zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy na 1. týden

Robert Plant

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Vesnická slavnost na Valašsku (Vysílání: 04.1., 07.40 hod., ČT2)
Více než jedno desetiletí se setkávaly dolnorakouské a moravské folklorní soubory na různých místech po obou stranách hranic ve společném televizním cyklu Setkání se sousedy, který vznikl v dílně nezapomenutelného muzikanta, dramaturga a zakladatele BROLNu Jaroslava Juráška. Tentokrát si daly ve Valašském muzeu v přírodě sraz soubory Radhošť, Javořina a Polajka společně s národopisnými skupinami a sólisty z Dolního Rakouska.

Robert Plant (Vysílání: 08.1., 21.25 hod., ČT2)
Všech pět nominací v triumf na výročních cenách Grammy 2009 proměnil frontman legendární skupiny Led Zeppelin zpěvák Robert Plant spolu s bluegrassovou zpěvačkou a houslistkou Alison Krauss, a to zásluhou společného alba Raising Sand.
To se stalo jak absolutním albem roku, tak i albem roku v žánrové kategorii folku. Skladba Please Read the Letter byla vyhlášena nahrávkou roku, Killing the Blues bylo oceněno v kategorii nejlepší spolupráce v country a Rich Woman v kategorii nejlepší spolupráce v popu. Zajímavé je, že v této kategorii dvojice zvítězila také před rokem, a to díky skladbě ze stejného alba - coververzi Gone, Gone, Gone (Done Moved On) od Everly Brothers.

Bigbít (2/42) (Vysílání: 08.1., 22.20 hod., ČT2)
Dokumentární cyklus Bigbít zachycuje historii československé rockové hudby v letech 1956–1989. Druhý díl odkrývá počátky skupin Sputnici, Crazy Boys... a také Olympicu, což ovšem na svém počátku byla skupina trochu jiného charakteru, než jak ji známe dnes z jejího více než 40-letého působení. Zpívali tam například zpěváci P. Bobek, Y. Přenosilová, P. Sedláček a další. Olympic se zasloužil, stejně jako režisér K. Mareš a divadlo Semafor, o rozšíření popularity rock´n´rollu u nás. K. Mareš totiž pozval skupinu a její zpěváky do Semaforu, aby tam vytvořili slavné představení Ondráš podotýká...
Na své začátky vzpomínají F. R. Čech, Y. Přenosilová, M. Volek, P. Kaplan a další.
První řadu cyklu, zahrnující období od roku 1956 do roku 1973, připravili režisér Zdeněk Suchý, odborný poradce Aleš Opekar a střihač Vladimír Barák.

ČT Live - Katapult (Vysílání: 09.1., 03.10 hod., ČT2)
Píše se rok 1974 a původní název skupiny, ze které vlastně Katapult vznikl, byl MAHAGON. Obsazení: O. Říha, J. Šindelář, V. Krampol. Kapela působila v Plzni a Západočeském kraji a jednalo se o jednu z nejpopulárnějších skupin. Koncem roku 1974 "orgány státní moci" vydaly na Mahagon totální zákaz činnosti v západočeském kraji, a tak se kapela doslova ze zoufalství přemisťuje do Prahy, kde získává takzvané "přehrávky", tj. povolení ke hraní. Stává se oficiální pražskou skupinou a je registrována u Okresního kulturního střediska Praha-západ. Záchranná operace se podařila zejména proto, že komunistická moc na úrovni krajů nesahala z kraje do kraje. Dne 7. srpna 1975 se Mahagon po neúspěšném jednání se stejnojmennou pražskou skupinou (Petr Klapka) oficiálně přejmenovává na KATAPULT. Problém s názvem vyřešil Kohout, který přichází právě od skupiny Katapult, která existovala přibližně jeden rok, vydala jeden singl a rozpadla se. (Sodoma, Kohout, Fořt, Kulhánek, Větrovec, Kubík). Nikdo z muzikantů proti "uloupení" názvu neprotestoval, takže vznikla kapela, která odehrála několik koncertů v tomto složení: O. Říha (kytara, zpěv), J. Šindelář (baskytara, zpěv), A. Kohout (bicí), L. Podubecká (zpěv), V. Krampol (percussion). Ještě v témže roce odchází V. Krampol a posléze L. Podubecká. Základní sestava Katapultu se koncem roku krystalizuje do závěrečné podoby: Říha, Šindelář, Kohout. Absolvují velké množství "klasických" venkovských tancovaček a občas odehrají koncert. Vzniká původní český repertoár včetně dnes už "nesmrtelného" hitu Mají si kde hrát. Skupina Katapult tak přežila v plné slávě neuvěřitelných 30 let, které oslavila koncertem ve své domovské Plzni, kde vznikl televizní záznam.

4.1.2010 23:01:27 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Petr Hapka – 80 let

Petr Hapka

Televizní písničky a songy Petra Hapky
Štěstí je krásná věc, Dívám se, dívám, Rozvod a další slavné hity a ...celý článek


Hudební tipy 19. týden

Bulat Okudžava

Alicia Keys: Live in LA
Komorní a zároveň emocemi prodchnuté vystoupení jedné z nejosobitějších a nejorigin ...celý článek


Hudební tipy 20. týden

Jitka Molavcová a Jiří Suchý (Árie měsíce)

13. komnata Kuby Ryby
Hudebník, skladatel, textař, zakladatel nejznámější punk-popové skupiny Rybičky 48, b ...celý článek


Pop-rockové pódium

Helmutova stříkačka

Helmutova stříkačka
Comebackový koncert brněnské legendární kapely u příležitosti jejího 40. výročí z klubu ...celý článek


Eurovision Song Contest 2024

Aiko

Eurovision Song Contest 2024
Přímý přenos prvního semifinále ze švédského Malmö, kde se letos koná 68. ročn ...celý článek


ABBA: úspěch navzdory

ABBA

ABBA: úspěch navzdory
Britský dokument mapuje vývoj švédské skupiny ABBA. Když v roce 1974 zvítězila v sout ...celý článek


Ivan Hlas – 70

Ivan Hlas – Pramínek času

Ivan Hlas – Pramínek času
Muž mnoha profesí a jedna z legend české hudební scény Ivan Hlas se u příle ...celý článek



Časopis 19 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 20. týden

Operace mé dcery

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa celý článek

další články...