zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Povídání o opeře

Dnešní tipy z televizní obrazovky směřují k novému projektu České televize - Povídání o opeře a dále k seriálu z prostředí francouzských divadel minulosti, který byl natočen podle románové předlohy Největší z pierotů. V hlavní roli uvidíme Vladimíra Javorského.

O tom, že se dá opera představovat na televizní obrazovce živě, nápaditě, přitažlivě a dokonce zábavně, by měl diváky přesvědčit nový televizní cyklus Povídání o opeře. První díl byl odvysílán v sobotu 26. května, následující pokračování můžeme shlédnout 2. června, 9. června, 16. června, 23. června a 30. června ve 20 h vždy na ČT2. Po šest víkendů nabídne ČT pohled do zákulisí současné české opery a představí špičkové osobnosti, které se podílejí na vzniku výjimečných inscenací. Roli průvodkyně cyklu Povídání o opeře přijala mezzosopranistka Dagmar Pecková. Seznamuje s temperamentem sobě vlastním diváky s tím, jakou kdo hraje roli v nastudování operního díla, a v jednotlivých částech cyklu -- nazvaných podle profesí -- si s tvůrci o jejich práci a jejich vztahu k opeře povídá. Dirigenti, Režiséři, Pěvci ale i Korepetitoři a Kritici to jsou názvy jednotlivých dílů Povídání o opeře. Poslední, šestý díl je pak věnován opeře v Čechách nejznámější - Prodané nevěstě - v jejích nejrůznějších nastudováních - i mimo operní scénu, jak ji předvedli například v Divadle Ypsilon nebo Divadlo Bratří Formanů.
Diváci se v cyklu Povídání o opeře seznámí s 36 osobnostmi spjatými s českým operním světem. Jsou mezi nimi například dirigenti Jiří Bělohlávek, Libor Pešek, Bohumil Kulínský, většinou tak opomíjení korepetitoři Katarina Bachmanová, Jaroslav Šaroun, Jaromír Šalamoun, režiséři Jozef Bednárik, David Radok, Jan Schmid, pěvci Ivan Kusnjer, Štěfan Margita, Magdaléna Kožená. Cyklus je zároveň výběrovou pozvánkou do opery, protože zaznamenává ukázky z nejznámějších současných inscenací na české scéně, včetně Lady Macbeth z Mcenského újezdu v režii Davida Radoka, která získala Cenu Nadace Alfréda Radoka -- inscenace roku.
Autorem námětu a scénáře cyklu je Zbyněk Mikulík, režisérkou Markéta Válková, producenty pak Česká televize a Jana Mazurová , společnost Bela&Maja.
Vysílání: soboty: 26. května, 2. června, 9. června, 16. června, 23. června a 30. června ve 20 hod. na ČT2

Další typ na televizní obrazovce směřuje do prostředí francouzských divadélek minulosti - na seriál Největší z pierotů (1/5).
Román Františka Kožíka Největší z pierotů byl podkladem pro stejnojmenný pětidílný seriál, který Česká televize uvedla poprvé na počátku roku 1993. Vznikl v koprodukci s mnichovskou firmou Art Oko Filmproduktion. Na scénáři se podíleli Alex Koenigsmark, Nataša Krempová a Jaroslav Kotouč, dramaturgem byl Eduard Verner, režisérem Ivan Balaďa a kameramanem Jiří Macháně.
Francie a pantomimické umění. Etienne Decroux, Marcel Marceau, Jean-Louis Barrault... - ale také Chalip a celá ta báječná éra němého filmu. Mim-básník, něžný, hýčkající věci života a lásky, věčně udivený, hledající, co by mohl oživovat, mim burleskní a poetický, mim bouřlivák a hledač. Akrobacie, klauniády, ticho a hra očí a prstů, mezi nimiž bydlí motýli... A na počátku té velké éry Kašpar Deburau z Kolína v Čechách, Jean-Baptiste Deburau. Dítě narozené na konci 18. století ve stínu bázně a nejistoty.
Tehdy se setkali Filip Deburau z Amiense, prostý voják z regimentu hraběte Wallise, a Kateřina Gráfová odkudsi z Čáslavska, která sloužila v Kolíně u Chudobů. V květnu 1796, 31. července 1796 se narodil Jan Křtitel Kašpar Deburau. Jeho otec, vysloužilý voják, se na prahu nového století začal živit jinak než vojnou. Mechanickým uměním. Jeho děti brzy uměly chodit po rukou stejně jako po nohou. A Kašpar poznal Giacoma, starého šaška, který jezdil s kočovníky a uměl mluvit, aniž by k tomu potřeboval slova...
Začínala cesta kopanců a ran, které Pierot dostával, i cesta lásek a naděje, bídy a zákmitů sladkých chutí života, hořkosti a marnivosti, vin a trestů, svobody a vězení a věčné cesty kupředu... Cesta Pierota z Funambules s tváří nekonečně proměnlivou jako cesta, v níž doufá. Triumfy. Únava. Přízraky. Pierot pláče, ale nezrazuje. Pierot končí, ale doufá. Právě to ze všeho se nejvíc zračí v jeho tváři, mnohem častěji než bolest, údiv či zklamání. Pierot sní víc o jásotu než o potlesku. Více o porozumění než o vděčnosti. Dostalo se mu ode všeho méně, než by zasloužil. Ale Pierot si nikdy nedělal o zásluhách iluze.
Když odešel navždy, na jeho náhrobku po něm zůstal nápis, který si zvolil sám: "Zde leží ten, který všechno řekl, ač nikdy nepromluvil".
V hlavní roli se vám představí Vladimír Javorský, dále uvidíte řadu dalších českých herců: například F. Derflera, Z. Geislerovou, A. Goldflama, D. Hofmanovou, B. Hrzánovou, E. Jirouškovou ad. Gapardovu lásku Desirée hraje Tietze Carin.
Vysílání: 04.06., 20.00 hod. ČT1. Opakování: 05. a 07.06. ČT1 (a ještě čtyřikrát vždy v pondělí od 20.00 hod.)

5.6.2001 Jana Soprová | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 19. týden

Gérard Depardieu (Cyrano z Bergeraku)

Světák Jan Libíček
Jaký byl ve skutečnosti veselý tlouštík českého filmu? Dokumentem připomínáme náhlý odch ...celý článek


Bouře hra Williama Shakespeara

Bouře

Bouře
Ctnost a šlechetnost je víc než msta. Britská filmová adaptace divadelní hry Williama Shakespeara (19 ...celý článek


Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Ivan Hlas – 70

Ivan Hlas – Pramínek času

Ivan Hlas – Pramínek času
Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příle celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Hudba Pink Floyd a obraz Karla Zemana se propojili

The Dark Side Of The Moon Competition

Při příležitosti 50. výročí alba The Dark Side of the Moon se hudba skupiny Pink Floyd stala součástí díla Kar celý článek

další články...