zvláštní poděkování
Quantcom.cz

„Vždycky jen herecké umění“

František Němec jako Minetti

autor: archiv Scena.cz   

Nezapomenutelný Tatínek z filmů Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977) a Jak dostat tatínka do polepšovny (1978) František NĚMEC oslavil životní jubileum. Rodák ze Sezimova Ústí se v dětství věnoval malbě. Zvažoval studia na střední keramické škole v Bechyni. Byť nepatří k hercům – malířům, zájem o výtvarné umění u něj přetrval dodnes. Bohatý herecký rejstřík uplatnil nejen na divadle, ale i ve filmu a rozhlase, kde ztvárnil celou řadu postav od naivů, padouchů až po seriózní intelektuály, milovníky a neohrožené hrdiny.
Od roku 1982 je spjat s naší první scénou – Národním divadlem. Debutoval v titulní roli Shakespearova Hamleta. Lepší entré si ani nemohl přát – režijní vedení Miroslav Macháček, herečtí kolegové – Josef Somr, Jana Hlaváčová, Ivan Luťanský a další. Inscenace se tehdy hrála na scéně Smetanova divadla.

O přestupu z Městských divadle pražských do Národního divadla říká v rozhovoru pro Týdeník Rozhlas: „Námluvy trvaly dlouho. Vedení Národního se k tomu stavělo laxně a já také. Známí mi telefonovali: \\\"Blboune, už se rozhodni!\\\" Nakonec moji nerozhodnost zlomil režisér Macháček. Zavolal mi, že má sice vymyšleno i jiné obsazení, ale že by stál o to, kdybych hrál Hamleta já. To rozhodlo.“ (Bronislav Pražan, Týdeník rozhlas 2000).
V Městských divadlech pražských zakotvil po absolvování DAMU v roce 1964 až do roku 1982. Jeho křest v profesionálním divadle se vztahuje k inscenaci Měsíc nad řekou Fráni Šrámka. Postavu Vilíka Roškota ztvárnil roku 1962 v Divadle S. K. Neumanna (dnešní Pod Palmovkou). Z dalších rolí v MDP uveďme - Orestes (Mouchy), Yossarian (Hlava XXII), Lot (Království boží na zemi), Charlier (Vrátím se do Prahy), Zbojník (Na skle malované), aj.
Jeho práce v Národním divadle byla oceněna roku 1998. Obdržel Cenu Thálie za postavu dirigenta Wilhelma Furtwänglera ve hře Na miskách vah. Titulní Faust a Hamlet, Brick (Kočka na rozpálené plechové střeše), Lopachin (Višňový sad), Mlynář (Lucerna), Valmont (Nebezpečné vztahy), Robespeierre (Dantonova smrt) –výběr stěžejních rolí z jeho angažmá v ND. V současné době hraje v inscenacích Markéta Lazarová, Romeo a Julie a Orestea. Opomenout nemůžeme postavu Williama Cecila ve hře Marie Stuartovna. V roce 2001 nastudoval s režisérem Otomarem Krejčou titulní roli Minettiho, herce v Bernhardově Portrét umělce jako starého muže. „My tvoříme nepřetržitě tragédii nebo komedii, když tvoříme tragédii…“ říká František Němec – Minetti a dodává: „…pomocí zdravého rozumu, abyste věděla, vždycky jen herecké umění.“

Jeho herecké bilanci neodmyslitelně patří televize. Postava MUDr. Řehoře v seriálu Nemocnice na kraji města mu vynesla mezi diváky velkou popularitu. V letošním roce bude uvedena další série - Nemocnice po dvaceti letech (2003). Z dalších seriálů pak Byl jednou jeden dům (1974), Sanitka (1984), O zvířatech a lidech (1994) a další. Z televizních filmů např. Sjezd abiturientů (2000). Z filmové práce kromě zmíněných Ucho (1970) či Rebelové (2001).
Jeho rozhlasová práce čítá více jak šedesát inscenací. Z posledních prací uveďme dvanáctidílný seriál Jaroslava Dietla Doktor Markus, který uvede stanice ČRo 2 – Praha na podzim. František Němec osobně vzpomíná na vůbec svoji první studiovou práci - Tři Mušketýři. Roku 2000 obdržel Cenu Neviditelný herec za roli Soames Forsyth z dvanáctidílné dramatizace Galsworthyho Ságy rodu Forsythů.

21.8.2003 17:08:57 Josef Meszáros | rubrika - Medailony

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Časopis 18 - sekce

HUDBA

Anna K. představila svoje Údolím včel

Anna K. ve Fóru Karlín

Dlouholetá populární stálice na české hudební scéně, zpěvačka Anna K., po šesti letech opět vystoupila a to 25 celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Festival umění a kreativity ve vzdělávání

Festival umění a kreativity ve vzdělávání

Už počtvrté se pedagogové, rodiče, odborná i širší veřejnost či profesionálové z oblasti kultury a umění mohou celý článek

další články...