zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Tipy ČT na 22. týden

Dagmar Havlová v inscenaci Chvíle pravdy

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

V cyklu Potomci slavných se můžete podívat na díl o herci Miloši Kopeckém. Otec Miloše Kopeckého měl v Praze v ulici Ve Smečkách proslulý kožešnický salon. Jeho manželka Marta, matka Miloše Kopeckého, byla zase známá kloboučnice. I když si otec přál, aby syn šel v jeho šlépějích, byl usazený a bohatý, Miloš ani nedokončil gymnázium. Miloval divadlo - hlavně pak operu. Do pražského divadla Tvar, v pozdějším Mozarteu, byl přijat původně jako oponář, zde ale dostal svou první hereckou roli. A jaké jsou životní osudy dcery Miloše Kopeckého? Dívejte se 28.5. od 17 hodin na ČT2.

V jiném cyklu - Po stopách hvězd – je pro vás na 29.5. od 21.10 hod. na ČT1 připraven příběh herečky Reginy Rázlové. Odmala ji přitahoval svět obrazů - zajímalo ji výtvarné umění, ráda fotografovala a snila o filmové režii. Nastoupila tedy na filmovou průmyslovku do Čimelic, kde studovala organizaci filmové výroby. Tady také hrála se spolužáky divadlo na nádvoří zdejšího zámku, více méně z recese se přihlásila na DAMU. Přijata byla na poprvé, a ač toho o herectví do té doby moc nevěděla, tak se v téhle profesi našla. Její první filmovou rolí byla holka z města na jednu noc ve filmu Utrpení mladého Boháčka, kde se objevila s Pavlem Fandovským. Následovala řada filmových a seriálových rolí. Stejně tak známou rolí, kterou se zapsala do podvědomí diváků, byla Hanka Bízová ze seriálu Třicet případů majora Zemana. V televizi se objevovala také jako moderátorka a recitátorka. V 80. letech z filmu prakticky zmizela a v žádné výraznější roli se na plátno zatím nevrátila. Počátkem 90. let začala její herecká kariéra ustupovat podnikání, které skončilo neúspěchem. Za tunelování strávila rok ve vazbě, za které vysoudila v roce 2006 odškodné. V současnosti trpí závažnou nemocí a už nevystupuje.

Čtenářský deník... vám 31.5. od 11.1é hod. na ČT2 nabídne vyprávění o současné autorce Ireně Douskové a jejím románu Hrdý Budžes. Irena Dousková (1964) debutovala v roce 1992 jako básnířka, záhy se však začala věnovat próze. Veliký úspěch zaznamenala její druhá kniha Hrdý Budžes, v níž autorka dětskou optikou pohlíží na období začínající normalizace. Deníkové záznamy malé Helenky, dcery divadelních herců, mají nepochybně i mnoho společného s vlastním životem autorky. Širokého zájmu se kniha dočkala zejména po uvedení autorčiny dramatizace v příbramském divadle, kde roli hlavní dětské hrdinky hrála Bára Hrzánová. Zatím poslední knihou Ireny Douskové je próza Oněgin byl Rusák, která je volným pokračováním románu Hrdý Budžes a v níž je již Helenka dospělejší, ale svůj ironický a laskavý dětský pohled si uchovává i nadále. Čtenářem v tomto pořadu cyklu Čtenářský deník bude básník a divadelní režisér Jan Borna, jenž je mimo jiné i režisérem inscenace prózy Oněgin byl Rusák v pražském Divadle v Dlouhé.

Sobotní večer 31.5. můžete strávit v divadle. A to společně s cyklem Zveme vás do divadla. Od 20 hodin je na programu Chvíle pravdy, představení vinohradského divadla, kterým se k herecké profesi vrátila Dagmar Havlová. Jejím jevištním partnerem je Petr Kostka. Osmdesátiletý učitel na penzi, zarytý starý mládenec hledá hospodyni. Na jeho inzerát odpoví krásná, mladá vdova. Soužití autoritářského intelektuála a mladé ženy z jednoduchých poměrů se však ukáže jako minimálně problematické. Vzájemná nedůvěra se ještě více prohloubí v okamžiku, kdy vyjde najevo, že nová hospodyně je profesorova bývalá žačka. Taková je výchozí situace tragikomedie Israela Horovitze, jednoho z nejproduktivnějších současných amerických dramatiků. Narodil se v roce 1939 a svou první divadelní hru (The Comeback) napsal v sedmnácti letech. Od té doby má na kontě 50 her.

V neděli 1.června od 22.25 hodin na ČT se v magazínu Divadlo žije! podíváme společně s Jiřím Šlupkou Svěrákem a kritičkou Radmilou Hrdinovou do Slezského divadla v Opavě, jak dopadlo první evropské uvedení japonské opery Juzuru, zpívané v japonštině. Mezinárodním projektem je také uvedení muzikálu Malováno na skle v ostravském Divadle loutek, které nastudoval slovenský tým pod vedením renomovaného režiséra Mariána Pecka.

27.5.2008 01:05:48 JaSop | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Bouře hra Williama Shakespeara

Bouře

Bouře
Ctnost a šlechetnost je víc než msta. Britská filmová adaptace divadelní hry Williama Shakespeara (19 ...celý článek


Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j ...celý článek


Divadelní tipy 19. týden

Gérard Depardieu (Cyrano z Bergeraku)

Světák Jan Libíček
Jaký byl ve skutečnosti veselý tlouštík českého filmu? Dokumentem připomínáme náhlý odch ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Zlatá Lýra představí festival jako fenomén doby

Zlatá Lýra (Foto: Slovenský institut - Bara Podola)

Hudební inscenace plná známých hitů a příběhů československých zpěváků a zpěvaček – to je Zlatá Lýra. Ús celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Erik Bosgraaf v kostele sv. Šimona a Judy

Erik Bosgraaf

Charismatický holandský flétnista Erik Bosgraaf poprvé vystoupí v Praze. V rámci cyklu Stará hudba FOK se v út celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Hudba Pink Floyd a obraz Karla Zemana se propojili

The Dark Side Of The Moon Competition

Při příležitosti 50. výročí alba The Dark Side of the Moon se hudba skupiny Pink Floyd stala součástí díla Kar celý článek

další články...