zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Edward Bunker: Nejslavnější vězeňský spisovatel zemřel

Spisovatel Edward Bunker

autor: Z webu   

Edward Bunker patří v americkém písemnictví mezi nejoriginálnější autory. Jeho knihy jsou kriminální klasikou: romány o zločinu, napsané bývalým vězněm z hlediska nepoučitelného zločince. - James Ellroy

Život Edwarda Bunkera by si jen tak někdo nevymyslel. Však on sám si toho byl dobře vědom – a dokázal ho zpeněžit… Edward Bunker se narodil v Hollywoodu jako syn kulisáka a sboristky z Bushby Berkeley, kteří se brzy rozvedli a tak se malý Edward od dětství protloukal nejrůznějšími dětskými domovy a vojenskými přípravkami. Od pěti let z těchto zařízení pravidelně utíkal a toulal se po nocích ulicemi měst. Jeho pýcha kombinovaná s vysokým IQ 152 vyústila do množství konfliktů s autoritami. V sedmnácti letech, poté co v nápravném ústavu pro mladistvé pobodal dozorce, se stal nejmladším vězně slavné věznice San Quentin. Za mřížemi strávil celkem osmnáct let za loupeže, padělání šeků a další trestné činy (delší čas strávil také v další slavné věznici Folsom). Edward se přátelil s Louise Wallisovou, někdejší hvězdou němého filmu, manželkou filmového magnáta Hala Wallise, který produkoval filmy s Bogartem, Cagneyem ad. Louise představila Bunkera okruhu svých přátel, včetně Tennessee Williamse, Aldouse Huxleyho a Williama Randolpha Hearsta. Během doby se Bunker stal černou můrou FBI a nejslavnějším uprchlíkem Ameriky. Inspirován příkladem Dostojevského, Cervantese a Caryla Chessmana, a díky laskavosti a povzbuzení paní Wallisové začal ve vězení psát romány a povídky.



Napsání románu Mr Blue: Memoirs of a Renegade (Pan Smutný: Vzpomínky zrádce), která popisuje jeho výjimečný život se všemi brutálními detaily, mu trvalo sedmnáct let a stala se literárním triumfem.

Nicméně, než byla publikována jeho první kniha, napsal šest románů a stovku krátkých povídek, zabývající se zločinem a pobyty ve vězení. Aby mohl své texty poslat nakladatelům, vydělávat si tak, že prodával svou krev. Jeho první publikovaná novela No Beast So Fierce kterou mj. obdivuje i Quentin Tarantino (zahrál si v jeho snímku Gauneři), prý patří k tomu nejlepšímu, co kdy bylo z prostředí věznic napsáno. Líčí příběh podmínečně propuštěného zloděje, který má problémy s návratem do normálního života. V roce 1978 byl román zfilmován s Dustinem Hoffmanem pod titulem Na svobodě (Straight Time). Tématům zločinu a životu ve věznicích se Bunker věnoval i v dalších románech Little Boy Blue a Dog Eat Dog. Knihu The Animal Factory zfilmoval Steve Buscemi jako Věznici. Bunker získal oskarovou nominaci za scénář k filmu Runaway Train a objevil se také ve dvacítce filmových rolí (mj. Reservoir Dogs, Tango a Cash, Running Man), v mnohých z nich ztvárňoval sám sebe. Naposledy hrál trestance v letošním snímku Za katrem.

Zemřel ve věku 71 let v kalifornském Burbanku v úterý 26. července 2005 na komplikace spojené s cukrovkou.

1.8.2005 17:08:09 JaSop | rubrika - Medailony