zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Rudolf Pellar výročí 100 let

Rudolf Pellar

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Úsměvy Rudolfa Pellara
Dnešním hostem J. Hanzlíka je oblíbený herec a zpěvák, který se narodil před 100 lety (2006). Režie P. Vantuch. Dnes Jaromír Hanzlík přivítá herce, šansoniéra a také skvělého překladatele Rudolfa Pellara. Povídat si budou o tom, jak se dostal ze Slovenska do Čech a kudy vedla jeho cesta k divadlu. Zmíní se také o působení v televizi a o zákazech, které ho v letech normalizace provázely. V ukázkách si jej připomeneme nejen jako herce, ale též jako výtečného zpěváka. Pořad uvádíme jako vzpomínku na tohoto všestranného umělce.
Vysílání: 04.3., 09.35 hod., ČT1

Luba a Rudolf Pellarovi
Dokumentární dvojportrét manželů, herců, překladatelů a především slušných lidí uvádíme u příležitosti 100. výročí narození Rudolfa Pellara (1998). Režie J. Protiva. Dvojportrét manželů Pellarových by se také mohl jmenovat Život v šedé zóně. Patří totiž k lidem, kteří nikdy nebyli členy vládnoucí strany a také nebyli v hlavních rolích na disidentské scéně. Patří k těm, kteří udržovali kontinuitu demokratických a kulturních hodnot bez gest, ale trvale a důsledně. Jejich herecká ani literární kariéra nezářila "hvězdnými" okamžiky a popularitou, o to více se však oba zasloužili o to, že ani v nejmizernějších dobách český čtenář, divák a posluchač neztrácel kontakt se světovou kulturou. Rudolf Pellar (*28. 2. 1923 – †4. 9. 2010), jehož výročí si v těchto dnech připomínáme, se původně vydal na dráhu herce, nejprve na oblastních scénách, později v pražských divadlech. Třicet let působil v Městských divadlech pražských a díky pohybovým schopnostem a znělému barytonu byl často obsazován do operet a muzikálů. Prosadil se také jako šansonový zpěvák spolupracující s řadou předních orchestrů a interpret písní světového repertoáru. Na jeho kariéru tvrdě dopadla normalizační éra, která pro něj znamenala zákaz veřejného vystupování. Mohl se věnovat pouze šansonovým vystoupením a šansonový zpěv vyučovat na pražské konzervatoři. V této době se začal intenzivně věnovat překladatelské činnosti, za níž se svou ženou získal řadu prestižních ocenění. Společně se zaměřovali především na americké autory. Po roce 1989 se stal členem Masarykova demokratického hnutí a pořádal jako šansoniér podvečery v divadle Kolowrat.
Vysílání: 01.3., 16.45 hod., ČT2

Rudolf Pellar
Vzpomínka na výborného šansoniéra, od jehož narození včera uplynulo sto let (1971). Dále účinkuje G. Oplustil a balet Národního divadla. Scénář J. Müller a A. Nosek. Kamera J. Motejl. Režie A. Nosek. Český herec, dabér, překladatel, textař, zpěvák, moderátor, šansoniér a hudební pedagog Rudolf Pellar (*28. 2. 1923 – †4. 9. 2010) se narodil ve slovenském Púchovu. Po maturitě na gymnáziu absolvoval v roce 1946 studium herectví na konzervatoři v Brně. Poté působil v Horáckém divadle v Jihlavě a ve Slezském národním divadle v Opavě. Následovala angažmá v pražských divadlech, nejprve v Divadle S. K. Neumanna (dnešní Divadlo pod Palmovkou), od roku 1954 v Hudebním divadle v Karlíně, kde setrval až do roku 1960. Dalších 30 let (1960–1991) působil v Městských divadlech pražských. Na hudební scéně uplatňoval nejen své dobré taneční a pohybové schopnosti, ale i velmi hezký, znělý a zajímavě barevný hlas v barytonovém rozsahu. Zpočátku hrál zejména v operetách a muzikálech, a to jak v Hudebním divadle v Karlíně, tak i na prknech Divadla ABC. Významné bylo jeho působení coby šansoniéra, často si psal texty i hudbu k písním sám. Můžete se o tom přesvědčit v pořadu, v němž zazní např. jeho Nedokončený šanson, Kainarovy skladby Blues o noční čekárně a Koleda vsetínská (Vracaja sa dom) a Jakoubkovy překlady písní francouzského šansoniéra J. Brela Amsterodam a Matylda.
Vysílání: 01.3., 22.50 hod., ČT art

13.2.2023 16:02:33 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Bouře hra Williama Shakespeara

Bouře

Bouře
Ctnost a šlechetnost je víc než msta. Britská filmová adaptace divadelní hry Williama Shakespeara (19 ...celý článek


Divadelní tipy 18. týden

Spálená 16 (Studio Ypsilon)

Jári
Policejní rada Vacátko z legendárního seriálu Hříšní lidé Města pražského, herec Jaroslav Marvan, od j ...celý článek



Časopis 17 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č celý článek

další články...