zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 14. týden

Americký architekt Wright - organický dům

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Jaro s ARTE Potrava duše & těla (7/20)
Brueghelova Selská svatba a belgická kuchyně. Francouzský cyklus ARTE (Premiéra)
Hodinu cesty od Bruselu, v restauraci Le Chateau du Mylord si Jean-Baptiste Thomaes, vycházející hvězda belgické kuchyně, prohlíží stěžejní dílo vlámského malířství, "Selskou svatbu". Obraz namaloval v roce 1568 Pieter Brueghel, starší. Působí sváteční atmosférou, radostnou náladou a pospolitostí. Obraz vystavený v Uměleckohistorickém muzeu ve Vídni, znázorňuje svatební hostinu na venkově v době renesance. Proslulý vlámský mistr šestnáctého století belgického šéfkuchaře inspiruje k hostině složené ze zdejších typických pokrmů. Ochutnáme "waterzooi", drůbeží polévku se zeleninou, zahuštěnou vaječným žloutkem. Upečeme tmavý chléb a závěrem si připijeme čekankovým likérem. Na Brueghela, citlivého a bystrého pozorovatele lidského údělu.
Vysílání: 04.4., 22.25 hod., ČT art; Opakování: 06.4., ČT art., 10.4., ČT art

Po Královské cestě s profesorem Františkem Dvořákem
Se zasvěceným průvodcem projdeme Matyášovou branou do areálu Pražského hradu (2008). Připravili J. Drda a J. Hojtaš
Na Pražský hrad vstupujeme z Hradčanského náměstí, a tak máme před sebou celý Tereziánský trakt, Matyášovu bránu a dramatickou dvojici sousoší Zápasících gigantů od barokního sochaře Ignáce Platzera. Věnovat se budeme zejména prvnímu a druhému hradnímu nádvoří, kde naši pozornost upoutají sotva patrné pozůstatky kostela Panny Marie z doby Bořivoje I. a působivá třístupňová Kohlova kašna se lvími plastikami.
Vysílání: 06.4., 00.20 hod., ČT art; Opakování: 10.4., ČT art., 11.4., ČT art

Klobouk dolů Frank Lloyd Wright (2/2)
Neobyčejný život a dílo legendárního amerického architekta v dokumentu Kena Burnse
Ve druhé části dokumentárního filmu o legendárním americkém architektovi sledují tvůrci osudy Franka Lloyda Wrighta od nejzásadnějšího zlomu v jeho kariéře. V době, kdy ho všichni odepisovali, vstal jako bájný pták Fénix z popela a jeho hvězda zazářila nad jiné jasně. Přestože moderními architektonickými směry pohrdal a zachoval si až do konce svého života svůj osobitý styl, přece dokázal rozvinout nápady jiných a dovést je až ke hranici dokonalosti. Budova Guggenheimova muzea v New Yorku je příkladem za všechny. Frank Lloyd Wright zemřel ironií osudu krátce po své první manželce Kitty, roku 1959, ve věku dvaadevadesáti let.
Vysílání: 06.4., 20.20 hod., ČT art; Opakování: 07.4., ČT art., 11.4., ČT art

Mistrovská díla: Paul Gauguin – Sladké sny
Německý dokumentární cyklus představuje významná díla světového malířství
Cyklus Mistrovská díla představuje skutečnou pokladnici výtvarného umění. Každá z desetiminutových částí je věnována unikátnímu počinu, který společně se svým autorem zaujímá význačné postavení v dějinách světového malířství. Tvůrci se vydali do světoznámých galerií, jako jsou Louvre, Prado, Ermitáž či sbírka Peggy Guggenheimové v Benátkách, aby divákům představili bohatou paletu obrazů od období vrcholného středověku až po současnou tvorbu.
Vysílání: 05.4., 00.00 hod., ČT art; Opakování: 06.4., ČT art., 10.4., ČT art

Konfrontace Petra Fischera Supermarket s uměním
Jsou české komerční galerie jen supermarkety vystavující a prodávající umění jako housky na krámě? Anebo mají i cítí vyšší poslání vůči umělcům i veřejnosti? Konfrontace s galeristy Martinem Kodlem a Tomášem Hejtmánkem (Premiéra)
Zatímco v centru amerického uměleckého provozu stojí galerie, která objevuje umělce a spoluurčuje ceny na trhu, v Evropě je to pořád sám umělec a kritická instituce. Čím jsou ale potom prodejní a aukční galerie? Obchodní domy či supermarkety svého druhu? Potřebují ještě mít nějaký vztah k umění, anebo stačí najmout odborníky? A jak se liší práce galeristů coby obchodníků ve velkém a těch menších? Jak se změnil český trh, co táhne nejvíc a jak tohle všechno ovlivňuje a definuje či deformuje národní vkus? Hosty Konfrontací Petra Fischera jsou známý pražský galerista Martin Kodl, který vlastní Galerii Kodl, a Tomáš Hejtmánek stojící za Galerií Hejtmánek.
Vysílání: 07.4., 22.45 hod., ČT art; Opakování: 12.4., ČT art

Deset století architektury: Olomoucké kašny
Pozoruhodný soubor barokních fontán na olomouckých náměstích působivě propojuje dějiny města s náměty z římské mytologie (1997). Scénář a režie P. Kaňka
Starobylá Olomouc byla do poloviny 17. století hlavním městem Moravy a rovněž sídlem arcibiskupů. Tady tradičně kvetlo spojenectví mezi měšťany a katolickou církví. Ze stavebních slohů poznamenalo tvář města především baroko. Z té doby se zachoval na hlavních městských prostranstvích pozoruhodný soubor kašen čerpajících sochařské náměty z římské mytologie. Na Horním náměstí stojí nejmonumentálnější fontána z roku 1725 zasvěcená Caesarovi. Jezdecká socha římského císaře je dílem sochaře Václava Rendera, který svým uměleckým dílem oslavil legendu o založení města. Caesarův rodokmen byl vztahován k mýtickému Herkulovi a snad i proto je na stejném náměstí také jeho kašna. Herkules má v levé ruce štít s orlicí jako symbol města Olomouce.
Mezi uměleckými odborníky je nejvíce ceněná kašna Tritonů. Vzájemně oddělené mušle nesou dva vodní muži a dva delfíni. Nahoře je chlapec a dvojice okřídlených vodních psů. Autorem je stejně jako u předchozí kašny olomoucký měšťan a kameník Václav Render.
Vysílání: 10.4., 05.40 hod., ČT2

28.3.2016 06:03:37 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Litava Park nabídne hvězdný line-up

Litava Park

Krásné místo kousek od Brna, město Bučovice, již podruhé zve na víkend plný skvělé hudby. Dvoudenní festival L celý článek

další články...