zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební tipy 14. týden

Elvis Presley - On Tour

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Vypsaná fixa v Lucerna Music Baru
Jedna z nejlepších kapel na současné české hudební scéně, divoké publikum, legendární klub a největší hity. Režie R. Motyčka (Premiéra). 23. 12. 2018 zahrála Vypsaná fixa svůj tradiční dvě a půl hodiny trvající vánoční koncert ve zcela vyprodaném klubu Lucerna Music Bar. Vypsaná fixa je jednou z nejlepších českých (moravských i slezských) koncertních kapel současnosti a jejich publikum patří mezi nejloajálnější, nejvděčnější a nejdivočejší zároveň. V roce 2019 skupina oslaví 25 let fungování na české (moravské i slezské) hudební scéně. Divákům proto nabízíme šedesátiminutový záznam tohoto neopakovatelného vánočního vystoupení se zcela specifickou atmosférou.
Vysílání: 05.4., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 06.4., ČT art

Soundtracky: písně psané z paměti (7/8)
Berlínská zeď a pád komunismu, Billy Joel, David Bowie, Nena, Roger Waters. Americký společensko-hudební cyklus CNN (Premiéra). Berlínská zeď byla potupná nejen z hlediska historie. Byla to urážka celého lidstva. Billy Joel: Napadlo mě, že hudba může studenou válku rozehřát. Hudba může být symbolem svobody projevu". Berlínská zeď byla symbolem neúspěchu komunismu. Osmadvacet let rozdělovala jedno z největších měst světa. Když 9. listopadu 1989 Berlínská zeď padla, spontánně Američanka Melissa Etheridge s Angličanem Joe Cockerem uspořádali koncert.
Vysílání: 05.4., 21.20 hod., ČT art
Opakování: 06.4., ČT art., 08.4., ČT art

BACK BEAT (13/13)
Dokumentární výpověď o průkopnících psychedelic rocku zachycená na brněnském koncertu hudební skupiny Vanilla Fudge (2015). Režie J. Vondrák. Jen málo kapel se zapsalo do dějin světového rokenrolu a stalo se předobrazem nového hudebního žánru psychedelického rocku jako američtí Vanilla Fudge. Jejich kapelový zvuk postavený na dominanci kláves a vícehlasých sborů se stal pravzorem mnoha světových kapel, ať to byli Deep Purple či Uriah Heep. Spolutvůrcem žánru Vanilla Fudge a jejich objevitelem se stal v roce 1966 majitel několika populárních hudebních klubů v New Yorku Philipe Basile. Ten se postaral i o to, aby v následujících třech letech spatřily světlo světa první tři alba – eponymní Vanilla Fudge, The Beat Goes On a Renaissance. Největší úspěch přinesly kapele coververze notoricky známých písní. Hned jejich prvním hitem byla píseň původně proslavená černošským dívčím triem The Supremes. Následovaly důkladně přepracované verze písní The Beatles – Ticket To Ride a Eleonor Rigby – a za zmínku určitě stojí i píseň prince hippies Donovana, Season of the Witch. V roce 1969 Vanilla Fudge podpořili začínající anglické Led Zeppelin na prvním americkém turné tím, že jim umožnili být jejich předkapelou a představit se tak širokému publiku v mnoha amerických městech. V březnu 1970 však kapelu opustili zpěvák Tim Bogert a bubeník Carmine Appice, aby založili svého času věhlasnou kapelu Cactus. Po svém rozpadu se kapela Vanilla Fudge během 80. let dvakrát sešla na koncertních pódiích, ale k trvalejšímu návratu se odhodlala až na počátku 21. století. Na jaře 2011 ohlásili Vanilla Fudge roční rozlučkové turné, ale naštěstí se na koncertních pódiích celého světa objevují dodnes. Živelnou psychedelickou hudební jízdu v podobě znovuobnovené kapely Vanilla Fudge vám přinášíme prostřednictvím jejich brněnského koncertu.
Vysílání: 05.4., 23.00 hod., ČT art

Elvis Presley: On Tour
Profil krále rock´n´rollu vytvořili v roce 1972 Robert Abel a Pierre Adidge a získali Zlatý Globus za nejlepší hudební dokument. Po filmu "Elvis: That´s Way It Is", který se natáčel živě v Las Vegas, chtěli Elvis se svým týmem navázat na tento úspěch dalším fascinujícím koncertním záznamem. A tak vyrazili na turné. Vzrušující energii a napětí vystoupení zprostředkovali divákům tehdy novou metodou děleného obrazu, která byla použita v dokumentu o Woodstocku. Střihové sekvence (pod supervizí Martina Scorseseho) navíc představují Presleyho ranou kariéru a ukázky z jeho filmů. Zazní zde hity: Can´t Help Falling in Love, Suspicious Minds, Love Me Tender, ale i The Bridge Over Troubled Water, Memory a mnoho dalších.
Elvis Aaron Presley (8. 1. 1935 – 16. 8. 1977) už během svého života se stal americkou legendou. Přitom nikdo z jeho rodiny neměl muzikantské buňky. Elvis se učil poslechem rádia. Brzy si oblíbil gospel, blues, spirituály, rhythm and blues, ale zajímal ho také žánr country. Uvedl se "podmanivým hlasem bělocha, který zpíval jako černoch". Natočil celkem třicet převážně slabých filmů a více než čtyři sta dodnes působivých hitů. Nakonec se stal ve světě rocku a popu světovou jedničkou. Později jeho autoritu uznali i Beatles, Rolling Stones, Michael Jackson, Bob Dylan a další. Měl vzrušující hlas a vliv na generace svých následníků.
Vysílání: 06.4., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 07.4., ČT art

Náš venkov: Zpívej, dokud to jde
Dokumentární portrét kapely z Domova u lesa Tavíkovice. Režie P. Jurda (Premiéra). Domov u lesa Tavíkovice je domov pro osoby se zdravotním postižením. Ubytovává asi sto lidí se všemi stupni mentálního hendikepu. Roman Radkovič s dalšími pěti klienty domova založil kapelu Roman Radkovič Collective. Projektu se účastní také hudební skladatel a performer Tomáš Vtípil. V hudbě se stírají hranice mezi normalitou a tím, co není považováno za normální. Kdo je tady postižený? Je normální být spontánní nebo se nechat svazovat společenskými konvencemi?
Vysílání: 06.4., 09.00 hod., ČT2
Opakování: 10.4., ČT2., 12.4., ČT2

25.3.2019 18:03:58 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

LM2019

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 30. týden

Elvis Presley: Léto 1956

Karel je Gott (3/3)
Letos v červenci jeden z našich nejlepších zpěváků oslavil 80. narozeniny. Bilanční tří ...celý článekČasopis 29 - sekce

LITERATURA/ UM?NÍ

Dobrovolný dárce hlasu

M. Moravec a J. Vinklář

Dobrovolný dárce hlasu
Fantomas i Moulin, herec s nezaměnitelným hlasem i zajímavý člověk Miroslav Moravec, celý článek

další články...