zvláštní poděkování
Volný.cz

Ondřej Pivec, muž s nemálo přízvisky

Ondřej Pivec

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Čech-Newyorčan Ondřej Pivec, držitel Grammy, všestranný hudebník, skladatel, producent, klávesista, hráč na Hammondovy varhany. Právě on se letos na podzim opět podívá do své rodné země společně s americkou zpěvačkou Kennedy z projektu Kennedy Administration. Fanoušci se na něj mohou těšit již v pátek, 7. září 2018 v rámci Music Festiwallu v Praze, následně pak 29. října v plzeňské Měšťanské besedě a také v Metro Music Baru v Brně 7. listopadu. 8. září je také možné se zúčastnit klávesového workshopu Festiwallu vedeného Ondřejem.

I přes Ondřejovu vytíženost a neustálé polétávání po světě se nám podařilo získat exkluzivní rozhovor. Právě hraje v kapele amerického zpěváka Gregoryho Portera, se kterou koncertuje po celém světě, totéž činí se svojí americkou kapelou Kennedy Administration nebo třeba s harmonikářem Grégoirem Maretem a hudební legendou Richardem Bonou. Na kus řeči se zastavil s Dominikou Janigovou.

 • Ahoj Ondro :) Děkuju Ti, že sis udělal čas. Jsi opravdu versatilní hudebník, co je v tuhle chvíli Tvůj nejoblíbenější nástroj?
  Mimo těch starých a opravdových jako jsou Fender Rhodes, Hammond B3, Clavinet a podobně, je to v tuhle chvíli Nord Stage 3. Moje obsesivní neschopnost se spokojit s jakýmkoli současným výrobcem digitálních naśtrojů mě dovedla až k úzké spolupráci s jedním z nich. První výsledky se už začaly objevovat – a ještě se projeví. Už se nemůžu dočkat.
 • Kdyby sis mohl zahrát úplně s kýmkoliv z hudební historie, kdo by to byl?
  Asi Prince. Tak trochu jsem se těšil, že by se to někdy mohlo stát. Mám několik kamarádů v jeho, teď už bývalé, kapele. Jenže on pak nečekaně odešel.
 • Co Ti dalo ježdění po světě s Gregory Porterem?
  Dalo a dává mi to stále velmi mnoho. Zaprvé sebedůvěru, která tehdy po sedmi letech mezi těmi nejlepšími v NYC značně pokulhávala. Ne snad, že bych si najednou myslel, že něco umím, ale teď už věřím tomu, že když se na něco pořádně připravím, nemusím se za výsledek stydět.
 • Kdybys nebyl klávesákem a hammondkářem s Grammy, jaké jiné povolání bys zvolil?
  Asi bych byl grafik. Už od puberty mě velice baví typografie a design obecně. Vždycky je mi líto těch, co pro mě vytvářejí obaly na desku, protože jim do toho pořád rejpu. Ale učím se to krotit!
 • Jak vzniká hudba s Kennedy Administration?
  Většinou vyjdeme z nějakého groovu, který vznikl naživo s kapelou a někdo z nás jej nahrál na telefon - a nebo z něčeho, co jednoho z nás napadne. No a pak do toho většinou já společně s Kennedy vrtáme, dokud nám to nepřijde dobrý. Asi dvě skladby vznikly ve studiu kolektivně s kapelou.
 • Jaké jídlo Ti uvaří maminka při návštěvě ČR?
  Smaženej květák!
 • Máš nějaké zaručené tipy pro začínající hudebníky?
  Zaručené tipy to asi nejsou, ale doporučuju odložit všechny knížky (pokud možno co nejdále) a učit se hrát z desek, které se vám líbí. Pamatuju si, že v době, kdy jsem se začínal učil hrát, často jsem slyšel názor, že by člověk neměl nikoho kopírovat, aby nezněl jako někdo jiný. Dovolil bych si s tím nesouhlasit: všichni legendární muzikanti mají nějaké vzory a hrdě se k nim hlásí.
 • Hudebníci často zažívají obrovské fyzické i psychické vypětí. Co je Tvůj recept na to udržet se ve formě a ve střehu?
  Hodně cvičím v posilovně, moc nepiju a omezil jsem maso. Čtu knížky a medituju. Taky jsem přetal pít kávu. Na turné je často potřeba jít spát přes den na povel a s tím kafe moc nepomáhá.
 • Bojíš se něčeho?
  Agresivních blbců. Ti jsou nejhorší!
 • Na co se teď nejvíc těšíš?
  Hraní s Gregorym mě baví čím dál víc, v září letím do Stockholmu pracovat na novém projektu Nordu, na podzim budeme mít turné po Evropě s Kennedy Administration. Je toho hodně na co se těším!
 • Kdy Tě uvidí čeští fanoušci nejdříve?
  V pátek 7. září hraju s Kennedy a mými kamarády na hudebním Festiwallu v areálu Kytary.cz v Modřanech v Praze. Vstup je zdarma, celá akce je oslavou hudby, takže doporučuju zajít! 8. září tam probíhá také spousta workshopů, jeden povedu i já - takže se začínající i pokročilí hudebníci mohou přijít podívat.
  Děkuju a přeju Ti dostatek času na hudbu i odpočinek!

  3.9.2018 20:09:57 Redakce | rubrika - Rozhovory
 •