zvláštní poděkování
Volný.cz

Divadelní tipy 44. týden

Úsměvy Otomara Korbeláře
Dnes si společně s J. Hanzlíkem zavzpomínáme na herce a hudebníka, který se díky svému zvučnému hlasu prosadil nejen v počátcích českého zvukového filmu. Dnes uplynulo přesně 120 let od jeho narození (1997). Režie P. Vantuch. Otomar Korbelář, jenž se narodil přesně před 120 lety, se řadí k nejpopulárnějším milovníkům prvorepublikového filmového plátna. Přestože se nevyznačoval uhlazenou elegancí jako mnoho jeho hereckých kolegů a představoval výrazně zemitější typ s charakteristicky zvučným hlasem, obsazoval v anketách filmových hvězd přední příčky. K filmu ho přivedla láska k hudbě. Jako člen orchestru doprovázel v kině němé filmy. Na konzervatoři vystudoval současně fagot i herectví a do svých rolí se naučil hrát i na další nástroje. Na plátně se začal objevovat na počátku třicátých let a brzy ztvárňoval významné role v několika filmech ročně. Do srdcí diváků se zapsal rolí skladatele a dirigenta Františka Kmocha ve snímku To byl český muzikant, který v době okupace představoval národem uctívaný vlastenecký počin. Své charisma a komický talent uplatnil u postavy zločince gentlemana Fredyho Floka v Těžkém životě dobrodruha, Fričově parodii na sešitové detektivky. Naopak pro jeho charakteristicky zemitý projev byla jako stvořená postava pytláka Sochora v romantické veselohře Prstýnek. Po válce nabízel film Otomaru Korbelářovi čím dál méně příležitostí, výrazné uplatnění nicméně našel v Hudebním divadle v Karlíně, kde se stal hvězdou úspěšných operet. Řada jeho pozdních divadelních rolí se zachovala na záznamech díky Československé televizi a některé z nich připomene i tento díl cyklu Úsměvy.
Vysílání: 03.11., 08.10 hod., ČT1

Národní divadlo: Mýtus a realita (7/10) - Pomalý sestup
Rozlety a pády naší první divadelní scény v novém dokumentárním cyklu A. Kisila (Premiéra). Po vynucené rezignaci Otomara Krejči nastoupil do funkce šéfa činohry Národního divadla Josef Maršálek. S ním přichází i snaha obnovit ideologické pojetí divadla. Návrat do let padesátých už ale nebyl možný. Národní divadlo postupně začalo ztrácet své výsadní postavení. Řada divadel dokázala lépe reagovat na pocity diváků. Typickým je v tomto směru razantní nástup Činoherního klubu na divadelní scénu. S uvolňující se atmosférou ve společnosti se zdálo, že divadlo bude mít šanci věnovat se výhradě uměleckým otázkám. Srpen 1968 a okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy ale znamenala razantní konec těchto nadějí. Další kapitolou z dějin Národního divadla provází Ondřej Havelka.
Vysílání: 30.10., 20.20 hod., ČT art

Česká loutka: V televizi (5/7)
Příběhy slavných neživých herců a jejich tvůrců: od Kašpárka po Kukyho. Průvodci pořadu Petr a Matěj Formanovi. Režie P. Jirásek (Premiéra). Velmi brzy po začátku televizního vysílání pronikly loutky i na tuto novou pevninu. Dnes už si nedovedeme představit, že i loutkové inscenace se vysílaly živě a předtím se několik týdnů zkoušely. Byla založena Loutkoherecká skupina ČST, kde mladí loutkáři naplňovali představy autorů – pomocí maňásků, marionet, ale i postupů černého divadla se učili i nové herectví, vhodné a nutné v novém médiu. Všechny děti tehdy znaly Štěpánku Haničincovou a její loutkové kamarády – medvídka Emánka, Kačenku nebo Čertíka Bertíka. Tyto postavičky byly používány ve vzdělávacích pořadech, ale začaly dětem přinášet také pohádky. Televize hledala obdobu rozhlasového Hajaji, a tak se v roce 1965 zrodil Večerníček. Objevoval se na televizní obrazovce nejprve párkrát do týdne, v roce 1968 už každý den. Loutky pro televizi se proměňovaly – například věrní průvodci Studia Kamarád, Jů a Hele, jsou díky černému divadlu téměř v životní velikosti, jiné loutky se zmenšily. Televizní dramaturgové si všimli také tradičních řezbovaných loutek a začali zaznamenávat staré loutkohry jako Don Šajn v tradičním kočovném provedení, nebo staré loutky používali pro nově vznikající inscenace.
Vysílání: 31.10., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 03.11., ČT art., 06.11., ČT art

21.10.2019 19:10:37 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Velmi křehké větve (Čk)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 21. týden

Jednotka intenzivní lásky

Osudové lásky (8/12) - Goethe a Ulrika
Starý básník propadl půvabům mladičké baronky. Jeho vzplanutí skonči ...celý článek


Příběhy slavných... Stella Zázvorková

Stella Zázvorková

Neřízená střela Stella
Letos uplynulo 15 let od úmrtí všemi milované herečky Stelly Zázvorkové. Vzpomínají ...celý článek


Neobyčejné životy - Martin Dejdar

Martin Dejdar (Neobyčejné životy)

Martin Dejdar
Letošní jubilant, charakterní herec i bavič. Výrazná osobnost své generace i muž zajímavých o ...celý článek


Jan Grossman – Žít svůj osud

Jan Grossman

Jan Grossman – Žít svůj osud
O životní cestě jednoho z nejvýznamnějších režisérů poválečného českého ...celý článek


Cyrano z Bergeracu z Divadla na Vinohradech

Jaromír Hanzlík a Hana Maciuchová (Cyrano z Bergeracu)

Cyrano z Bergeracu
Jaromír Hanzlík v titulní roli představení Divadla na Vinohradech v Praze podle E. Rosta ...celý článekČasopis 22 - sekce

HUDBA

Lake Malawi v Parníku

A. Černý (Lake Malawi v Parníku)

Lake Malawi v Parníku
Projekt Lake Malawi zaplavil ostravský klub Parník ambiciózním britpopem. Provázejí J celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Festival NODO odložen na konec prázdnin

Festival NODO

Ostravské centrum nové hudby odkládá konání festivalu NODO/New Opera Days Ostrava na poslední víkend v srpnu. celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 22. týden

P. Dewaere (Černá řada)

Pravda
Brigitte Bardotová a Sami Frey v lásce a žárlivosti jako voda a oheň. Francouzsko-italské drama (196 celý článek

další články...