zvláštní poděkování
Volný.cz

Divadelní tipy 43. týden

Šimek a Grossmann poprvé

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Úsměvy Bohumila Bezoušky
Dnes si společně s J. Hanzlíkem zavzpomínáme na skvělého divadelního a filmového herce, který nás opustil před 25 lety (1997). Režie P. Vantuch. Byl to herec mnoha menších rolí, přestože byl třicet let členem Národního divadla. Ale asi málokdo znal tak dobře jeho zákulisí. Bezouška totiž zastával významné postavení v klubu dobráků, tj. tvůrců schválností, recesí a vypravěčů anekdot. Sám se jich něco nasbíral, navymýšlel a navyprávěl. Ve filmu se poprvé mihnul v Císařově pekaři a hned vedle Jana Wericha. Více se uplatnil v televizi, a to jak v inscenacích (Ženich uvízl, Pan Selichar se osvobodil), tak v zábavných pořadech (Kabaret u dobré pohody, Kavárnička dříve narozených). Pořad uvádíme jako vzpomínku na Bohumila Bezouška, který nás opustil před 25 lety.
Vysílání: 20.10., 09.55 hod., ČT1

Šimek a Grossmann poprvé
V zábavném cyklu Zpátky se Sobotou nám Luděk Sobota představí uměleckou dráhu slavné dvojice komiků, která se zapsala do zlatého fondu televizní zábavy (2012). Režie J. Wehrenberg. Miloslav Šimek a Jiří Grossmann – jedinečná komická dvojice od počátku 60. let. Jiří Grossmann byl hercem, zpěvákem a vynikajícím textařem. Narodil se do divadelnické rodiny 20. července 1941 v Praze. Byl muzikálně nadané dítě, uměl hrát na několik hudebních nástrojů, působil ve školním orchestru a ještě coby středoškolák před maturitou hrál v několika dixielandových kapelách. Ovládal hru na klavír, kytaru, trombon a kontrabas. S kapelou Dixie party dostal Grossmann pozvání hrát v klubu Olympik ve Spálené ulici v Praze (nynější Ypsilonka). Klub založil pod hlavičkou ČSM Miloslav Šimek, který tenkrát spolu s Vladimírem Bystrovem napsal kabaret Polotrapno, do kterého hledali kapelu. A právě tam se odehrálo jejich osudové setkání. Šimek s Grossmannem zjistili, že mají podobné názory na divadlo a začali se scházet i mimo něj, převážně v kavárně Slávie. Miloslav Šimek, komik, humorista a spisovatel, se narodil v rodině básníka Rudolfa Šimka. Jako dítě s oblibou poslouchal desky s Voskovcem a Werichem, už ve dvaceti se s kamarády vsadil, že napíše komické pásmo. A také to dokázal. Hned poté, co se Šimek a Grossmann potkali, začali spolu psát první povídky a divadelní hry. Jiří Grossmann se stal jedním ze zakládajících členů skupiny Country Beat Jiřího Brabce, pro kterou napsal spoustu textů, některé i sám zpíval (Blizzard, Své banjo odhazuji v dál, Až tě náhodou potkám), jiné zpívali Pavel Bobek, Naďa Urbánková a další (Ruby, nechtěj mi lásku brát, Je to zlé, Půlnoc, Závidím). V roce 1967 se Šimkovi s Grossmannem splnil sen. Dostali nabídku od Jiřího Suchého k účinkování v divadle Semafor. Kvůli tomuto angažmá se vzdali veškerých svých vedlejších aktivit. Jiří Grossmann zemřel předčasně v pouhých třiceti letech. Po jeho smrti chtěl Šimek s divadlem skončit a vrátit se ke kantořině. Režisér Ján Roháč jej ale nakonec přesvědčil, aby pokračoval dál. Novou dvojici vytvořil s Luďkem Sobotou a později také s Jiřím Krampolem. Až do své smrti spolupracoval se Zuzanou Bubílkovou.
Vysílání: 22.10., 22.30 hod., ČT1

