zvláštní poděkování
Volný.cz

Divadelní tipy 15. týden

Jitka Molavcová (Komici na jedničku)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Komici na jedničku - Jitka Molavcová
Petr Nárožný přivítá ve svém pořadu vynikající herečku, komičku a všestrannou hudebnici (2012). Dále účinkují: J. Suchý, O. Havelka a V. Kopta. Režie A. Sirotková. Jitka Molavcová je vynikající česká zpěvačka, spisovatelka, muzikantka, moderátorka, a především herečka divadla Semafor, kde je hereckou partnerkou Jiřímu Suchému. Její život se změnil po celostátní pěvecké soutěži Talent 1970, kterou vyhrála s šansonem Hany Hegerové „Lásko má“. V témže roce se zúčastnila konkurzu do divadla Semafor. Stala se jednou ze semaforských „girls“. Její výrazný talent se projevoval čím dál tím více a po účinkování v několika semaforských hrách (Kytice, Elektrická puma, Smutek bláznivých panen) se postupně stala hlavní ženskou osobností tohoto divadla. V 80. letech započala její dlouholetá a velice úspěšná práce na pořadech pro děti (Malý televizní kabaret, Studio Kamarád, Kosmická čarodějnice), objevila se také v řadě televizních pohádek (Taneček přes dvě pekla, Koloběžka první, Doktorská pohádka nebo O chytrém Honzovi). Dětské pořady se jí staly osudnými, stejně jako divadlo Semafor. V roce 1985 se zrodila postava slečny Žofie Melicharové, věrné a zamilované hospodyně stárnoucího kabaretiéra.
Vysílání: 13.4., 22.55 hod., ČT1

Už komedianti jedou
Zábavný pořad o klaunech, komediantech a šašcích. Pořad uvádíme k 90. výročí narození scenáristy a režiséra Ivo Paukerta (1987). Účinkují: M. Horníček, I. Andrlová, R. Hrušínský, B. Polívka, J. Hanzlík a V. Preiss. Scénář M. Horníček a I. Paukert. Kamera S. Rašilov. Režie I. Paukert. Komponovaný pořad Miroslava Horníčka je oslavou klaunství, komediantů a komiků. Horníček v roli klauna vypráví o historii klaunství a propojuje svými vstupy jednotlivé ukázky z her Cyrano z Bergeracu, Šašek a královna a Lucerna. Pořad uvádíme jako vzpomínku na režiséra Ivo Paukerta, který se narodil před 90 lety.
Vysílání: 15.4., 14.00 hod., ČT1

V Praze bejvávalo blaze - Zveme Vás na kabaret
Historií humoru a lidové zábavy v Praze provází Viktor Preiss (1993). Dále účinkují: J. Molavcová, J. Paulová, L. Kořínková, H. Talpová, P. Mourková, P. Zedníček, V. Neckář, B. Poloczek, P. Soukup, D. Slávik, A. Molčík, M. Zounar, D. Klapka, J. Bruder, J. Rosák, R. Papežík a další. Režie I. Paukert, od jehož narození uplynulo 90 let. Bavič, průvodce a moderátor Viktor Preiss vás v hudebně zábavném pořadu provází historií humoru a pražské lidové zábavy. Dnes se podíváte do řady vyhlášených pražských kabaretů, kde to kdysi žilo tancem, hudbou a nespoutanou zábavou. Připomenete si řadu dobových šlágrů a dozvíte se zajímavosti z historie zasněžené stověžaté Prahy. Můžete si mj. zanotovat staropražské písničky Baj-Kaj-Laj, Osmnáctej regiment, Bílý kvíteček, In Italien, Kudrnatá, Saláme a Holka, dej si pozor na kluka. Dnes vám je budou zpívat a k tomu tančit Jana Paulová, Jitka Molavcová, Pavel Zedníček, Václav Neckář, Marek Eben i plejáda dalších populárních herců a zpěváků.
Vysílání: 16.4., 09.45 hod., ČT1

Úsměvy Jaroslava Štercla
Dnes si společně s J. Hanzlíkem zavzpomínáme na oblíbeného kabaretního komika, herce a muzikanta, který nás opustil před 25 lety (1997). Režie. P. Vantuch. Jaroslav Štercl (*8. 11. 1919 – †4. 4. 1996) se do paměti nejen televizních diváků zapsal jako svérázný pokračovatel silné tradice lidových bavičů. Početné publikum si získával již od svých 17 let v kabaretech a v celé řadě estrádních pořadů. Během druhé světové války založil své vlastní Divadélko na dlani s repertoárem plným dodnes stále populárních písní. Prosadil se také v operetě a angažmá získal v Hudebním divadle v Nuslích a později v karlínském divadle. Jeho tvůrčí elán bohatě čerpal také z hrdé identity trampa z legendární osady Ztracenka, kde se seznámil s úspěšnou vokální skupinou Settleři a později s ní vystupoval. Ve filmu se Štercl musel spokojit pouze s epizodními postavičkami, které se však díky gustu, s jakým jim vdechoval život, jen tak mezi výraznějšími rolemi neztratily – například jeho opilý poštmistr v komedii Limonádový Joe aneb Koňská opera. Výraznější příležitosti mu poskytovala Československá televize, jak v televizních komediích (Magnetické vlny léčí, Šlechetný cowboy Sandy), tak v desítkách zábavných pořadů. Největší ohlas diváků si však získalo jeho působení ve vědomostních soutěžích (Souboj s pamětí, Osm vteřin a dost), v nichž jako poradce kromě humorného důvtipu prokazoval neuvěřitelné encyklopedické znalosti. V televizním a filmovém archivu se zachoval naštěstí dostatek dokladů o Šterclově herecké a pěvecké osobitosti, a právě díky nim si můžeme prostřednictvím pořadu z cyklu Úsměvy připomenout tohoto populárního komika, od jehož úmrtí nedávno uplynulo 25 let.
Vysílání: 18.4., 08.10 hod., ČT1

5.4.2021 10:03:08 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 15 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Jsme v pohodě  (ND)

Články v rubrice - Z éteru

Neobyčejné životy - Ladislav Lakomý

Ladislav Lakomý

Ladislav Lakomý
Vzpomínka na vynikajícího brněnského herce, dabéra, recitátora a divadelního pedagoga, kter ...celý článek


Divadelní tipy 16. týden

Jiří Císler

Úsměvy Jana Faltýnka
Společně s Jaromírem Hanzlíkem zavzpomínáme na herce, který se narodil před 85 lety (2 ...celý článekČasopis 15 - sekce

OPERA/ TANEC

Balet ND uvede premiéru Spící krasavice

Spící krasavice

Výpravný balet Spící krasavice hudebního skladatele Petra Iljiče Čajkovského a choreografa Mariuse Petipy měl celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 15. týden

Vlasta Fialová (Divá Bára)

Divá Bára
Vlasta Fialová v přepisu povídky Boženy Němcové o smělé a odvážné venkovské dívce (1949). Dále hr celý článek

další články...