zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 14. týden

Jean-Paul Belmondo (Zvíře)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Zvíře
Jeho nejodvážnější kaskadérský kousek byl ten s oltářem. Jean-Paul Belmondo a Raquel Welchová v hlavních rolích francouzské komedie (1977). Dále hrají: Ch. Gérard, A. Maccione, J. Guiomar, D. Savalová a další. Režie Claude Zidi. K nejúspěšnějším komediím francouzského režiséra Clauda Zidiho patří film Zvíře, o kaskadérovi, který je stejně odvážný v práci jako v lásce. Jean-Paul Belmondo ovládá plátno v dvojroli mužného fanfarónského kaskadéra Michela Gauchera a zženštilého filmového herce Bruna Ferrariho. Gaucher se svou partnerkou Jane (Raquel Welchová) zastupují hereckou dvojici kaskadérů v novém filmu Bruna Ferrariho. Michel a Jane jsou partnery nejen v práci, ale i v lásce, avšak jejich vztah je plný rozchodů, hádek a smíření. Jednoho dne, poté kdy Mike, jak mu říkají všichni kamarádi z branže, zaviní při natáčení havárii a oba skončí v nemocnici, se Jane rozhodne, že se provdá za bohatého stárnoucího lorda. Mike řeší situaci po svém a rozhodně nechce ponechat nic náhodě.
Vysílání: 07.4., 21.10 hod., ČT1, Jean-Paul Belmondo – 85 let

Z džungle do džungle
Nebezpečí číhá v amazonském pralese, stejně jako v ulicích velkoměsta. Americko-francouzská dobrodružná komedie (1997). Hrají: T. Allen, S. Huntington, L. Davidovichová, J. Williamsová, M. Short a další. Režie John Pasquin. Nikdy neříkej nikdy – není jen známé přísloví a parodie na špionážní příběhy s Jamesem Bondem. Hodí se přesvědčivě i na situaci, v níž se ocitl hrdina tohoto dobrodružně komediálního příběhu. Michael Cromwell je poměrně úspěšný newyorský obchodník. Nebo spíše byl do doby, nežli odjel za svou ženou doprostřed amazonského pralesa vyřídit rozvodové formality. Patricie mu utekla rok po svatbě a je pravda, že on si toho vlastně ani příliš nevšiml. Práce mu zabírá maximum jeho volného času a je zvláštní, že si Michael dokázal najít novou partnerku, atraktivní a poněkud chladnou Charlottu. Dokonce to došlo tak daleko, že se hodlá znovu oženit. Právě proto se vydal za Patricií, aby uzavřel tu "epizodu z mládí". Michael, který do pralesa dorazí obtěžkán laptopem a obchodními starostmi, najednou objevuje úplně jiný svět. Vesnici, v níž se dodržuje dané slovo a kde je život podivuhodně přímočarý. K svému úžasu zjišťuje, že je otcem třináctiletého syna Mimi-Siku. A protože Michael slíbí objevené ratolesti výlet do New Yorku, mají dost času na to, aby se vzájemně poznali a pořádně si užili... Film, který režisér John Pasquin natočil v roce 1997, je remakem francouzského snímku Louise Beckera Malý Indián ve městě. Uvidíme ho v hlavních rolích s Timem Allenem (Santa Claus), Samem Huntingtonem, JoBeth Williamsovou (Velké rozčarování, Květ pouště) a Lolitou Davidovichovou (Kainova výchova, Uvnitř kruhu).
Vysílání: 02.4., 14.15 hod., ČT2

