zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Terry Lee Hale, bluesový otec grunge music

Terry Lee Hale

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Drsný písničkář, blues-folk-rockový bard, Terry Lee Hale se vrací po dlouhých letech do Prahy. 10. listopadu 2009 uchvátí svým syrovým zpěvem a divokou hrou na kytaru komorní prostory pražského A Studia Rubín.
„Terry Lee Hale je charismatickou osobností. Diváky uchvátí jak strhujícím projevem, tak i silnými melodiemi a texty. Jeho koncerty jsou velkým zážitkem. Za jeho hudbou stojí bohaté životní zkušenosti dobrodruha, pouličního zpěváka i muže tisíce řemesel,“ říká Štěpán Suchochleb, pořadatel koncertu.

Terry Lee Hale je přezdíván jako „bluesový otec grunge music“, neboť hrál důležitou roli v rozvoji této scény v Seattlu. Byl to právě on, kdo pomohl do klubů v tomto městě dostat kapely, které později proslavily značku Sub Pop a staly se synonymem slova grunge. Dlouhou dobu vydával na prestižním labelu Glitterhouse Records, domovem pro nezávislé hudebníky, jejichž jména se těší velkému respektu. Mezi jeho nejdůležitější projekty patří kapela „Hardpan“, kde hrál společně s Josephem Parsonsem, Toddem Thibaudem a Chrisem Burroughsem. Spolupracoval i s vynikajícími The Walkabouts. Písničkář se do České republiky vrací po dlouhé době, hrál zde s velkým úspěchem především v 90. letech minulého století.

Terry Lee Hale se narodil v roce 1953 v Texasu. V dětství navštěvoval deset škol v deseti různých městech. Živil se jako tesař, řidič kamiónů, pomocná síla na farmách a rančích, kuchař, dělník nebo barman. Během cest po USA se naučil hrát na kytaru a skládat písně. Hluboce na něj zapůsobilo setkání s pouličním zpěvákem a kazatelem, reverendem Gary Davisem. „Když jsem ho uslyšel, došlo mi, že přesně tenhle zvuk bych chtěl z kytary dostat. Plný, mocný a vzrušující,“ říká. Po přestěhování do Seattlu si přivydělával jako koncertní agent. Právě tato činnost byla pro něj osobně i pro celou tamní hudební scénu velice důležitá -- byl to právě on, kdo pomohl do klubů v Seattlu dostat kapely, které později proslavily značku Sub Pop a staly se synonymem slova grunge. Debutoval s písní „Dead Is Dead“ na kompilaci „Sub Pop 200“, kterou vydalo právě toto proslulé vydavatelství, se kterým pak spolupracovali i Nirvana či The Shins. Od začátku 90. let koncertoval často také v Evropě. Vydal celkem 12 alb, osm z nich na známém nezávislém labelu Glitterhouse Records. Jako zatím poslední mu vyšla deska „Shotgun Pillowcase“ v roce 2007. Terry žije nedaleko Paříže se svojí ženou Katy.

8.11.2009 01:11:06 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Koncerty

Turbodechovka Fanfare Ciocărlia roztančí Flédu

Fanfare Ciocărlia

Fanfare Ciocărlia, jedna z nejproslulejších balkánských dechovek, představí 12. května v premiéře na Flédě svo ...celý článek


Společně s Medial Banana si zaplaveme v moři času

Medial Banana

Slovenská kapela Medial Banana vydala novou desku a nyní s ní vyráží na turné. Brněnským fanouškům novinku Mor ...celý článek



Časopis 18 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p celý článek

další články...