zvláštní poděkování
Volný.cz

Divadla společně zvedají opony!

Kristýna Daňhelová (#zvedameopony - video MdB)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Profesionální divadla z celé republiky vybízejí své diváky, aby se nebáli do divadel, po nezvykle dlouhých divadelních prázdninách, vrátit. Série krátkých videí koluje na sociálních sítích. Kampaň se společným heslem: ZVEDÁME OPONY! zaštiťuje Asociace profesionálních divadel. “Pomozte nám držet oponu stále co nejvýše!“ zní výzva z Městského divadla Brno.

Začínající sezóna se pro většinu divadel nese ve znamení premiér, mnoho z nich je totiž do současné sezóny odloženo už z jarního přerušení provozu. „Sezonu jsme zahájili na začátku září odloženou premiérou autorské inscenace z pera Jakuba Žváčka a v režii Jana Prušinovského Zlatá pláž. Z minulé sezony jsme byli nuceni přesunout i naplánovanou premiéru dramatizace Balzacova románu Ztracené iluze. Tuto inscenaci uvedeme v dubnu příštího roku,“ prezentuje pražské Divadlo Na zábradlí, které do konce sezóny přinese ještě čtyři další premiéry.
Činohra Národního divadla Brno má v letošní sezóně naplánovaných celých deset premiér, v libereckém Divadle F. X. Šaldy proběhla v polovině září světová premiéra divadelní adaptace románu Karolíny Světlé - Sylva a ani ostatní divadla nezůstávají pozadu. Sérií premiér zahajuje pražské Národní divadlo. O výběr nových titulů není nouze ani v Plzni, Olomouci nebo Ostravě.

Vedle divadelních představení nabízí řada divadel na zahájení sezony i jiné zážitkové programy. Příbramské Divadlo A. Dvořáka zve v sobotu 26. září na prohlídku zákulisních prostor svého divadla. Loutkové Divadlo Drak v Hradci Králové zase otevírá nový Dětský divadelní soubor.
Současné informace navíc ukazují, že ke strachu z návštěvy divadelního hlediště není důvod. „Hlediště jsou pro diváky bezpečná,” ujišťuje předseda Asociace profesionálních divadel a ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša. “Hlavní hygienička ČR J. Rážová minulý týden potvrdila, že v evidovaných případech z kulturních akcí, jako jsou koncerty a divadla, neeviduje hygiena žádná ohniska. Zdroje nákazy COVID-19 z takových akcí prakticky nejsou,“ hlásí na svém facebookovém profilu i ministr kultury Lubomír Zaorálek. „Stále samozřejmě platí, že musíme být ohleduplní, nosit roušku, mýt si ruce a udržovat rozestupy, jak jen to jde,“ dodává.

Divadla jsou na své diváky a dodržování platných pravidel připravena. V hledištích se nosí roušky. Zaměstnancům divadel se pravidelně měří tělesná teplota při vstupu do budovy. “Divadlo každý den pečlivě uklízíme a desinfikujeme. Prostory pro diváky jsou hygienicky oddělené od prostor pro zaměstnance. V průběhu představení máme zapnuté zařízení, které do sálu vhání čerstvý vzduch a ten vydýchaný zas žene ven. Samozřejmostí jsou všudypřítomné desinfekce a roušky. Ty jsou zdarma k dispozici na šatně, pokud si zapomenete vlastní,“ proklamuje na facebooku Činoherní studio Ústí nad Labem. Podobná opatření jsou nastavená i ve všech ostatních divadlech. Prioritou všech je bezpečnost diváků i zaměstnanců.

Ani divadlům se ovšem nevyhýbá karanténa. Divadla se snaží hrát i za cenu záskoků a záměny titulů v hracím plánu. Žádní umělci s rizikovým kontaktem v představeních nevystupují a hlediště zůstávají bezpečná. V nezbytných případech divadla musí plánovaný program rušit bez náhrady a vracet vstupné.

#zvedameopony

#pomozsvemudivadlu

www.asociacedivadel.cz

21.9.2020 22:09:06 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 44 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Cumulus (Divadlo DISK)

Články v rubrice - Zprávy

Předávání Cen Thálie 2020 prozatím zrušeno

Ondřej Kepka, prezident HA.

Prezidium Herecké asociace na svém mimořádném zasedání dne 21. 10. 2020 rozhodlo, že vzhledem k objektivní mim ...celý článek


Program COVID - Kultura II

Státní opera (ND Praha)

Podnikatelé v kultuře můžou podávat na Ministerstvu průmyslu a obchodu žádosti ve druhé výzvě programu COVID - ...celý článek


Zemřel Zdeněk Dolanský

Zdeněk Dolanský

Herec Zdeněk Dolanský (*4. 1. 1952 – †20. 19 . 2020) , jehož posledním angažmá byla Městská divadl ...celý článekČasopis 44 - sekce

HUDBA

Lena Yellow vydává EP Na chvíli

Lena Yellow

Soulová zpěvačka a autorka Lena Yellow představí během podzimu nové EP Na chvíli, které volně navazuje na debu celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Leonardo DiCaprio

Leonardo DiCaprio (Letec)

Letec
Leonardo DiCaprio v roli slavného režiséra a dobrodruha Howarda Hughese. Americký film oceněný pěti O celý článek

další články...