Cromwell
Portrét muže, který porazil krále. Britský historický film, oceněný Oscarem (1970). Hrají: R. Harris, A. Guinness, M. Jayston, G. Keen, D. Tutinová, T. Dalton, R. Morley, P. Wymark, Ch. Gray a další. Režie Ken Hughes. Britský historický film Cromwell, který natočil režisér Ken Hughes po takřka desetiletých přípravách, se soustřeďuje přibližně na období 1640–1650, jež podstatně ovlivnilo budoucí osud Anglie. Polovina 17. století znamenala pro Anglii čas úpadku. Král Karel I. je zkorumpovaný diktátor, stoupá občanská neposlušnost a mnozí významní krajané odcházejí hledat štěstí raději do Nového světa. Mezi nimi je i budoucí Lord protektor Anglie, Irska a Skotska, protimonarchisticky smýšlející Oliver Cromwell. Nakonec ale svou rodnou zemi neopustí a naopak se králi postaví tváří v tvář. Chce učinit přítrž samovládcovu řádění a nastolit parlamentní právo. Situace neodvratitelně směřuje k občanské válce, v níž má právě Cromwell sehrát klíčovou úlohu. Ve filmu ho ztělesnil vynikající Richard Harris, krále Karla pak Alec Guinness. Film uvedeme s původním českým dabingem, který pro ČST v roce 1980 vyrobilo Filmové studio Barrandov Dabing (režie K. M. Walló, v českém znění Jan Schánilec, Martin Růžek, Čestmír Řanda, Libuše Švormová, Miroslav Moravec, Josef Větrovec a další).
Vysílání: 02.4., 20.00 hod., ČT2

Bezva finta
Návod, jak vyloupit banku aneb Jean-Paul Belmondo v nejlepší formě! Francouzsko-kanadská komedie (1985). Dále hrají: G. Marchand, K. Cattrallová, J.-P. Marielle, J. Villeret a další. Režie Alexandre Arcady. Devátého dubna roku 1933 se narodil Jean-Paul Belmondo. Letos v dubnu oslavíme na všech kanálech České televize jeho pětaosmdesátiny. Belmondo není jen herec, Francouz, ikona, je to neopakovatelný fenomén, osobnost mnoha tváří a poloh, ale především ojedinělý "šarmer", jehož kouzlu podléhají a budou podléhat celé generace diváků. Červený nos, kostým klauna a hlava plná překvapivých nápadů a gagů. Jediný, kdo se nesměje, jsou policisté. Jean-Paul Belmondo totiž geniálním způsobem vykrádá jednu z největších montrealských bank. Jako klaun se v doprovodu dětí dostane dovnitř, ale sotva je pošle pryč, vytáhne na překvapeného strážného zbraň. Nechá zavřít jediný východ a spustí poplašné zařízení. Drží v šachu strážného, zaměstnance i zákazníky. Teď už jen dostat se ven a vyvést prachy ze země.
Vysílání: 07.4., 13.55 hod., ČT2

Osudová přitažlivost
Není většího běsu než hněv ženy zhrzené. Michael Douglas a Glenn Closeová v hlavních rolích proslulého amerického filmu (1987). Dále hrají: A. Archerová, E. H. Latzenová, S. Pankin, E. Foleyová, F. Gwynne a další. Režie Adrian Lyne. Americký snímek Osudová přitažlivost patřil v druhé polovině osmdesátých let ke komerčně nejúspěšnějším titulům, i když se v podstatě jedná o tuctovou historku o šťastně ženatém advokátovi, z jehož náhodné milostné avantýry se stane noční můra, ohrožující existenci celé jeho rodiny. K jeho mimořádnému ohlasu přispěly propracovaný scénář Jamese Deardena, vycházející z jeho krátkého snímku Chvilkové rozptýlení, nadprůměrné herecké výkony populárních představitelů Michaela Douglase a Glenn Closeové i efektní režie britského tvůrce Adriana Lynea, který měl za sebou jiný lehce skandální snímek s erotickým podtextem 9 1/2 týdne. Navíc ho některé dobové recenze a komentáře charakterizovaly jako skrytou alegorii na tehdy velmi aktuální hrozbu onemocnění AIDS. Snímek vzbudil kontroverzní reakce i tím, že jeho konec byl po negativních diváckých ohlasech při zkušebních projekcích zásadním způsobem předělán, což mu samozřejmě komerčně velmi pomohlo, byť za cenu určité umělecké degradace. Přesto byla Osudová přitažlivost nominována na Oscara v šesti kategoriích (nejlepší film, režie, scénář, střih a ženské herecké výkony Glenn Closeové a Anne Archerové), ale v konkurenci tehdejšího velkého vítěze Posledního císaře žádnou sošku nezískala.
Vysílání: 07.4., 20.00 hod., ČT2

