zvláštní poděkování
Volný.cz

Inscenované čtení v Divadle U Valšů

Herečka Taťjana Medvecká

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V roce stého výročí založení Československé republiky důstojně připomene CYKLUS SCÉNICKÉHO ČTENÍ v Divadle U Valšů některé klíčové okamžiky, ideje a ideály související se zápasem o svobodnou existenci v rámci samostatného českého státu. Cyklus scénického čtení vybraných českých dramat, která jsou uměleckou projekcí příběhů historických i bezejmenných hrdinů. Jejich osudy vzbuzují věčnou otázku: Kdo je vlastně hrdina? Kdo je český hrdina? Jakou podobu má hrdinství?
Do podzimního cyklu Hrdina v českém dramatu vybrali díla, která v době svého vzniku měla mimořádný společenský i umělecký ohlas a zaslouží si ho také dnes, přestože je divadla v současnosti – ke své škodě i škodě české kultury – většinou zcela opomíjejí.

Jednoduchý scénický tvar preferující dramatikovo slovo a hereckou interpretaci představí v cyklu „koncertních provedení“ následující dramatické texty, na jejichž inscenační úpravě a jevištní podobě se budou podílet vedle profesionálních divadelníků i studenti Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze pod záštitou svých pedagogů.
Prvním představením bude Josef Kajetán Tyl: Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové 23. září 2018 od 16:00 hod v Divadle U Valšů. Nenávist a strach, nebo láska? Pomsta, nebo usmíření? A kdo je hrdinou? Kníže Václav, který věří v sílu slova? Anebo jeho matka Drahomíra a bratr Boleslav, kteří věří v sílu meče?
Tyl ve svém velkém dramatu rozkrývá příběh svatého Václava nejen jako politickou, ale především jako lidskou tragédii a rozehrává tak složitý, nejednoznačný a rozporuplný zápas o duši vznikajícího českého národa. Toto drama, které bezesporu unese srovnání s dramaty Shakespeara či Schillera, je stále vzrušující i po více jak 150 letech, a to nejen svým tématem, ale také krásným jazykem a velkými hereckými příležitostmi.
Hrají a čtou Taťjana Medvecká, Tereza Páclová, Zuzana Černá, Jakub Svojanovský, Viktor Kuzník, Kryštof Dvořáček, Michael Goldschmid a Čeněk Vaculík. Na violoncello hraje Michal TurekRežie a úprava Štěpán Pácl, dramaturgie Zuzana Sílová a Jaroslav Vostrý. Výprava Michal Spratek, vodní slovo Jana Cindlerová.
Program ZDE.

10.9.2018 14:09:44 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 38 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Noc bláznů  (NdB)

Články v rubrice - Zveme ...

Dorazte do divadla a pomozte seniorům

Přelet nad kukaččím hnízdem

Divadlo Radka Brzobohatého bude opět pomáhat a vy můžete být u toho. Vyrazte 26. září 2019 na představení Přel ...celý článek


Král Otakar poprvé česky na jevišti v Komedii

Martin Pechlát (Sláva a pád krále Otakara - vizuál)

Městská divadla pražská otevřela v Komedii sezonu 15. září 2019 českou premiérou dramatu Sláva a pád krále Ota ...celý článek


VČD uvede premiéru poetického večera o Ortenovi

Jiří Orten

Před rokem otevřelo Východočeské divadlo Pardubice svou nejmenší scénu, kterou nazývá Poedium v klubu. V průbě ...celý článekČasopis 38 - sekce

HUDBA

Lazarus bude mít prolog v kině Aero!

Muž, který spadl na Zemi - vizuál

Již 8. října 2019 budou mít příznivci odkazu Davida Bowieho možnost se účastnit zajímavého prologu, který před celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Drama Vlak podle Georgese Simenona

Jean-Louis Trintignant a Romy Schneiderová

Vlak
Osudové setkání uprostřed válečného zmatku. Romy Schneiderová a Jean-Louis Trintignant v hlavních rolí celý článek

další články...