zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 26. týden

Libuše Geprtová v Babičce

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Tichý život Divé Báry
Skryté stránky života velké dramatické herečky Vlasty Fialové, spojené po většinu života s Brnem (2006). Vzpomínají Z. Slavíková, J. Tomek, L. Lakomý, L. Kundera a další. Režie M. Dolenský. V cyklu Příběhy slavných máte možnost zhlédnout dokument režiséra Martina Dolenského o divadelní a filmové herečce Vlastě Fialové. Široké veřejnosti je Fialová známa především z filmů Divá Bára či Občan Brych, byla však také často obsazovanou divadelní herečkou. V divadle ztvárnila přes 200 rolí, k posledním významným patří kněžna v Lucerně, Gizela v Örkényho Kočičí hře nebo babička v Casonově dramatu Stromy umírají vstoje. Na oblíbenou, spontánní, krásnou, temperamentní, ale i tajuplnou herečku vzpomínají J. Hlaváčová, V. Janečková, Z. Slavíková, L. Kundera, L. Lakomý, J. Tomek a další.
Vysílání: 24.6., 00.20 hod., ČT1

Úsměvy Ivana Trojana
Dnešním hostem Jaromíra Hanzlíka bude jeden z nejpopulárnějších českých herců Ivan Trojan, který za pár dní oslaví šedesáté narozeniny (2007). Režie P. Vantuch. Hostem Jaromíra Hanzlíka je herec Ivan Trojan. Velkou příležitost na začátku kariéry dostal v Moskalykových Četnických humoreskách, kde se jeho Bedřich Jarý stal miláčkem diváků bez rozdílu věku. Trojanovou mateřskou scénou je Dejvické divadlo, v němž vytvořil množství znamenitých kreací a stal se nositelem ceny Thálie. Významné úspěchy zaznamenal i ve filmu, je držitelem 7 Českých lvů. Ivan Trojan byl a je sportovec. Chybělo jen 10 centimetrů a tohoto sympatického herce bychom možná kvůli basketbalu nepoznali. Za pár dní oslaví kulaté šedesátiny.
Vysílání: 25.6., 22.05 hod., ČT1
Opakování: 29.6., ČT1

Já už vím...
Vzpomínka na zpěvačku a herečku Laďku Kozderkovou, která by dnes oslavila 75. narozeniny (1989). Spoluúčinkují: V. Bedrna, J. Bohdalová, V. Dvořák, J. Lír a další. Režie P. Vantuch. Laďka Kozderková (*26. 6. 1949 – †17. 11. 1986) byla muzikálovou hvězdou evropského formátu, ale měla smůlu, že svůj talent mohla předvádět jen v naší zemi, na prknech Karlínského divadla. Střihový pořad "Já už vím..." uvádíme jako vzpomínku na tuto talentovanou zpěvačku. V pořadu uvidíte scénky a písně v jejím ojedinělém podání. Úvodem zní do titulků ústřední melodie muzikálu "Hello, Dolly!", v němž zpěvačka sklízela úspěchy na prknech Hudebního divadla v Karlíně. Pořad pokračuje moravskou písní "Kebych byla jahodú", komickou scénkou z autoopravny, či scénkou Techtle-mechtle, o pacientce sexuologa, která chce radu, zda má být manželovi věrná, když po ní chce milenec nejen techtle, ale i mechtle.
Vysílání: 26.6., 09.50 hod., ČT1

Úsměvy Laďky Kozderkové
Jaromír Hanzlík připomene tvorbu vynikající zpěvačky a herečky, od jejíhož narození uplynulo předevčírem 75 let (1997). Režie P. Vantuch. Laďka Kozderková (*26. 6. 1949 – †17. 11. 1986) patřila k předním muzikálovým zpěvačkám a herečkám. Svůj první singl natočila již v jedenácti letech. Po absolvování brněnské konzervatoře se vydala na dráhu profesionální herečky a zpěvačky, působila v divadle Rokoko a ve čtyřiadvaceti se stala sólistkou Hudebního divadla v Karlíně. Do povědomí filmových a televizních diváků se Laďka zapsala především jako komediální herečka, třeba ve filmech Trhák, Blázni, vodníci a podvodníci, Fešák Hubert či Zelená vlna. Často účinkovala také v seriálech, například v Dynastii Nováků nebo v Návštěvnících. Nezapomenutelné jsou její kreace v různých písničkových parodiích nebo třeba v silvestrovské scénce Techtle Mechtle. Herecký a pěvecký talent Laďky Kozderkové, od jejíhož narození uplynulo předevčírem 75 let, si společně s moderátorem Jaromírem Hanzlíkem připomeneme formou ukázek a fundovaného komentáře.
Vysílání: 28.6., 15.25 hod., ČT1

