zvláštní poděkování
Volný.cz

Helena Vondráčková: Nezbývá nám nic jiného, než hledat mezi mladými…

Helena Vondráčková

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Zpěvačka Helena Vondráčková nezahálí. Po vyprodaném lednovém koncertu v O2 Aréně – Helena 70, se rozjela po vlastech českých i slovenských… Nelze zapomenout na její open air koncert na závěr léta v amfiteátru Houšťka u Brandýsa nad Labem, kde obstála nejen samotná Helena, ale i počasí. Diváci zvládli i déšť nedéšť, tedy mírné mrholení, které nenarušilo super výkon interpretky. A musíme souhlasit s tvrzením fandů v publiku: „Helena má opravdu šmrnc…“ Vzpomínka patří létu, ale nyní je před námi vánoční Palác Lucerna. Těšit se můžeme na tento tradiční koncert v pátek 14. prosince 2018. Při krátkém setkání s Helenou Vondráčkovou jsme zavzpomínali nejen na Houšťku, ale povídali jsem si také o posledním vydaném albu Dávno vím své

 • Koncert v Houšťce byl skutečně vynikající. Na koncertě zazněla pouze jediná skladba z posledního alba Dávno vím svý…
  Přeci jen to bylo open air vystoupení, počasí bylo nejisté, tak jsme převážně vsadili na osvědčené hity. Na jevišti byl přeci jen fofr, a tak jsme to nechtěli zbytečně lámat. Kdyby ten koncert byl v hale, tak bych z posledního alba zařadila víc písní. Ale o tom se mohli přesvědčit posluchači například na koncertu v Písku, Liberci a v Ostravě.
 • Houšťka byla Vaše první zkušenost s tímto prostorem?
  Přesně tak, nikdy předtím jsem tam nezpívala. Usoudili jsme také, že na závěr léta se hodí spíš retrospektiva a osvědčené songy, než novinky. Nebojte se, při následujících koncertech zařadíme z toho alba daleko víc.
 • Podobně jako jiní zpěváci, i vy jste se dočkala muzikálu inspirovaného Vašimi písněmi. Jeho premiéra pod názvem Kvítek mandragory se připravuje. Budete v něm sama účinkovat?
  Určitě ne. V podstatě se jedná o detektivní příběh, který je opravdu vtipně napsaný. Už jsem přelouskala celý scénář. Samozřejmě jsem zpočátku měla obavy, ale to patří k věci. Věřím, že ve výsledku to bude zábavné. Celý muzikál stojí na hereckých výkonech, držím protagonistům palce. Mohla by to být opravdu vtipná show.
 • Zmínila jste, že jste přečetla celý scénář. Byla nutná Vaše autorizace nebo autoři očekávali spíš Vaše vyjádření?
  Chtěli hlavně slyšet můj názor. Do hereckého obsazení jim určitě zasahovat nebudu. Slíbili jsme si hlavně, že se sejdeme nad výběrem písní. Mám nějaké nápady, hlavně pokud jde o sled písní. Některé se mohou do dané situace více hodit. Některé písně vznikly za určitých okolností v dané době a nejsou autorsky ošetřené. Buď se to vyřeší, nebo nemohou být v tomto muzikálu použité. Mezi takové patří The Winner Takes It All (Ty se ptáš co já…) od skupiny ABBA.
 • Zmínila jste ABBU. V muzikálu Mama Mia Vás potkala hlavní role Donny, tam daná píseň zazněla v jiném překladu. Oříšek nejen pro diváky, ale předpokládám i pro Vás…
  Pro mě to v tomto ohledu bylo skutečně náročné. Když se jednou naučíte nějaký text, vryje se vám do kůry mozkové. Zpívat pak danou píseň s jiným textem je opravdu šílené. Ty se ptáš co dál otextoval Zdeněk Borovec. Mám podobnou zkušenost s muzikálem Cats. Před mnoha lety jsem skladbu Memory zpívala s krásným textem Eduarda Krečmara. Libreto muzikálu ve výsledku textoval Michael Prostějovský. Naučit se nový text pro mě bylo skoro smrtelné.
 • Eduard Krečmar i Zdeněk Borovec, oba textaři představují skvost….
  Byli pro nás doslova modlami. Zdeněk Borovec měl obrovskou invenci, přesné frázování. Dnes už odešel do hudebního nebe. Neodvratnou skutečností je, že stárneme, a ti známí textaři s námi odcházejí. Nezbývá nám nic jiného, než hledat mezi mladými, zejména pokud chceme držet takt s dobou. Naštěstí se nová generace autorů rýsuje v plné síle. Současní textaři pro nás textují svou mluvou, a to je dobře.
 • Prozradíte, zda už nové album klepe na dveře?
  Touhu natočit ho mám, ale vidím to tak, že tento rok proběhnou jen přípravné práce a případně na něj dojde v roce 2019.
  Děkujeme moc za setkání s Vámi, na viděnou v Paláci Lucerna a při dalších koncertech na Vašem tour…

  www.vondrackova.net

  10.12.2018 19:12:16 Josef Meszáros | rubrika - Rozhovory
 •