zvláštní poděkování
Volný.cz

Inscenované čtení v Divadle U Valšů

Herečka Taťjana Medvecká

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V roce stého výročí založení Československé republiky důstojně připomene CYKLUS SCÉNICKÉHO ČTENÍ v Divadle U Valšů některé klíčové okamžiky, ideje a ideály související se zápasem o svobodnou existenci v rámci samostatného českého státu. Cyklus scénického čtení vybraných českých dramat, která jsou uměleckou projekcí příběhů historických i bezejmenných hrdinů. Jejich osudy vzbuzují věčnou otázku: Kdo je vlastně hrdina? Kdo je český hrdina? Jakou podobu má hrdinství?
Do podzimního cyklu Hrdina v českém dramatu vybrali díla, která v době svého vzniku měla mimořádný společenský i umělecký ohlas a zaslouží si ho také dnes, přestože je divadla v současnosti – ke své škodě i škodě české kultury – většinou zcela opomíjejí.

Jednoduchý scénický tvar preferující dramatikovo slovo a hereckou interpretaci představí v cyklu „koncertních provedení“ následující dramatické texty, na jejichž inscenační úpravě a jevištní podobě se budou podílet vedle profesionálních divadelníků i studenti Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze pod záštitou svých pedagogů.
Prvním představením bude Josef Kajetán Tyl: Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové 23. září 2018 od 16:00 hod v Divadle U Valšů. Nenávist a strach, nebo láska? Pomsta, nebo usmíření? A kdo je hrdinou? Kníže Václav, který věří v sílu slova? Anebo jeho matka Drahomíra a bratr Boleslav, kteří věří v sílu meče?
Tyl ve svém velkém dramatu rozkrývá příběh svatého Václava nejen jako politickou, ale především jako lidskou tragédii a rozehrává tak složitý, nejednoznačný a rozporuplný zápas o duši vznikajícího českého národa. Toto drama, které bezesporu unese srovnání s dramaty Shakespeara či Schillera, je stále vzrušující i po více jak 150 letech, a to nejen svým tématem, ale také krásným jazykem a velkými hereckými příležitostmi.
Hrají a čtou Taťjana Medvecká, Tereza Páclová, Zuzana Černá, Jakub Svojanovský, Viktor Kuzník, Kryštof Dvořáček, Michael Goldschmid a Čeněk Vaculík. Na violoncello hraje Michal TurekRežie a úprava Štěpán Pácl, dramaturgie Zuzana Sílová a Jaroslav Vostrý. Výprava Michal Spratek, vodní slovo Jana Cindlerová.
Program ZDE.

10.9.2018 14:09:44 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

LM2019

Články v rubrice - Zveme ...

Černé divadlo HILT vystoupí ve Stromovce

Cinderella shadow theatre (Černé divadlo HILT)

Je to již 12 let od chvíle, kdy si dva herečtí kolegové z černého divadla řekli své „divadelní ano“ ...celý článek


Léto ochotnických divadel

Lidožraní aneb V nouzi Franta dobrej (Divadlo Navenek Kadaň)

Od 19. do 21. července 2019 se uskuteční v divadle Studio DVA a na jeho Malé scéně první ročník Léta ochotnick ...celý článek


Sam Mendes přichází s epikou o rodině, která změnila svět

Lehmanova trilogie

Dřív, než se stal Sam Mendes oscarovým filmovým režisérem, už ho uznával svět divadla – a NT Live připom ...celý článekČasopis 29 - sekce

HUDBA

Nové sonické dimenze na festivalu Nultý bod 2019

Barbara Ellison (Foto:_Rob Hogeslag)

Mezinárodní divadelní a taneční festival Nultý bod přidává už druhým rokem doprovodný hudební program, který s celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Dobrovolný dárce hlasu

M. Moravec a J. Vinklář

Dobrovolný dárce hlasu
Fantomas i Moulin, herec s nezaměnitelným hlasem i zajímavý člověk Miroslav Moravec, celý článek

další články...