zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 20. týden

Cillian Murphy (Snídaně na Plutu)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Železný šéf
Giuliano Gemma a Claudia Cardinalová v italském dramatu z předválečné Sicílie (1977). Dále hrají: S. Satta Plores, F. Rabal, M. Mollica, R. Rusconiová, R. Battaglia a další. Scénář: P. Squitieri, U. Pirro a A. Petacco. Režie Pasquale Squitieri. Film vznikl podle biografického románu spisovatele a spoluautora scénáře Arriga Petacca a podle vzpomínek prefekta Cesara Moriho, který působil v letech 1925–1929 na Sicílii, vybaven plnými mocemi Mussolliniho vlády. Hudbu k filmu složil proslulý Ennio Morricone. Cesare Mori přišel na Sicílii roku 1925, pověřen úkolem vymýtit mafii. Mori šel za svým cílem nekompromisně. Postavil se nejen proti mafii a jejím pomahačům, ale i proti představitelům státní moci, proti místní justici a policii. Necouvl, ani když zjistil, že se nitky sbíhají u nejmocnějších ochránců mafie, přímo v jádru státní moci. V roce 1929 však přišlo nevyhnutelné – Mori byl odvolán a pověřen funkcí v Římě. Na jeho místo nastoupil fašista.
Vysílání: 11.5., 00.10 hod., ČT2

Situace je zoufalá, nikoliv však vážná
S tímhle věznitelem se zajatci válí smíchy po zemi. Alec Guinness a Robert Redford v hlavních rolích americké válečné komedie (1965). Dále hrají: M. Connors, P. Dahlke, F. Wolff, A. Höferová a další. Režie Gottfried Reinhardt. Dvěma americkým pilotům se na konci války během leteckého náletu přihodí velká nepříjemnost a jsou nuceni seskočit nad německým městečkem Altheim. Ocitají se uprostřed nepřátelského území, a proto vezmou zavděk úkrytem ve sklepním protileteckém krytu německého vlastence Wilhelma Fricka (Alec Guinness). Záhy se však ukazuje, že pan Frick je vyšinutý podivín a z jeho sklepního úkrytu nebude tak jednoduché uniknout. Frick touží se svými zajatci navázat přátelství, a rozhodne se je držet v mylné představě, že druhou světovou válku vyhrálo nacistické Německo a venku jim hrozí smrtelné nebezpečí. Bláznivá odysea dvou zajatých Kaliforňanů se nakonec protáhne na několik let, během nichž málem přijdou o rozum a zároveň se budou válet smíchy po zemi. Námět černohumorné konverzační komedie vychází z novely známého britského herce Roberta Shawa a ve své první důležité roli se zde představil Robert Redford.
Vysílání: 16.5., 12.55 hod., ČT2

Missourské rokle
Jeden krade, druhý vraždí, třetí miluje, čtvrtý umírá. Marlon Brando a Jack Nicholson ve slavném americkém westernu Arthura Penna (1976). Dále hrají: H. D. Stanton, R. Quaid, K. Lloydová, F. Forrest, J. McLiam, J. P. Ryan, S. Gilman a další. Movitý statkář David Braxton je otráven svou rolí samozvaného soudce a na zloděje dobytka se rozhodne najmout irsko-amerického lovce lidí Roberta E. Lee Claytona (Marlon Brando). Ten se ukáže jako výstřední a excentrický samotář, jehož osobité chování a vzezření je vyvažováno vysokou profesionalitou mordýřského kumštu. Braxton ale netuší, že obživa nových sousedů z přilehlého statku netkví v ničem jiném než v odcizování koní. Sebranku vede Tom Logan (Jack Nicholson), který má v rouše beránčím vlčí úmysly; v okolí se usadil jen proto, aby pašoval kradené oře a pomstil smrt svého přítele, jehož konec zosnoval právě Braxton. Napětí mezi trojicí vzrůstá, čím více krádeží přibývá. Když se Tom rozhodne uloupit srdce Braxtonově dceři Jane (Kathleen Lloydová), dramatické události na sebe nenechají dlouho čekat. Po Koltu pro leváka a Malém velkém muži natočil Arthur Penn (Vlak, Bonnie a Clyde, Alicin restaurant) další – na dobové poměry – samorostlý western, jímž naboural mytický půdorys souboje dobra a zla. Stoický kodex zproblematizoval tím, že v Missourských roklích lze těžko nalézt ryze kladného hrdinu „waynovského“ typu. Obvykle kašírované kulisy pak Penn s vedoucím výpravy Albert Brennerem (Strašák, Němý film, Kozoroh Jedna, 2010: Druhá vesmírná odysea) nahradil výtvarným pojetím, které kladlo větší důraz na realismus, aniž by přitom chyběla bohatá scénografie. Svár mezi klasickým dědictvím westernového žánru a jeho novým směřováním částečně přejaly také protichůdné hlavní postavy: strojený (ale dialogově improvizující) Marlon Brando a naturální (ale dialogově strojený) Jack Nicholson. Nakonec dodejme, že po Čelistech se o hudbu v nejlepší formě postaral skladatel John Williams.
Vysílání: 17.5., 20.00 hod., ČT2

