zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Proměny Koňského trhu - Václavského náměstí

Sadelerův prospekt z roku 1606

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Kdo jde v poslední době po pěší zóně ve středu Václavského náměstí, nemůže v horní části přehlédnout panely s velkoformátovými fotografiemi. Tentokrát se nejedná o nějakou agitaci jak tu bývá zvykem ale spíše o slovo, příspěvek k diskuzi o budoucí podobě tohoto moderního srdce Prahy.

Muzeum hlavního města Prahy tu představuje podoby Václavského náměstí v průběhu historie doplněné o komentáře, co vše pozoruhodného se zde v určitém dějinném okamžiku nacházelo.

Přehlídku zahajuje známý Sadelerův prospekt z roku 1606, který jako jeden z prvních zachycuje Koňský trh - jedno ze tří rozlehlých tržišť Karlova Nového Města. V jeho středu je zřetelně vidět nedostavěný chór kostela Panny Marie Sněžné, linie příkopu na pomezí Starého a Nového Města - budoucí stejnojmenné ulice i příští ulice Vodičkova. Na dalších historických rytinách rozpoznáváme barokní kašny (dnes instalované v Hořicích a Třebechovicích pod Orebem), dozvídáme se, že Koňským trhem protékal potok a byl tu dokonce i rybník! Je tu také ještě Bendlova socha svatého Václava z roku 1680, která byla v devatenáctém století přemístěna na Vyšehrad, později v osmdesátých letech 18. století divadlo Bouda, malebné měšťanské domy podobné výšky. Následně přibylo krásné stromořadí a zdobné kandelábry plynových lamp. V 19. století se už prudce prosazují civilizační vymoženosti- koňská dráha od roku 1884, elektrická tramvaj v roce 1900 a pak automobilová doprava. Staré barokní domy nahrazují městské paláce bank, hotelů, obchodních domů. Z Václavského náměstí - přejmenovaného v bouřlivém roce 1848 se stává rušná dopravní tepna, tak jak to známe dnes. Za zmínku stojí stavební aktivity od přelomu století do druhé světové války, které z Václavského náměstí učinily "galerii moderní architektury" - Ať už je to pozdně secesní hotel Evropa, pozdně secesní palác Koruna, Janákův funkcionalistický hotel Juliš nebo Gočárův palác Fénix. A nesmíme zapomenout na naše národní symboly Národní muzeum, vystavěné v letech 1885 až 1890 na místě zbořené Koňské brány a před ním mohutný Myslbekův pomník svatého Václava z počátku druhého desetiletí dvacátého století.

Obrazové panely by si měli prostudovat nejen všichni obyvatelé Prahy, kterým záleží na vzhledu našeho hlavní město ale i ti kompetentní, kteří jeho budoucnost navrhují a realizují. Mají šanci to udělat ještě do 11. května 2014.

5.5.2014 20:05:51 HelKo | rubrika - Zprávy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Zprávy

Audioknihou roku 2023 se staly memoáry

Vlastní životopis

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se stala memoárová kniha Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie na ...celý článek


Pavel Soukup získává Cenu za mimořádný přínos

Pavel Soukup

Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2023 získává Pavel Soukup. Český herec m ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Zemřel Josef Laufer

Josef Laufer

Zemřel Josef Laufer (11. 8. 1939* - †20. 4. 2024) po dlouhé nemoci, kdy byl čtyři roky v umělém spánku. celý článek

další články...