zvláštní poděkování
Volný.cz

Divadlo Mír uvede premiéru filmu Volným pádem

Štěpán Kozub - Volným pádem (Foto: Jan Lipovský)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Ostravské Divadlo Mír spustilo před Vánoci vlastní video platformu MirPlay.cz s exkluzivním obsahem v podobě filmových inscenací, skečů Třech Tygrů, záznamů divadelních představení či filmů. První velkou novinkou tohoto roku je celovečerní film Volným pádem, který napsal a režíroval herec a umělecký šéf divadla Štěpán Kozub. Film, který se dočká premiéry 6. března, původně mířil do klasických kin.

Vzhledem k situaci ale bude zatím dostupný výhradně na digitálním jevišti MirPlay.cz. To si za necelé tři měsíce dokázalo v online prostoru vybudovat poměrně silnou diváckou základnu, která umožňuje Divadlu Mír nadále tvořit nový videoobsah a zároveň alespoň částečně sanovat finanční ztráty způsobené koronakrizí. Kromě filmu Volným pádem, v němž hlavní postavy ztvární Robin Ferro, Albert Čuba, Vladimír Polák a mnoho dalších ostravských herců, se mohou předplatitelé platformy brzy těšit i na další novinky. Mezi ně bude patřit filmová inscenace Adam Stvořitel podle divadelní hry bratří Čapků, nová videa Třech Tygrů či seriály. Už nyní si mohou diváci užít například také studentskou hereckou prvotinu Štěpána Kozuba.
Štěpán Kozub otiskl do filmu Volným pádem mnoho vlastních zkušeností.
Nový film Volným pádem je tragikomickým příběhem introvertního pokladníka Michala (Robin Ferro), který se zamiluje do dívky z nedalekého květinářství (Beáta Hrnčiříková), plachá povaha mu však nedovolí udělat první krok. Tragikomice Michalova příběhu, kterému osud stále hází klacky pod nohy, nahrává i svérázný otec (Vladimír Polák) nebo Michalův šéf (Albert Čuba). Volným pádem je ukázka toho, že být empatický, milý a vstřícný nutně neznamená být zároveň úspěšný a oblíbený.

Film napsal a režíroval ostravský herec a umělecký šéf Divadla Mír Štěpán Kozub, který do scénáře otiskl mnoho vlastních životních zážitků a nespokojenost s tím, jak spolu mnohdy lidé (ne)komunikují. „Je tam spousta momentů, které jsem vykradl ze svého života, ať už z dětství, z puberty, nebo ze současnosti. Možná až z padesáti procent film vychází z mých vlastních zkušeností, nebo ze zkušeností přátel a rodiny. Moje maminka například pracuje v podobném obchodním centru jako Michal, měl jsem tedy možnost od ní nasát, co se v takovém prostředí běžně odehrává,“ přibližuje Štěpán Kozub, který si ve filmu sám zahraje malou, přesto zapamatovatelnou roli. Scénář k filmu přitom Kozubovi trval poměrně krátkou dobu. „Zpočátku jsem myslel, že píšu černou komedii. Když ale film začal reálně vznikat, došlo mi, že je to čistá tragikomedie,“ vysvětluje Kozub, jenž si mimo jiné pochvaloval také spolupráci se svým hereckým kolegou a kamarádem Robinem Ferrem, který hlavní postavě vytvořil přesvědčivou tragikomickou polohu. Divadlo Mír je již známé tím, že i v době koronakrize a zavřených divadel neustále dává příležitost a práci hercům prostřednictvím své audiovizuální tvorby. Vedle mírových herců se tak ve filmu objeví i další umělci z ostatních ostravských divadel, jako jsou například Vladislav Georgiev, Lada Bělašková, Zuzana Truplová, Jiří Sedláček, Alena Sasínová-Polarczyk, Pavla Gajdošíková, Markéta Haroková, Yvona Stolařová a další. Hudbu k filmu vytvořil herec Divadla Mír a hudebník Michal Sedláček.

5.3.2021 11:03:48 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 15 - rubriky

Archiv čísel

reklama

NdB

Články v rubrice - Zveme ...

Dveře dokořán speciál s inscenátory hry Jako břitva

K.Šafránková,J.Pejchal,T.Lněnička,M.Sikorová a M.Mejzlík

Ve čtvrtek 8. dubna se v Poediu v klubu sejdou režisér Radovan Lipus, duchovní otec a spolu s Davidem Vávrou t ...celý článekČasopis 15 - sekce

HUDBA

Zrní vydali „africký singl“

Milimetr

Zdánlivá maličkost může mít později obrovské následky, takové je východisko nového singlu Milimetr od kapely Z celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Životopisné drama Rosa Luxemburgová

Rosa Luxemburgová

Rosa Luxemburgová
„Svoboda je vždy svobodou jinak smýšlejícího.“ Barbara Sukowa v hlavní roli ž celý článek

další články...