zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Prague Fringe jubilejně

Prague Fringe jubilejně

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Od pátku 27. května do soboty 4. června probíhá v centru Prahy už 10. ročník mezinárodního festivalu Prague Fringe.
Od prvního roku, kdy se tento festival „divadel na okraji“ odehrál jen ve čtyřech dnech, a zúčastněných souborů nebylo o moc více, našel své pevné místo v kulturní nabídce Prahy na přelomu jara a léta. Rozrostl se nevídaně – koná se devět dnů, a v 39 produkcích různého typu mohou diváci vidět herce, performery a hudebníky z celého světa v 246 představeních. Festival našel své místo v samém srdci Prahy na Malé Straně, sedmi různých prostorách. Kromě tradičních míst – jako Rubín, Divadlo Na prádle, Divadlo Kampa letos přibyla Malostranská beseda, především její Trick Bar, v němž se uskutečnila v neděli 29.května „ochutnávka“, v níž s krátkými ukázkami svých produkcí vystoupila více než desítka souborů a jednotlivců.

Zakladatel Fringe Prague, Skot Steve Gove, který už léta žije v Praze, říká: „Na počátku stála myšlenka vytvořit v Praze stejnou atmosféru, jakou znám z Fringe festivalu v Edinburgu. Nabídnout lidem nejen zajímavá představení umělců stojících mimo hlavní divadelní proud, ale také jim dát šanci objevovat nové a zajímavé prostory, ve kterých možná nikdy nebyli – sklepy, zadní sály kaváren, malé bary a podobně. Úplně nejlepší je, když jsou ta místa blízko sebe, takže lidi můžou doslova přeskakovat z jednoho do druhého, a vidět tak během dne několik představení. Tak to funguje na všech fringe festivalech, jak v Edinburgu, tak i Amsterdamu nebo australském Perthu. Navíc máme takovou cenovou politiku, aby si to diváci mohli dovolit. Takže třeba pro studenty jsou lístky po padesátikoruně, nebo máme takovou nabídku, že při koupi tří vstupenek má člověk jednu navíc zadarmo.“
V nabídce festivalu jsou nejen koncerty – např. skotská zpěvačka Andi Neat přijíždí na festivalu už po deváté a letos se tu objeví také dvě dámy z Austrálie, Merri-May Gill a Phebe Starr. Po několikáté se představí performer Michael McEvoy, který ve svých one-man show zpracovává osudy umělců. Loni tady měl představení o Shakespearovi, letos přijede s show Dickens Asks For More. Dalším hostem je japonský performer Makoto Inoue, který se loni stal jedním z laureátů festivalové ceny, který letos přiveze vlastní pantomimickou verzi Shakespearova Richarda III pod názvem Richard. Pravidelně se tu představují také soubory z Holandska (představení Cooking for Love a Life is Too Good to be True), a už podruhé kanadský soubor In the name of theatre creations se show The Lovely Babe. Podrobné informace o programu festivalu najdete zde.

30.5.2011 06:05:59 JaSop | rubrika - Festivaly

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Festivaly

Rodinný festival Nuselské dvorky 2024

Nuselské dvorky

Po roční pauze se vrací do nuselských vnitrobloků tradiční rodinný festival Nuselské dvorky, který od samého p ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Společně s Medial Banana si zaplaveme v moři času

Medial Banana

Slovenská kapela Medial Banana vydala novou desku a nyní s ní vyráží na turné. Brněnským fanouškům novinku Mor celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. celý článek

další články...