zvláštní poděkování
Volný.cz

Divadlo pod Palmovkou uvádí Rok na vsi

Jan Hušek (Rok na vsi)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Vesnicí Habrůvka projde rok, od hodů po žně. Čas setby, zrání a sklizně netýká se jen přírody, ale i lidských osudů. Divadlo pod Palmovkou uvedlo 11. 1. 2019 premiéru adaptace románu bratří Mrštíků Rok na vsi. Režie se ujal ředitel divadla a umělecký šéf Michal Lang, v hlavní roli Rybáře Ondřej Veselý.
Bratři Mrštíkové pracovali na rozsáhlé vesnické kronice téměř deset let. Alois Mrštík učil v té době na škole v Divákách, malé jihomoravské vsi, která se stala předobrazem románové Habrůvky. Ačkoliv je Habrůvka jenom smyšlená, je podobna mnohým skutečným.

Tamější obyvatelé jsou stejně tak smyšleni, ale nám jsou podobni zrovna tak. „Na mapě jaksi šourem vržené Moravy najdete Habrůvku najisto, ať ji hledáte na východě nebo na západě, na východ nebo na stranu polední. Není na Moravě jedna, a každá z nich podobá se Habrůvce naší, jako vejce se podobá vejci, kuře kuřeti, že nevíš ani, z kterého je hnízda. Jen vidíš, že takových se rodí víc a ode všech s určitostí čekati můžeš osudy bezmála tytéž,“ uvádějí v románu autoři.
Režisér Michal Lang tento titul inscenuje již potřetí, avšak poprvé se svým vlastním souborem. Opět sáhl po dramatizaci Miroslava Krobota, který přislíbil účast na páteční premiéře. „Dramatizace Miroslava Krobota mi přijde skvělá. Sám vím, jak je strašně těžké román rozložit na atomy a pak ho zase spojit, aby příběh měl tah a dával smysl. Vyzkoušel jsem si to nedávno na dramatizaci Žítkovských bohyní. Miroslav Krobot touto dramatizací Roku na vsi vlastně vytvořil nové, zcela svébytné dramatické dílo, ve kterém přesně vystihl ta témata románu, která jsou nadčasová,“ říká k výběru autora dramatizace sám Lang.

Z hereckého souboru Divadla pod Palmovkou se diváci mohou těšit na Ondřeje Veselého v roli Rybáře, Vendulu Fialovou jako Vrbčenu, či na Martina Hrušku jako starostu Habrůvky a mnoho dalších. Nabídku na hostování přijala Marie Málková, která ztvární zámožnou Frau Erb, či Miloslav Mejzlík, který se divákům představí v roli Faráře.
Choreografie do inscenace vytvořil polský choreograf evropského formátu Maćko Prusak a minimalistickou, ale přesto sugestivní scénu navrhl jeden z nejlepší českých scénografů a šéf katedry scénografie na DAMU Jan Dušek. Inscenace Rok na vsi vznikla v průběhu Visegrádské sezóny, štafetu po Michalu Langovi přebírá polský režisér Jan Klata, který se souborem Divadla pod Palmovkou právě začíná zkoušet Goethova Fausta.
Nejbližší reprízy: 15. 1., 25. 1., 9. 2., 20. 2. 2019. Vstupenky zakoupíte na www.divadlopodpalmovkou.cz.

14.1.2019 09:01:45 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 08 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Čechomoří  (JD)

Články v rubrice - Zveme ...

Detektivní psychothriller v MdMB

A pak už tam nezbyl ani jeden

Třetí premiéra v divadelní sezóně Městského divadla Mladá Boleslav a úplně první premiéra v letošním roce bude ...celý článek


VČD uvede premiéru hry Mikve

V. Malá a J. Ondrušková (Mikve)

První premiéru roku 2019 naplánovalo Východočeské divadlo Pardubice na víkend 23. a 24. února 2019, kdy na vel ...celý článek


Divadelní adaptace Honzlová v Rokoku

Tereza Marečková (Honzlová)

První březnovou sobotu se v Městských divadlech pražských uskuteční již osmá premiéra této sezony. Tvůrčí tand ...celý článek


Commedia finita se vrací na pardubické jeviště

Štěpánka Fingerhutová (Commedia finita)

V říjnu 2017 uvedlo Východočeské divadlo Pardubice premiéru hry o operní divě Emě Destinnové Commedia finita, ...celý článekČasopis 08 - sekce

LITERATURA/ UM?NÍ

České filmy 7. týden

Můj vysvlečenej deník

Můj vysvlečenej deník
Johana má tři kamarádky, dva kamarády, tátu a macechu. Počty kamarádů a rodičů se ale celý článek

další články...