zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy na 21. týden

Z inscenace Nordost

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Nevěsta kvetoucí aneb Bašó na Valašsku (Vysílání: 20.05., 20.00 hod., ČT2)
Dokumentární debut významného divadelního režiséra J. A. Pitínského zachycuje zkoušení původní hry Martina Františáka - rovněž režiséra představení - Nevěsta v Divadle Jana Honsy ve valašské Karolince, které se proslavilo mimo jiné také inscenací M. Františáka Doma (hru nastudovalo i Národní divadlo v Praze). V Nevěstě, tajemném příběhu ze soudobé vesnice, se prolínají snově-fantaskní momenty s groteskním realismem. Jde přitom o příběh ztracených a nalezených deníků hříšné matky Javorkové a její dcery. Filmem se prolíná i osud kdysi slavného, dnes pozapomenutého sklářského městečka Karolinka. Motivy dříve ušlechtilé a dnes asi nadobro vytrácející se práce se mísí s výpověďmi herců, kteří se snaží se svým postavám vtisknout všemožný díl pravdivosti. To je paradoxně obtížné, neboť v určitých kontextech vytváří jakoby sami sebe. Snové sekvence jsou inspirované sugestivně podivnými deníky a pohledem básníka Bašoa, který putuje krajem nevěsty. Perspektiva se tak dostává do nečekaného světla: průzračného, překvapivě jednoduchého. Závěrečný odchod Bašoa je trpělivý a pomalý...

Archivní návraty - Jiří Mahen (Vysílání: 21.05., 10.55 hod., ČT1)
V květnu uplyne 70 let od smrti básníka, dramatika a publicisty Jiřího Mahena. Byl významným organizátorem kulturního života města Brna v období mezi dvěma světovými válkami. Začal publikovat jako gymnazista ve studentských časopisech. Jeho rané básnické práce jsou neseny tónem vlastním generaci 19. a 20. století, životním neklidem a citovou opravdovostí. Těžiště Mahenovy tvorby tkví v dramatice - první byla hra Jánošík, inspirovaná jeho cestou na Slovensko. Ze života rodiny zase čerpá v Mrtvém moři. Válka a poválečná situace se odráží v dílech Nebe, peklo, ráj, v Dezertérovi a v Chroustovi... v souboru filmových libret Husa na Provázku. V letech 1918 až 1920 byl dramaturgem Národního divadla v Brně. Od roku 1921 byl až do konce svého života knihovníkem Městské knihovny v Brně a patří mu největší zásluha na vybudování této instituce, kterou utvářel na základě studia odborné literatury a podle zahraničních vzorů. Mahenovo jméno nese městská knihovna v Brně dodnes a jedna z budov Národního divadla. V pořadu uslyšíte mj. vzpomínku jeho ženy Karly a jeho přátel.

Zveme vás do divadla - Nordost (Vysílání: 22.05., 20.55 hod., ČT2)
Ve středu 23. října 2002 ve 21:05 zaútočilo 42 ozbrojených Čečenců na moskevské Divadlo na Dubrovce. Přerušili představení původního ruského muzikálu Nord-Ost a zajali 850 diváků jako rukojmí. Jejich požadavek zněl: odchod ruské armády z Čečny. Teroristi a rukojmí strávili v divadle 57 hodin. Teroristický útok a osvobozovací akce si vyžádaly 170 lidských životů.
Nejhorší teroristický útok, jaký Rusko zatím zažilo, se stal námětem pro hru německého dramatika a herce Torstena Buchsteinera (*1964) s příznačným názvem Nordost. Jejími protagonistkami jsou tři mladé ženy. Čečenská černá vdova, která se útoku aktivně účastní; lékařka první pomoci, původem Lotyška; a Ruska, která konečně našetřila na drahé vstupenky na kultovní ruský muzikál. Teroristický útok je tak nahlédnut třemi různými úhly pohledu, prostřednictvím jedinečných životních příběhů tří žen, které spojuje mnohem víc než náhoda, která je svedla do Divadla na Dubrovce.
Hru Nordost, za kterou její autor získal v Německu několik prestižních cen, uvedlo v roce 2008 v české premiéře Činoherní studio Ústí nad Labem.

Divadlo žije! (Vysílání: 23.05., 18.00 hod., ČT2)
Premiérou inscenace Faust a Markétka navázala Ypsilonka na tradici uvádění slavných oper v originálním pojetí. V režii Jana Schmida titulní role vytvořili Martin Dejdar a Markéta Plánková. Švandovo divadlo uvedlo na scénu adaptaci jediného komediální titulu slavného filmového režiséra Larse von Triera Kdo je tady ředitel? Plzeňské Divadlo J. K. Tyla nastudovalo slavnou Shakespearovu tragédii Romeo a Julie. V titulních rolích se představili Kristýna Hlaváčková a Jan Maléř. Osobní anamnéza aneb Vedlejší příznaky jedné totality je název projektu, ve kterém se loňští absolventi pražské DAMU vydali do dob, které znají už jen z vyprávění svých rodičů, tedy do normalizačního Československa. Z dalších tipů na nové inscenace se můžete těšit třeba na komedii K. Ludwiga Shakespeare v Hollywoodu, kterou uvedlo liberecké divadlo či na dnes již klasického soudní drama 12 rozhněvaných mužů, které má nově na repertoáru Městské divadlo v Mostě.

19.5.2009 01:05:38 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Bouře hra Williama Shakespeara

Bouře

Bouře
Ctnost a šlechetnost je víc než msta. Britská filmová adaptace divadelní hry Williama Shakespeara (19 ...celý článek


Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Sum 41 - Heaven: X: Hell

Přebal alba

Zakládajícími členy skupiny Sum 41 jsou zpěvák a kytarista Deryck Whibley, kytarista Dave Baksh, baskytarista celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od celý článek

další články...