zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební televizní tipy – 37. týden

Marta Kubišová

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Zalistuje-li člověk pozorně v programu České televize, najde tu poměrně širokou nabídku hudebních pořadů napříč celým spektrem žánrů. Tady je několik tipů:
Hledači času: Zapomenutý skladatel (9.září od 17.00 hodin na ČT2)
Hudebník Robert Hugo se věnuje barokní hudbě. V poslední době jej zaujal zapomenutý barokní komponista Gunther Jacob (1685–1734). Gunther Jacob byl nejznámějším pražským skladatelem první poloviny 18. století. Dnes jej ale nikdo nezná. V dějinách české hudby je jeho jméno zpravidla uváděno jen jako jedno z dlouhé řady osobností, které v té době v Čechách působily. Hudební baroko pro nás zpravidla reprezentuje Jan Dismas Zelenka, který měl to štěstí, že se notové zápisy jeho skladeb zachovaly v drážďanském archivu.. Naproti tomu dílo Gunthera Jacoba bylo roztroušeno po mnohých klášterních archivech, které většinou vzaly za své za Josefa II. v době rušení klášterů. Dnes se pátrání, identifikace a rekonstrukce komponistových notových zápisů dá nazvat hudební archeologií.

Písničky Divadla na Provázku (10.září od 11.05 hodin na ČT1)
V letošním roce si připomínáme 40 let od doby, kdy se hnutí Husa na provázku poprvé představilo v Procházkově síni Domu umění veřejnosti. Záštitu nad vznikajícím souborem převzal Dům umění a především jeho ředitel A. Kroupa a prvním uměleckým vedoucím byl pedagog a dramaturg Bořivoj Srba. K autorskému týmu pak patřili přední osobnosti brněnského kulturního života L. Kundera, P. Oslzlý, P. Scherhaufer, E. Tálská a M. Štědroň. V počátcích soubor tvořili posluchači Janáčkovy akademie v Brně, v roce 1972 bylo divadlo profesionalizováno a Provázek, jak se lidově označuje, získává postupně na popularitě, účastní se i zahraničních festivalů a vstupuje do mezinárodního hnutí alternativních divadel. Tvůrci pořadu Písničky Divadla na Provázku vybírali většinou z představení, uváděných v 80. letech, a tak uvidíte ještě velmi mladé tváře M. Donutila, J. Pechy, I. Kelarové, M. Maděriče, M. Havelky, P. Zatloukala a dalších.

Na moll (11.září od 23.55 hodin na ČT1)
Festival Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou patří k nejvýraznějším přehlídkám nadnárodně chápaného folku. Díky hranice přesahujícímu renomé se daří dramaturgii festivalu každoročně získávat zajímavé zahraniční hosty z oblasti world-music, které zdařile kombinuje se špičkami české folkové scény. Z festivalového dění štáb ČT zachytil koncert skupiny Jablkoň, ve kterém zazněla řada zbrusu nových písní. Pohled na irskou písničkářskou scénu zprostředkuje hudba Marka Gearyho a Brendana O´Shea, jejichž hudba vychází z melodických vzorců, které mohou evokovat slavné písničkáře 60. let, i současnou tvorbu jejich souputníka Glena Hansarda. Dotyk s latinsko-americkou atmosférou umožnil koncert kolumbijské zpěvačky Lucia Pulido, která již mnoho let spolupracuje s písničkářkou Martou Töpferovou. Marta pochází z české republiky, ale žije a skládá v New Yorku a patří k nemnoha původem českým muzikantům, kteří se v cizině prosadili s vlastní autorskou tvorbou. Folkové prázdniny jsou zároveň patrně největším festivalem dílen a workshopů u nás a také touto přívětivou stránkou Náměště bude listovat moderátorka Barbora Černošková.

Dlouhý půst Marty Kubišové (11.září od 20.00 hodin na ČT 2)
Dokumenty, které jsou vždy inspirovány fotografií z jedné významné události, na které je známý a charismatický člověk při náhodném setkání. Takový byl dokument ostravského televizního studia nazvaný Polibek Alexandra Dubčeka a takový je i Dlouhý půst Marty Kubišové, který na něj volně navazuje. Film sleduje osudy aktérů dotyčného snímku, jak se do jejich života promítla jejich umělecká či politická angažovanost a jakou kariéru naopak udělal ten "neznámý partner" z fotografie. Pro dokument Dlouhý půst M. Kubišové byla hlavním inspiračním podnětem fotografie Marty s jejím nově ustanoveným fanklubem po udělení Zlatého slavíka za r. 1968. Slavnostní vyhlašování se konalo v březnu 1969, kdy už se nad Martou stahovaly mraky, a tak podobné projevy sympatií a organizování fanklubu se rovnaly riziku, že tito lidé budou mít následně problémy.

Queen: Live at Hammersmith Odeon (12. září od 21.25 hodin na ČT2)
Kořeny hudební inspirace skupiny Queen vycházejí ze stylu Led Zeppelin, s níž mají společné preferování vokálů a sólové kytary při vytváření kompozice hutného soundu. Postupně se Queeni propracovali k osobitému hudebnímu projevu, když s potřebným vkusem spojili hardrockové tiffy s komerčními melodiemi, nad nimiž dominoval velký hlas Freddie Mercuryho. Záznam. v němž kromě Mercuryho vyniká svými sóly elektrický kytarista Brian May, uvede mimo jiné písně: Oggre Battle, Killer Queen a Bohemian Rhapsody.

8.9.2008 21:09:40 JaSop | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Ivan Hlas – 70

Ivan Hlas – Pramínek času

Ivan Hlas – Pramínek času
Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příle ...celý článek


Hudební tipy 19. týden

Bulat Okudžava

Alicia Keys: Live in LA
Komorní a zároveň emocemi prodchnuté vystoupení jedné z nejosobitějších a nejorigin ...celý článek


ABBA: úspěch navzdory

ABBA

ABBA: úspěch navzdory
Britský dokument mapuje vývoj švédské skupiny ABBA. Když v roce 1974 zvítězila v sout ...celý článek


Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek


Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek


Eurovision Song Contest 2024

Aiko

Eurovision Song Contest 2024
Přímý přenos prvního semifinále ze švédského Malmö, kde se letos koná 68. ročn ...celý článek



Časopis 18 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Hudba Pink Floyd a obraz Karla Zemana se propojili

The Dark Side Of The Moon Competition

Při příležitosti 50. výročí alba The Dark Side of the Moon se hudba skupiny Pink Floyd stala součástí díla Kar celý článek

další články...