Všechnopárty
Populární talk show. Pozvání Karla Šípa přijali Jaroslav Dušek, Ivan Trojan, který v těchto dnech slaví své životní jubileum, a Jiří Mádl (2017). Režie M. Čech. Každý host je pro Karla Šípa inspirací. Ptá se na cokoli a s lehkostí a profesionálním nadhledem přidává k dobru i své osobní zkušenosti. Na jevišti divadla Semafor tak vzniká otevřená a přátelská atmosféra, která přináší řadu neopakovatelných situací. Dnešními hosty jsou herci Ivan Trojan, Jiří Mádl a Jaroslav Dušek.
Vysílání: 29.6., 21.25 hod., ČT1

Tiché kroky
Nezapomenutelná Viktorka a výrazná herečka Libuše Geprtová ve vzpomínkách V. Peterkové, Z. Maléřové, J. Preissové, J. Přeučila, O. Vlacha, S. Zindulky a dalších (2007). Režie T. Kábele. Její erbovní rolí byla Viktorka v televizním zpracování Babičky. Rodinnou historii Libuše Geprtové poznamenala brzká úmrtí na onkologická onemocnění, ani jí samotné se tento osud nevyhnul. Byla nekompromisní a nedokázala se podbízet. Pečlivě střežila své soukromí a citový život soustředila na jediného syna. O Libuši Geprtové hovoří Z. Maléřová, J. Přeučil, V. Peterková, O. Vlach, S. Zindulka, J. Preissová, C. Höschl, M. Horanský a další.
Vysílání: 30.6., 23.40 hod., ČT1

Lucerna
Přímý přenos zahájení XVII. Všesokolského sletu a divadelního představení Lucerny souboru Divadlo pod Petřínem z historické budovy Národního divadla v Praze. V neděli 30. 6. začíná v Praze XVII. všesokolský slet. Tradičně jde nejen o svátek těla, ale také kultury. Dokládá to i představení Jiráskovy Lucerny, které je součástí zahajovacího ceremoniálu. Na jevišti Národního divadla sokolské pojetí české národní klasiky předvede amatérský soubor Divadlo pod Petřínem posílený pro tuto příležitost několika profesionály. ČT art přináší přímý přenos z tohoto slavnostního představení a zahajovacího ceremoniálu XVII. všesokolského sletu.
Vysílání: 30.6., 20.00 hod., ČT art

17.6.2024 17:06:09 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Alois Švehlík – 85 let

Alois Švehlík

Neobyčejné životy - Alois Švehlík
Portrét charismatického herce a vynikajícího dabéra, který osobně přibliž ...celý článek


Z první řady: Činoherní klub

Petr Nárožný (Impresário ze Smyrny)

Impresário ze Smyrny
Petr Nárožný jako přítel operních umělců (a umělkyň zvláště) v komedii C. Goldoniho s ...celý článek


Divadelní tipy 30. týden

Zlata Adamovská

Televizní klub neslyšících
Portrét Stanislava Kleisnera, jedinečného představitele naší pantomimy s více ne ...celý článek


Divadelní tipy 29. týden

Vladimír Dlouhý

Ten, který skákal přes kaluže
Jeden z největších talentů své herecké generace Vladimír Dlouhý a jeho zběsil ...celý článek


Z první řady... Jakub a jeho pán

Karel Heřmánek a Jiří Bartoška (Jakub a jeho pán)

Jakub a jeho pán
Jiří Bartoška a Karel Heřmánek v titulních rolích komedie Milana Kundery v představení Div ...celý článekČasopis 29 - sekce

HUDBA

Michal David první singl z očekávaného alba

Michal David

Známý český hitmaker, Michal David, přichází s novinkou z připravovaného alba. Skladba Je mi líp přináší energ celý článek

další články...