zvláštní poděkování
Quantcom.cz

A. de Saitn-Exupéry; A. Goldflam a G. Sinopoli

Český rozhlas 3 -- Vltava připravil pro své posluchače několik zajímavých pořadů. V pondělí 7. května v 11:45 si budeme moci poslechnout úvahu Libora Vykoupila Zastřené májové dny. Výběr několika ukázek Saitn-Exupéryho spontánního vyprávění, které neváhá přerušit komentáři o tom, co právě dělá, ani hledáním toho správného slova, uslyšíme v úterý 8.května v 17:30. Pořad ve spolupráci s dr. Norou Obrtelovou připravil Tomáš Sedláček, režie Eva Řehořová.
Dvě původní povídky Arnošta Goldflama o lidech, kteří se stávají zajatci rodinných tradic, v nichž byli vychováni, spojuje motiv smrti, jsou připravené na 9. května od 11:00 pod názvem Hřbitov Pořád o jednom.
V pátek 20. dubna náhle zemřel v Berlíně ve věku 54 let italský dirigent a skladatel Giuseppe Sinopoli, který během představení Verdiho Aidy v Deutsche Oper dostal srdeční infarkt. Do světa opery můžeme nahlédnout v medailonu věnovanému tomuto věhlasnému dirigentovi v neděli 13. května od 18:00.

  • Pondělí 7. května 11:45 Libor Vykoupil: Zastřené májové dny
    Zmizelo toho hodně, když se budoval mýtus osvobození Československa, ale také něco přibylo, říká ve svém zamyšlení nad květnových oslavami v posledních desetiletích historik Libor Vykoupil, který je autorem Reflexí s názvem Zastřené májové dny.
    Prahu 8.května 1945 ve čtyři hodiny odpoledne zachránila pokorná kapitulace velitele pražské německé posádky do rukou členů České národní rady. Říkám-li pokorná, myslím velmi pokorná, neboť se dokonce zavázal, že vlastními silami potlačí odpor těch jednotek, které by snad chtěly pokračovat v boji. Zvítězili tedy Češi a Rudá armáda přišla k hotovému. Přesto se dějiny k účastníkům tohoto podivuhodného podniku zachovaly nechutně, říká historik Libor Vykoupil a dodává: "Zmizelo toho hodně, když se budoval mýtus osvobození Československa, ale také něco přibylo".
  • Úterý 8. května 17:30
    O přátelství Antoina de Saint Exupéryho a Jeana Renoira se vědělo. Začalo společnou plavbou do amerického exilu v prosinci 1940. Slavný filmař Renoir mířil do Hollywoodu a tak byl okouzlen Exupéryho knihou Země lidí, že požádal svého nového přítele, aby vymyslel ke svému textu takový příběh, aby se dal zfilmovat. Renoir byl přesvědčen, že Země lidí je látkou pro jeho nejkrásnější film, Saint Exupéry chtěl nabídnout Jeanu Renoirovi materiál hodný jeho obrovského talentu.
    V březnu 1941 namluvil Saint Exupéry pro Jeana Renoira asi 10 diktafonových desek, v nichž jednak vysvětluje smysl své knihy, jednak se snažil vytvořit sekvence kostry filmového příběhu. Své vyprávění doplňoval také vzpomínkami a historkami.
    Renoirova rodina nějakým zázrakem desky se záznamy Exupéryho vyprávění uchovala. Dlouhá léta byly skryty v depozitářích kalifornské univerzitní knihovny. A teprve digitální přepis přinesl objev více než dvou hodin záznamu hlasu pilota, spisoavtele a humanisty, který se 31. července 1944 nevrátil z průzkumného letu nad Jižní Francií.
    Náš výběr přináší několik ukázek Saitn-Exupéryho spontánního vyprávění, které neváhá přerušit komentáři o tom, co právě dělá, ani hledáním toho správného slova. Pořad ve spolupráci s dr. Norou Obrtelovou připravil Tomáš Sedláček, režie Eva Řehořová.
  • Středa 9. května 11:00 Arnošt Goldflam: Hřbitov Pořád o jednom
    Dvě původní povídky o lidech, kteří se stávají zajatci rodinných tradic, v nichž byli vychováni, spojuje motiv smrti. Moudře laskavý nadhled a pohyb po hraně smíchu a dojetí blíží oba texty spisovatele, dramatika, scénáristy, režiséra a příležitostného herce k tradicím poláčkovským a uslyšíte je v podání i režii samotného autora.
  • Neděle 13. května 18:00 Svět opery - Giuseppe Sinopoli
    V pátek 20. dubna náhle zemřel v Berlíně ve věku 54 let italský dirigent a skladatel Giuseppe Sinopoli, který během představení Verdiho Aidy v Deutsche Oper dostal srdeční infarkt. Získal si renomé nejen jako operní, ale i symfonický dirigent. Od roku 1984 zastával funkci šéfdirigenta Římské filharmonie, později v Berlínské státní opeře a drážďanské Staatskapelle. V posledních letech působil jako "Generalmusikdirektor" Semperovy opery v Drážďanech a krátce před svou smrtí podepsal prodloužení smlouvy, jejíž platnost měla vypršet v roce 2003, až do roku 2007.
  • 30.4.2001 Redakce | rubrika - Z éteru

    Časopis 25 - rubriky

    Archiv čísel

    reklama

    Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

    Články v rubrice - Z éteru

    Divadelní tipy 26. týden

    Libuše Geprtová v Babičce

    Tichý život Divé Báry
    Skryté stránky života velké dramatické herečky Vlasty Fialové, spojené po většinu živ ...celý článek


    Komorní scéna Aréna – 30 let

    S nadějí i bez ní

    Třicet komorních sezón
    Pečlivá dramaturgie, náročný repertoár a kritický pohled na svět, kořeněný cynickým ...celý článek


    Divadelní tipy 25. týden

    Bandité pro baladu

    13. komnata Renaty Prokopové
    Herečka Renata Prokopová se musela vyrovnat s tím, že oba její synové po naroz ...celý článek



    Časopis 25 - sekce

    LITERATURA/UMĚNÍ

    Sarajevský atentát 1914 – 110 let

    Sarajevo 1914

    Sarajevo 1914
    Konspirace v pozadí události, která zahájila první světovou válku. Koprodukční film České tel celý článek

    další články...