zvláštní poděkování
Volný.cz

Divadelní tipy 5. týden

Zpátky se Sobotou - Bohdalová a Dvořák

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Zpátky se Sobotou - Bohdalová a Dvořák
Luděk Sobota uvádí díl z cyklu mapujícího uměleckou dráhu legendárních dvojic komiků, které se zapsaly do zlatého fondu České televize (2012). Režie J. Wehrenberg. Přední česká herečka Jiřina Bohdalová se narodila 3. května 1931 v Praze. Poprvé zazářila coby dětská hvězdička v němém filmu Pižla a Žižla na cestách (1937). Po maturitě na dívčím reálném gymnáziu pár let vyučovala na základní škole v Ostravě, kde se seznámila se svým budoucím manželem. Poté se dostala na DAMU. Své studium musela ve druhém ročníku přerušit kvůli svatbě a brzkému narození dcery Simony Stašové, dnes rovněž slavné herečky. Jan Werich angažoval Jiřinu Bohdalovou do divadla ABC. Od roku 1967 bylo její domovskou scénou Divadlo na Vinohradech. Během své kariéry tato excelentní herečka zazářila v celé řadě rolí, a to jak na divadle, tak ve filmu a v televizi. Za hlavní role ve filmech Nesmrtelná teta a Fany získala dva České lvy. Vladimír Dvořák, skvělý textař, herec, scenárista, dramaturg, konferenciér, se narodil 14. května 1925 v Písku. Pracoval jako redaktor v deníku Mladá fronta, byl redaktorem Československého rozhlasu. Od poloviny padesátých let začal spolupracovat s Československou televizí, kde až do konce svého života vystupoval s Jiřinou Bohdalovou, zejména v pořadu Televarieté. V roce 1968 se stal šéfem Hlavní redakce zábavních pořadů ČST. Zemřel 28. prosince 1999 v Praze.
Vysílání: 01.2., 23.20 hod., ČT1

Komici na jedničku - Miroslav Donutil
Petr Nárožný v Muzeu komiků přivítá oblíbeného vypravěče a herce vážných i komických rolí, který zanedlouho oslaví významné životní jubileum (2011). Účinkují: M. Donutil, J. Suchý, M. Viewegh, J. Hřebejk, Z. Donutilová a Martin Donutil. Režie A. Činčerová. Populární český herec, moderátor a bývalý člen činohry Národního divadla v Praze se narodil v Třebíči 7. února 1951. Za volbou herectví stojí zřejmě rodinné geny – jeho rodiče byli ochotníky a dědeček nadšeným vypravěčem. Již za studií hrál v divadle Husa na provázku, kde působil od roku 1973 až do roku 1990 a během svého angažmá ztvárnil řadu nezapomenutelných rolí (mj. Nikolu Šuhaje v Baladě pro banditu). Průlom v jeho kariéře nastal roku 1990, kdy se stal členem činohry Národního divadla v Praze, kde rovněž působil řadu let. Během své kariéry vytvořil celou řadu jedinečných rolí jak na divadle, tak ve filmu a televizi. Nezapomenutelné jsou jeho role například v komediích Tankový prapor, Černí baroni nebo Pelíšky, skvělý je ovšem i ve vážných či tragikomicky laděných rolích. Pořad uvádíme k jeho nadcházejícím 70. narozeninám.
Vysílání: 02.2., 22.55 hod., ČT1

Úsměvy Bohuše Záhorského
Jaromír Hanzlík zavzpomíná na nejslavnější televizní role vynikajícího herce, od jehož narození v těchto dnech uplynulo 115 let (2006). Režie P. Vantuch. Významný český herec a dlouholetý člen činohry Národního divadla v Praze Bohuš Záhorský by oslavil 5. února 115. narozeniny. Záhorský ztvárnil během své kariéry řadu nezapomenutelných rolí, a to jak na divadle, tak ve filmu i v televizi. Jaromír Hanzlík připomene ty nejvýraznější z nich, které jistě patří do zlatého fondu televizní tvorby a také se bezpochyby zapsaly do srdcí celé řady televizních diváků.
Vysílání: 07.2., 08.15 hod., ČT1

25.1.2021 16:01:45 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 08 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Pretty Woman (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Hugo Haas - Život v ofsajdu

Hugo Haas

Život v ofsajdu
Legendární herec Hugo Haas, jehož nejslavnější rolí se stal doktor Galén z Čapkovy Bílé nem ...celý článek


Autorský úspěšný seriál Potvora

Potvora

Potvora II (1/6)
Toto je příběh o lásce. Druhá řada britského autorského seriálu Phoebe Waller-Bridgeové, o ...celý článek


Divadelní tipy 8. týden

Bolek Polívka (Komici na jedničku)

Na kus řeči
Posezení Miroslava Donutila s Květou Fialovou a Stellou Zázvorkovou (2001). Režie A. Vomáčka. M ...celý článek


Divadelní tipy 9. týden

Oldřich Nový

Komici na jedničku - Oldřich Nový
Petr Nárožný tentokrát ve společnosti herecké hvězdy první republiky, ele ...celý článek


13. komnata Miroslava Šimůnka

M. Kuklová a M. Šimůnek (Z pekla štěstí)

13. komnata Miroslava Šimůnka
Oblíbený herec trpěl od dětství problémy s nespavostí, které ho přivedly k zá ...celý článek


Neobyčejné životy - Daniela Kolářová

Daniela Kolářová

Daniela Kolářová
Život a tvorba jedné z nejpopulárnějších českých hereček (2013). Připravili G. Agathonikia ...celý článekČasopis 08 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Portrét fenomenální Carmen Maurové

Ay, Carmen!
Portrét fenomenální herečky Carmen Maurové, která pro světovou kinematografii objevila Almodóva celý článek

další články...