Za Shakespearem s Martinem Hilským

autor: Česká televize
zvětšit obrázekO Macbethovi
Profesor anglické literatury, překladatel a shakespearolog Martin Hilský nás seznámí s díly největšího dramatika všech dob (2003). Připravili M. Hilský a A. Kisil. William Shakespeare je největším dramatikem novověku. Jeho hry se hrají snad na všech jevištích světa. Jeho příběhy stále lidi zajímají. Dokázal postihnout víc než jiní i ty nejtajnější zákruty lidské duše. Také české divadlo se k němu ve druhé polovině 19. století přihlásilo. Jeho hry překládali vynikající překladatelé – v 19. století to byl básník J. V. Sládek a o sto let později E. A. Saudek. Průvodcem cyklu po světě Shakespearových postav je náš současný nejdůvěrnější znalec Shakespearova díla Martin Hilský, jenž stojí za působivým překladem kompletního dramatikova odkazu. V tomto díle představí tragédii Macbeth a bude zodpovídat otázky Taťjany Medvecké, která zazářila na Letních shakespearovských slavnostech v roli Lady Macbethové. Dozvíme se tak, proč je tragédie tak krátká, na objednávku koho vznikla a proč je ztvárnění zla v postavě Macbetha odlišné od ostatních antagonistických postav Shakespearových her.
Vysílání: 05.8., 02.05 hod., ČT art
O Richardovi III.
Profesor anglické literatury, překladatel a shakespearolog Martin Hilský nás seznámí s díly největšího dramatika všech dob (2003). Připravili M. Hilský a A. Kisil. William Shakespeare je největším dramatikem novověku. Jeho hry se hrají snad na všech jevištích světa. Jeho příběhy stále lidi zajímají. Dokázal postihnout víc než jiní i ty nejtajnější zákruty lidské duše. Také české divadlo se k němu ve druhé polovině 19. století přihlásilo. Jeho hry překládali vynikající překladatelé – v 19. století to byl básník J. V. Sládek a o sto let později E. A. Saudek. Průvodcem cyklu po světě Shakespearových postav je náš současný nejdůvěrnější znalec Shakespearova díla Martin Hilský, jenž stojí za působivým překladem kompletního dramatikova odkazu. V tomto díle v kulisách alžbětinského divadla představí další rozporuplnou postavu – krále Richarda III. Klást otázky mu tentokrát bude Pavel Zedníček, který jej ztvárnil v originální inscenaci Vladimíra Morávka. Řeč bude o Richardově fascinující ironii a chuti, s níž koná zlo, i o Shakespearově licenci ve vztahu ke skutečným dějinám, legendám a mýtům.
Vysílání: 06.8., 02.00 hod., ČT art
TIP!
Časopis 27 - rubriky
Články v rubrice - Z éteru
Z první řady... Studio DVA

Půldruhé hodiny zpoždění
Daniela Kolářová a Milan Lasica ve vtipné komedii o tom, jak se manželé pokusí běh ...celý článek
Divadelní tipy 27. týden

Úsměvy Světlany Nálepkové
Jaromír Hanzlík přivítá herečku a zpěvačku, která zítra oslaví 65. narozeniny (20 ...celý článek
Časopis 27 - sekce
HUDBA
New Kids On The Block - Still Kids

New Kids on the Block, často zkracováno jako NKOTB, jsou americká popová skupina, která byla vytvořena v Bosto celý článek
OPERA/ TANEC
NdB hlásí nejúspěšnější sezonu v historii!

Národní divadlo Brno zažilo letos opravdu mimořádnou a úspěšnou sezonu! I když v kamenných budovách skončilo s celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Filmové tipy 27. týden

Iveta (1/8)
Je drzá, upřímná a na nic si nehraje. Pozor, kráska z Trebišova přichází! Slovenský komediální celý článek