zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Ministranti Vladimíra Pryčka zvítězili

Ministranti Vladimíra Pryčka

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Více než padesát autorů poslalo své fotografie s tématem Vesnice je svět do soutěže doprovázející výstavu světoznámého dokumentaristy Jindřicha Štreita v Muzeu umění Olomouc. Do užšího výběru, který bude od čtvrtka 8. září vystavený v kavárně Amadeus v Arcidiecézním muzeu, zvolili Jindřich Štreit a kurátorka Štěpánka Bieleszová dvacet pět fotografií. Autorem vítězného snímku je Vladimír Pryček.

„Jsem především rád za početnou účast v soutěži. Těší mě, že o téma vesnice byl takový zájem,“ řekl Jindřich Štreit. Úroveň zaslaných fotografií jej mile překvapila. Také proto nebyl výběr vůbec jednoduchý. „Ne že bychom se přímo dohadovali, ale u některých případů jsme se rozhodovali dlouho,“ doplnila Štěpánka Bieleszová. Většina autorů poslala snímky současné, ale našli se i tací, kteří zaslali poštou fotografie z rodinného archivu.
Výběr probíhal anonymně a ve třech kolech. „Někteří poslali jen jeden snímek, jiní celé soubory. Nejdříve jsme proto od každého autora vybrali jednu fotografii, z nich fotografie pro výstavu a na závěr vítěze,“ popsala kurátorka sbírky fotografie Muzea umění Olomouc. Návštěvníci výstavy v suterénu kavárny Amadeus si budou moci prolistovat všechny zaslané fotografie, na stěnách pak bude instalováno dvacet pět fotografií. Budou mezi nimi i tři vítězné.

Vítězem se stal Vladimír Pryček (*1974) z Lučiny na Frýdecko-Místecku s fotografií ministrantů. „Je z mého dlouhodobého projektu v Horních Domaslavicích, kde fotím pana faráře Vechetu, jeho život a jeho svět,“ popsal Pryček. Přiznal, že se do soutěže přihlásil na poslední chvíli. „Zahlédl jsem to v neděli někde na internetu,“ prohlásil. Je členem frýdecko-místeckého fotoklubu Art Collegium a věnuje se dokumentární tvorbě.
„Celý soubor, který Vladimír Pryček poslal, byl kvalitní, a to jak kompozičně, tak technicky. Bylo těžké z něj vybrat jednu fotografii. Nejvíce nás ale zaujaly fotografie se sakrální, liturgickou tematikou a jedna z nich natolik, že jsme ji prohlásili za vítěznou,“ uvedl Jindřich Štreit.
Pomyslnou stříbrnou pozici získalo zátiší od Ivy Višinkové z Olomouce. „Chtěli jsme, aby byly zastoupené různé žánry, proto jsme vybrali i několik zátiší. A zátiší Ivy Višinkové se vymykalo, bylo nejlepší,“ řekl fotograf.
Třetí místo obsadila Taťána Hejcmanová z Rejčkova na Vysočině. „Její fotografie podle nás skvěle vystihuje atmosféru současné vesnice,“ vysvětlil Štreit.

Výstava soutěžních fotografií v kavárně Amadeus v Arcidiecézním muzeu Olomouc bude zahájena ve čtvrtek 8. září v 17 hodin a potrvá do 26. září. Soutěž byla vyhlášena k výstavě Jindřicha Štreita (Ne)známé fotografie 1978 – 1989, která v Muzeu umění Olomouc skončí 30. října.

5.9.2016 13:09:09 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Turbodechovka Fanfare Ciocărlia roztančí Flédu

Fanfare Ciocărlia

Fanfare Ciocărlia, jedna z nejproslulejších balkánských dechovek, představí 12. května v premiéře na Flédě svo celý článek

další články...