zvláštní poděkování
Quantcom.cz

FORMAN - příběh legendárního režiséra na divadelní scéně

Marek Adamczyk (Forman)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Museum Kampa se tradičně proměnilo v letní scénu, kde se od roku 2019 konají divadelní představení věnované osobnostem české kultury - Medě Mládkové, Janu Werichovi a Martě Kubišové. Letos produkce nabídla příběh o životě a tvorbě legendárního filmového režiséra Miloše Formana. Tento oscarový režisér prošel životem plným výzev, které ho formovaly od raného dětství až po vrcholná filmová ocenění. Inscenace FORMAN pod vedením režisérky Adély Laštovkové Stodolové přináší divákům pohled na mladého Formana, jehož životní dráha se prolíná s turbulentními událostmi komunistické éry a jeho touhou prosadit se v nekompromisním filmovém světě. Titulní roli ztvárňují v alternaci Patrik Děrgel a Marek Adamczyk, přičemž jejich interpretace se zaměřuje na různé fáze Formanova života a kariéry.

Autorka Daniela Sodomová se v inscenaci vynikajícím způsobem pohybuje mezi nadsázkou a parodií, čímž přidává do děje svěží komediální prvky. Scénografie inscenace (výprava David Janošek) využívá různé vizuální symboly, včetně velkých kufrů, které představují Formanovu neustálou snahu uniknout ze zajetí osudu a prosadit své umění. Bílá barva kufrů může představovat filmové plátno. Avšak i přes silné vizuální prvky a energické pohybové výstupy, inscenace občas pokulhává v dramatické hloubce. Textová stránka, která se snaží nastínit Formanův vnitřní boj a jeho hledání umělecké svobody, působí někdy spíše encyklopedicky než emotivně. Chybí hlubší propojení s emocionálním podtextem, který by diváka vtáhl do nitra protagonisty.

Situace zachraňují pohybové prvky inscenace a ty jsou mnohokrát sdílnější než samotný text. Mimo jiné velmi zajímavá a působivá je Formanova účast v konkurzu na natáčení filmu PŘELET NAD KUKAČČÍM HNÍZDEM. V dané zkratce je řečeno mnohem víc než v replikách. Adéla Stodolová má cit pro práci s company a to se projevuje i v tomto případě, ať už se jedná o práci na filmu HAIR ad. Jako velmi zajímavé se jeví výborně vybrané autentické filmové dotáčky, které se klipovitě opakují a tím podtrhují hereckou akci. Příběh končí návratem Formana do Prahy v osmdesátých letech z důvodů natáčení filmu AMADEUS. Do děje zasahují i střípky ze soukromí - vztah k synům Matějovi a Petrovi.
V inscenaci celkově postrádám náboj zvaný Forman. Jeho úsilí a snahu prosadit se. Herec Marek Adamczyk předkládá svého Formana nejdříve silně stylizovaného až parodovaného. Ale v dané ploše nemá moc prostor pro hlubší hereckou akci. Jakoby vše ve filmu k němu samo přicházelo. A skutečně mohl v počátcích své tvorby nabídky odmítat? Určitě ne. Než se dostal do této fáze, musel určitě vynaložit mnoho úsilí a to se nenaplnilo jen originálními režijními nápady, ale skutečným překonáváním překážek, např. schvalovacích komisích a pod.

Celkově je Forman zajímavou a vizuálně poutavou inscenací, která však trochu pokulhává v dramatické hloubce a emocionálním propojení s hlavním hrdinou. Pohybové prvky a dynamika jsou jejími silnými stránkami, zatímco textová stránka by mohla nabídnout více prostoru pro vnitřní rozvoj postav a jejich emocionální cestu.

Daniela Sodomová: FORMAN
Režie Adéla Laštovková Stodolová, scéna a kostýmy David Janošek, hudba Petr Zeman, choreografie Simona Machovičová.
Premiéry 18. a 19. června 2024 na Letní scéně Musea Kampa, Praha (psáno z druhé premiéry).

www.letniscenamuseakampa.cz

24.6.2024 22:06:59 Josef Meszáros | rubrika - Recenze

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Recenze

Drákula - hranice nesmrtelnosti

Ivo Theimer a trio upírek (Drákula)

Městské divadlo Mladá Boleslav nastudovalo inscenaci DRÁKULA, která měla premiéru 14. června 2024. Příběh hrab ...celý článek


Marná lásky snaha - hravost a hloubka, láska a ironie

Anna Fialová, Filip Březina (Marná lásky snaha)

Letošní ročník Letních shakespearovských slavností patří komedii MARNÁ LÁSKY SNAHA. Dvorní překladatel slavnos ...celý článek


Hamlet - silné poselství a reflexe světa

Tomáš David Martin Veselý (Hamlet)

Národní divadlo v Brně uvádí od 23. května 2024 Shakespearova HAMLETA v režii Martina Čičváka, překlad Martin ...celý článekČasopis 29 - sekce