaci československých cirkusů (respektive skupin vybraných artistů) ve světě. Od zastavení svobodného pohybu cirkusáků, muzikantů a stavěčů po pádu železné opony až po postupné uvolňování poměrů. Podstatná část dílu je věnována několikaměsíčnímu turné po Japonsku, Barmě a Indii. Autentické výpovědi účastníků tohoto náročného zájezdu (Karel Hasse, Pepi Jarů, manželé Mrázkovi, Rasüna Jarů a jiní) jsou kombinovány s ukázkami z dokumentárního snímku Oldřicha Lipského a Ivana Friče "Cirkus jede" i soukromými filmovými archivy artistů. Věčné výjezdy československých cirkusů do Sovětského svazu, spojené s absurdními historkami, přiblíží Ivan Ringel, "Bilbo" Reidinger, Gustav Kůra a bratři Navrátilové. A nakonec připomeneme cesty za oceán rodiny Wolfovy, drezérů medvědů z rodu Berousků či zápis do Guinessovi knihy rekordů po výkonu provazochodce Ladislava Kaisera. Současně vypovídá několik artistů, kteří našli útočiště v emigraci - Jaro Frank, rodina Fialova. Rekonstrukcí výstupů klauna Dimitryho se blýskne Ctibor Turba.

Ceny Thálie 2009 (Vysílání: 20.3., 20.00 hod., ČT1)
Slavnostní udílení již sedmnáctého ročníku Cen Thálie 2009, které vyhlašuje Herecká asociace, se uskuteční v historické budově Národního divadla v Praze a proběhne v těchto kategoriích: činohra, opera, balet, opereta a muzikál, a to zvlášť za mužský a ženský umělecký výkon. Vedle výročních cen budou uděleny ještě tři oborové ceny: za celoživotní mistrovství, cena pro mladého činoherce do 33 let a zvláštní cena Kolegia pro udělení Cen Thálie. Slavnostní večerem nás opět provede Antonín Procházka.

Úsměvy Simony Stašové (Vysílání: 20.3., 17.05 hod., ČT2)
Dnešním hostem Jaromíra Hanzlíka bude oblíbená herečka, dcera Jiřiny Bohdalové Simona Stašová. V úsměvném a milém dialogu si popovídají o tom, jak se dostala k divadlu, o filmových a televizních rolích a o setkáních s velkými hereckými idoly. V ukázkách se podíváme na některé role Simony Stašové, například z filmu Pelíšky či z televizních seriálů jako Sanitka, Uctivá poklona, pane Kohn nebo Panoptikum města pražského.

Kultura.cz (Vysílání: 20.3., 18.35 hod., ČT2)
Březnové vydání Kultury.cz z Brna si nemohlo nechat ujít první vystoupení úspěšného německo-švýcarského seskupení Rimini protokol na scéně Reduty. Divadelní představení s představiteli vietnamských komunit z Česka i Německa. Hra o hranicích pojednává formou dokumentárního divadla o vietnamské komunitě na česko-německé hranici.
Letos se možná založí nová brněnská tradice - první ročník mezinárodního festivalu Cinema mundi má ambici pokračovat i v dalších letech. Je to festival bilanční a v průběhu sedmi dnů chce představit nejlepší celovečerní filmy přibližně 60 národních kinematografií uplynulé filmové sezóny. V dalších sekcích představí filmy nominované na Českého lva, připomene stoleté výročí Elmara Klose. I my věnujeme tomuto brněnskému rodákovi, který spolu s J. Kádárem výrazně ovlivnil československou kinematografii, malý portrét.

Divadlo žije! (Vysílání: 20.3., 22.00 hod., ČT2)
Z bohaté úrody premiérových představení jsme vybrali původní dramatizaci románu Michela Houellebecqa Elementární částice v brněnské Redutě. Režie a hudební složky se ujal Jan Mikulášek, v hlavních rolích uvidíme hostujícího Jiřího Vyorálka, Václava Vašáka, Evu Novotnou. Francouzský bestseller z roku 1998, který uprostřed tápající a nevýrazné literatury zapůsobil jako časovaná bomba, se pokouší o průzkum vývoje mravů a důvodů současného individualismu. Na pozadí příběhu dvou nevlastních bratrů - suchého vědce Michela a sexuálního štvance Bruna - výstižně a se suchým humorem vykresluje život střední generace.
Do Zlína se vydáme za Čechovovým Strýčkem Váňou v interpretaci Martina Františáka. V hlavní roli Ivana Vojnického alias strýčka Váni se můžeme těšit na Radoslava Šopíka.
Brněnské divadlo Polárka připravuje představení pro větší děti Starořecké báje a pověsti. Scénář sepsala umělecká šéfová divadla Hana Mikolášková a o režii se podělí Anna Petrželková, Pavel Gejguš, Ondřej Elbel, Petr Štindl a J. A. Pitínský.

Pozdní sběr (Vysílání: 20.3., 23.25 hod., ČT2)
Hana Šimková bude 20. 3. bdít s Barborou Hrzánovou, Janou Bouškovou a Máriem Bihárim neboli s tvůrci projektu Šunen Romale – Poslyšte, Romové. V připravované inscenaci budou znít romské pohádky, vyprávění, humoresky, anekdoty, písně i básně. Bára Hrzánová podporuje aktivity občanského sdružení Artists For Children, které přijde představit jeho zakladatelka Renata Králová. Hudbu ve studiu obstará Mário Bihári, proslulý muzikant a skladatel, v poslední době spolupracující především se skupinami KOA, Terne Čhave nebo Bachtale Apsa. V reportážích další představení, performance, koncerty, výstavy, happeningy. A pozvánky tam, kam to ještě stihnete.

14.3.2010 11:03:45 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Bouře hra Williama Shakespeara

Bouře

Bouře
Ctnost a šlechetnost je víc než msta. Britská filmová adaptace divadelní hry Williama Shakespeara (19 ...celý článek


Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Mirai - Tomodachi

Přebal alba

Vychází očekávaná deska Tomodachi. Ta se přidává do katalogu kapely Mirai k platinově oceněným albům Konnichiw celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním celý článek

další články...