Snídaně na Plutu
Se svým životem si každý musí nějak poradit. Irsko-britská hořká komedie (2005). Hrají: C. Murphy, L. Neeson, S. Rea, B. Gleeson, E. Birthistleová a další. Režie Neil Jordan. Patricka Bradena pronásledovala smůla už od narození. Odložený nemanželský chlapec, vychovávaný v cizí rodině, který se navíc od dětství rád obléká do dívčích šatů, to rozhodně nemůže mít v životě snadné. Patrick je naštěstí svým způsobem šťastná povaha. Nepřipouští si svoji jinakost ani posměch okolí, překážky osudu překonává se zvláštní směsí naivity a optimismu a má v životě jediný cíl: najít svou pravou matku. Jenomže ta dávno z městečka u irských hranic zmizela, pohltilo ji velkoměsto. A to není k mladému přivandrovalci zrovna dvakrát laskavé a vlídné. Neil Jordan se po úspěšné spolupráci na filmu Malý řezník znovu spojil se svým krajanem, známým spisovatelem Patrickem McCabem, a podle společného scénáře natočil přepis jeho románu Snídaně na Plutu. Název je odvozen ze stejnojmenného dobového šlágru Dona Partridge. Hlavní hrdina Patrick potkává na své cestě hodně překážek, jimž však vzdoruje s nevšední grácií. Jeho putování za rodinou a rodinným štěstím je zároveň pestrým obrazem doby – konkrétně přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století, včetně odkazu na politické události, poznamenané irským terorismem, a také pohledem na tehdejší hudební scénu. Neilu Jordanovi se podařilo pro film získat řadu skvělých irských herců, mezi nimiž ovšem exceluje především Cillian Murphy, nominovaný za svůj výkon v hlavní roli na Zlatý glóbus.
Vysílání: 14.5., 22.45 hod., ČT art

Neonový býk
Kovboj, honák a řidička náklaďáku s malou dcerkou společně kočují u rodeových závodů a nahrazují si rodinu. V noci však každý z nich utíká ze světa býčích ohrad po svém. Brazilské koprodukční drama (2015). Hrají: J. Cazarré, M. Jinkingsová, C. Pessoa, A. Santanová a další. Scénář a režie Gabriel Mascaro (V portugalském znění s titulky). Seznamte se s divokým a oslnivým světem vaquejadas! Z části rodeo a z části býčí zápasy, které se na severovýchodě Brazílie těšily masové oblibě, dokud je v roce 2016 nezakázal ústavní soud. Hrdinové filmu kočují společně s představením z místa na místo a snaží se uživit, kde se dá. Galega řídí a opravuje náklaďák, ve kterém ve dne převážejí zvířata a v noci slouží jí a ostatním zaměstnancům jako karavan. Aby zajistila sebe i malou dceru, bere na sebe jednou za čas zvířecí podobu jako exotická tanečnice. Pohledný Iremar se stará o býky určené na zápasy a někdy dává pozor i na Galeginu rozjívenou dceru Cacá. Namísto honáckých povinností by se ale ze všeho nejraději věnoval šicímu stroji a návrhům na pestrobarevné kostýmy. Přisprostlý Zé je naopak s životem u rodea spokojený, pokud zrovna nemusí pracovat. Oceňovaný festivalový snímek staví na rozlehlých brazilských scenériích či na kontrastech mezi sluncem zalitým westernovým představením a tajným, neony osvíceným nočním životem skotáků.
Vysílání: 14.5., 00.50 hod., ČT art

R.A.S.
Žijem si jak na zámku, ať to trvá věčně! Francouzsko-italské drama z období alžírské války (1973). Hrají: J. Spiesser, J. Villeret, J. Weber, J.-F. Balmer, P. Leroy, J.-P. Castaldi, H. Poirier, J. François a další. Režie Yves Boisset (Ve francouzském znění s titulky). R.A.S. ve francouzštině "rien a signaler" znamená vojenské hlášení ve smyslu, že se nic zvláštního nestalo, nebo jinými slovy: nedošlo k žádné mimořádné události. V kontextu tohoto filmu je třeba mnoho událostí ve špinavé alžírské válce zamlčet, v zájmu státu, politiky i armády. Děj filmu se odehrává v roce 1956, kdy je třeba poslat do Alžíru další vojenské kontingenty k udržení koloniální nadvlády Francie. Na nádraží v Dreux je násilně potlačena demonstrace, která se snaží zabránit odjezdu vlaku se záložáky. Mezi těmi, kteří byli povoláni a nedobrovolně odjíždějí, jsou i Rémy March, Alain Charpentier a Raymond Dax. Směřují do tábora Ain Sour v Alžíru. Přestože jsou každý jiného politického vyznání – komunista, anarchista a tomu třetímu je to jedno, stanou se z nich v horkém písku, za neustálé vojenské buzerace a všudypřítomného nebezpečí přátelé na život a na smrt. Jedním z prvních úkolů je srovnat se zemí horskou vesnic. A po akci se do hlášení napíše: R.A.S. Jedna z vět, kterou vojáci uslyší a kterou musí neustále často opakovat, zní: "C'est la vie de château pourvu que ça dure". V češtině ji znají i diváci, kteří film nikdy neviděli: „Žijem si jak na zámku, ať to trvá věčně!“ Toto rčení původně znamenalo skutečně bezstarostný život bohaté šlechty, ale později se v přeneseném významu užívalo ve francouzské armádě při mučení a brutální šikaně.
Vysílání: 16.5., 23.00 hod., ČT art

7.5.2020 17:05:07 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Naďa - vzpomínkový koncert

Jana Fabiánová (Zdroj: Ságl Production)

Desítky umělců – zpěváků, hudebníků a herců – spolu s mnoha přáteli se sešli v pražské Lucerně, ab celý článek

další články...