Úsměvy Ivany Andrlové
Dnešním hostem J. Hanzlíka je oblíbená herečka, která zanedlouho oslaví významné životní jubileum (2005). Režie P. Vantuch. Dnes přivítá Jaromír Hanzlík herečku Ivanu Andrlovou. Pochází z východních Čech a přišla do Prahy studovat konzervatoř. Díky své bezprostřednosti a dívčímu půvabu se záhy dostala na obrazovky a brzy se z ní stala televizní hvězda. Hrála prostořeké puberťačky a také princezny nejrůznějšího druhu. Po absolvování konzervatoře působila řadu let v divadle Jiřího Wolkera. O tom všem i o jejím vztahu k divadlu a televizi bude dnešní díl Úsměvů. Pořad uvádíme k nadcházejícím 60. narozeninám Ivany Andrlové.
Vysílání: 25.10., 08.15 hod., ČT1

Na plovárně s Vladimírem Procházkou
Rozhovor Marka Ebena s ředitelem Činoherního klubu. Režie J. Hojtaš (Premiéra). Ředitel pražského Činoherního klubu Vladimír Procházka se narodil 29. července 1952. Vystudoval obor dějiny a teorie divadla a dějiny a teorie filmu na Filozofické fakultě UK v Praze. Poté nastoupil jako lektor do Státního divadelního studia. V průběhu let 1978 až 1994 byl dramaturgem Činoherního klubu. Spoluzaložil čtrnáctideník Divadelní noviny, kde vedl rubriku divadelní kritiky, v roce 1997 byl kritickou obcí zvolen předsedou českého střediska Mezinárodní asociace divadelních kritiků. V roce 1999 se stal ředitelem a uměleckým šéfem Činoherního klubu.
Vysílání: 21.10., 21.15 hod., ČT art
Opakování: 25.10., ČT2

15.10.2020 16:10:11 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 49 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Pretty Woman (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Životy slavných – Lenny

D. Hoffman (Lenny)

Lenny
Netradiční portrét kontroverzního baviče a kabaretiéra Lennyho Bruce (1925–1966). Americké živo ...celý článek


Divadelní tipy 50. týden

Úsměvy Věry Tichánkové
Dnešním hostem J. Hanzlíka je herečka, které se narodila před 100 lety (2003). Režie ...celý článek


Divadelní tipy 48. týden

Jiří Sovák

Na kus řeči
Slavná matka, slavná dcera a neméně slavný moderátor – to je Jiřina Bohdalová a Simona St ...celý článek


Příběhy slavných... Martin Růžek

Martin Růžek

Sešívaný
Hvězda Národního divadla i mnoha filmů a seriálů, slávista tělem i duší, který nás opustil před 25 ...celý článek


Vlastimil Brodský - 100 let

Vlastimil Brodský (Bróďa)

Komici na jedničku - Vlastimil Brodský
Petr Nárožný vzpomíná na vynikajícího, ale v jádru velmi plachého he ...celý článek


Kenneth Branagh v titulní roli Jindřicha V.

Kenneth Branagh (Jindřich V.)

Jindřich V.
Strhující adaptace slavné Shakespearovy hry v režii Kennetha Branagha, který v ní zároveň ztvár ...celý článek


13. komnata Veroniky Žilkové

13. komnata Veroniky Žilkové

13. komnata Veroniky Žilkové
Jak se dokázala úspěšná herečka vyrovnat s traumatem bigotní katolické výchovy ...celý článekČasopis 49 - sekce

HUDBA

Karin Ann má písničku s Benem Cristovao

Karin Ann s Benem Cristovao

Novému slovenskému objevu, zpěvačce s českými kořeny Karin Ann se s prvním sin-glem 3AM podařilo rozvířit hude celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Na střeše a Ženy, které nespí

A. Švehlík a Duy Anh Tran (Na střeše a Ženy, které nespí)

Na střeše
Netoužili po setkání. Oba mají svá tajemství. A oba se potřebují víc, než tuší. Televizní premiér celý článek

další články...