zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Do Chrudimi na dobré loutkové divadlo

Červený balónek, Naivní divadlo Liberec

autor: Zdroj press kit festivalu   

zvětšit obrázek

Loutková představení pro dětské i dospělé diváky, semináře, dílny pro veřejnost, příměstský loutkářský tábor, koncerty a pouliční festival nabízí letošní Loutkářská Chrudim. Jeho 73. ročník začíná v pátek 28. června a končí ve čtvrtek 4. července 2024. Kromě jednadvaceti inscenací hlavního programu, které hodnotí lektorský sbor, mohou návštěvníci zhlédnout další inscenace v bohatém Open programu a udělat si obrázek o současné podobě loutkového divadla a širokých možnostech tohoto divadelního druhu, který byl v prosinci roku 2016 zapsán na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Chrudimskému festivalu loutkového divadla předcházelo deset postupových přehlídek. Z nich vybraly odborné poroty a programová rada do hlavního programu jednadvacet nejzajímavějších amatérských inscenací letošní sezony. Inspirativní část festivalu tvoří další čtyři desítky inscenací českých nezávislých a statutárních profesionálních divadel jako například Loutková scéna Bajka z Českého Těšína, Buchty a loutky, Divadlo DRAK z Hradce Králové, Naivní divadlo z Liberce, Divadlo Víti Marčíka, soubory studentů KALD DAMU Praha a mnoho dalších. Ze zahraniční uvidí diváci tři soubory ze Slovenské republiky, které reprezentují slovenské profesionální i amatérské loutkové divadlo a Alex Mihailovski z Dánska.

„Každoroční důležitou částí festivalu je vzdělávání. Letošní ročník nabízí pod vedením zkušených profesionálů sedmnáct odborných šestidenních seminářů pro více než 290 frekventantů,“ říká odborný pracovník pro loutkářství Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) a programový ředitel festivalu Michal Drtina a dodává: „Zahraniční účastníky jsme letos vybírali především ze slovenských souborů, které zastupuje amatérský soubor GONG, jeden z nejstarších divadelních souborů pro děti a mládež na Slovensku, nezřizované Divadélko Concordia a zřizovaná scéna Bratislavské bábkové divadlo“.
Pestrou nabídku několika desítek inscenací festivalu rozšiřuje bohatý doprovodný program, který tvoří loutkářské a výtvarné dílny pro veřejnost, výstavy, plenérová performance nebo koncerty.

„Na neděli 30. června je opět přichystán Pouliční loutkářský festival plný divadla a hudby místních i přespolních umělců. Uskuteční se v ulicích historického centra Chrudimi od 10 hodin a končit bude v pozdních nočních hodinách,“ říká Drtina a dodává: „V programu festivalu si své najdou děti i nároční dospělí diváci, všem bych doporučil navštívit nejen inscenace hlavního programu, ale i divadelní maringotku loutkáře Víti Marčíka, performativní instalaci Hemžení, která zve k návštěvě neobvyklé zahrádky, kde můžete spolu s trojicí autorek objevovat a zakoušet různé podoby chvění, tekutosti a rovnováhy, kočovnou loutkovou hernu Sládkovnu, inscenaci La Putyka stejnojmenného pražského souboru, inscenaci Třetí ruka souboru Handa Gote research & development nebo projekt Reunion Petra Nikla, Františka Petráka, Tomáše Volkmera a Tomáše Absolona.“
Aktuální program najdete na internetových stránkách festivalu www.loutkarskachrudim.cz.

24.6.2024 12:06:18 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Festivaly

Zámeckou zahradu a poštu spojuje jedinečný festival

Sophie Debou, Sebastiano Mazzia (Egon Schiele / Autoportrét)

Divadelní site–specific festival Jižní Svéráz zve návštěvníky do zámecké zahrady i na bývalou poštu. Nov ...celý článek


Divadlo Continuo pozve diváky k návštěvě světa dopisů

Divadlo Continuo

Budova bývalé pošty v Českých Budějovicích se na deset srpnových dní promění na divadlo, do kterého tvůrci poz ...celý článekČasopis 29 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 29. týden

Beatles, indické dobrodružství

Televizní písničky a songy Karla Gotta
Připomeňme si ikonického interpreta nejslavnějšími hity v čase jeho celý článek

další články...