V pravé poledne
Gary Cooper v hlavní roli slavného amerického westernu, vyznamenaného čtyřmi Oscary (1952). Dále hrají: G. Kellyová, T. Mitchell, L. Bridges, K. Juradová, O. Kruger, H. Morgan a další. Režie Fred Zinnemann. Klasický americký western V pravé poledne (1952) patří mezi nejlepší a také nejúspěšnější filmy svého žánru. Vznikl na motivy povídky Cínová hvězda (The Tin Star), publikované v časopisu Collier´s Magazine. Jednoduchý příběh šerifa, marně shánějícího pomoc proti čtyřem pistolníkům, kteří se mu chtějí pomstít, se stal předním dílem tzv. psychologického westernu (patří sem ještě např. série filmů Anthonyho Manna s Jamesem Stewartem nebo Kingův Pistolník s Gregorym Peckem) a byl později často napodobován. Svoji životní úlohu v něm sehrál významný hollywoodský herec Gary Cooper (1901–1961), který za svého stoického, osamělého hrdinu dostal druhého hereckého Oscara. K přesvědčivosti jeho výkonu přispěla svým dílem nemoc (Cooperova strhaná tvář, v níž se zračila potlačovaná bolest, byla způsobena prasklým žaludečním vředem), ale především profesionalismus všech ostatních složek filmu, nominovaného na Oscara v sedmi kategoriích. Zlaté sošky kromě Garyho Coopera ještě dostali oba střihači (Elmo Williams a Harry Gerstad), Dimitri Tiomkin za původní hudbu a společně s textařem Nedem Washingtonem také za ústřední baladu Do Not Forsake Me, Oh My Darlin´, nazpívanou Texem Ritterem. Ostatní nominovaní, producent Stanley Kramer, režisér Fred Zinnemann a scenárista Carl Foreman vyšli naprázdno. Po boku Garyho Coopera dostala svoji první velkou příležitost Grace Kellyová (1928–1982) a němou roličku jednoho z padouchů vytvořil Lee Van Cleef (1925–1989), který se prosadil až o mnoho let později sérií italských spaghetti-westernů. Snímek V pravé poledne je také pozoruhodný tím, že se odehrává v reálném čase (což dokazují časté záběry na hodiny). Stal se rovněž prvním westernem, uvedeným v našich kinech po roce 1948.
Vysílání: 08.4., 20.00 hod., ČT2
Opakování: 09.4., ČT2

Gambit
Pomsta je také umění. Colin Firth a Cameron Diazová v hlavních rolích britsko-americké kriminální komedie (2012). Dále hrají: A. Rickman, T. Courtenay, S. Tucci, C. Leachmanová a další. Režie Michael Hoffman (Premiéra). Kurátor Harry Deane (Colin Firth) zorganizuje za pomoci svého přítele, majora Wingatea (Tom Courtenay), velkolepý podvod, při němž chce připravit o značnou sumu svého nenáviděného šéfa, snobského tiskového magnáta Lionela Shabandara (Alan Rickman). V jejich rafinovaném plánu hrají hlavní role nezvěstný obraz od Moneta a prostořeká jezdkyně rodea P. J. Puznovská (Cameron Diazová). Povídka Gambit amerického autora Sidneyho Carrolla byla poprvé zfilmována v roce 1966 anglickým veteránem Ronaldem Neamem a hlavní role si v ní zahráli Michael Caine a Shirley MacLaineová. Pod scénářem podstatně pozměněného britsko-amerického remaku z roku 2012 jsou podepsáni bratři Coenové, kteří tu zcela výjimečně pracovali pro jiného režiséra, amerického tvůrce Michaela Hoffmana, jenž je např. známý historickým dramatem Čas smyslnosti (1995), romantickou komedií Báječný den (1996) nebo shakespearovskou adaptací Sen noci svatojánské (1999). Dobře promyšlený plán samozřejmě nefunguje tak, jak si jeho mazaní protagonisté představovali, ale vše zachraňuje jejich neutuchající vynalézavost a pověstná britská chladnokrevnost. Snímek, jehož název odkazuje k šachovému zahájení, při němž oběť figury vede k útočné převaze, je milým připomenutím situačního humoru němých grotesek.
Vysílání: 08.4., 21.30 hod., ČT2

26.3.2018 13:03:02 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Mefisto nepřestává dodnes fascinovat

Robert Mikluš a Alžbeta Ferencová (Mefisto)

Činohra Národního divadla vstupuje po mnoha letech znovu na jeviště Státní opery, a to slavnostní premiérou celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české celý článek

další články...