zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Po stopách hvězd: Libuše Šafránková

Libuše Šafránková

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Herečka Libuše Šafránková pochází ze Šlapanic u Brna. Od dětství chodila do různých dramatických kroužků, následně vystudovala herectví na brněnské konzervatoři, hrála Julii v Mahenově divadle v Brně. V roce 1974 ji pak v televizní adaptaci Babičky obsadil režisér Antonín Moskalyk do role Barunky, čímž se jí otevřely nové možnosti.

Po menších zkušenostech u divadla a první zkušenosti z natáčení Babičky chodily další nabídky od filmu. Další velkou rolí byla Popelka v legendární pohádce Tři oříšky pro Popelku. Do rolí převážně princezen byla v 70. – 80. letech obsazována častěji, ale díky jiným příležitostem se vyhnula zaškatulkování. Vedle pohádek (Malá mořská víla, Princ a Večernice, Třetí princ) se doménou Libuše Šafránkové staly především komedie, v nichž prokázala schopnost uplatnit se i v tomto žánru. Po rolích princezen ji začali režiséři obsazovat do rolí mladých dívek, ale až filmy Jiřího Menzela (Vesničko má středisková), dua Zdeněk Svěrák - Ladislav Smoljak (ve filmu Vrchní prchni navíc poprvé hrála se svým manželem Josefem Abrhámem) a později Jana Svěráka ji představily v charakterově a v typově různorodých postavách. Nejednou prokázala, že je fenomenální ženskou komičkou, která má dokonalý cit pro přesné načasování gagů, vypointování komické situace a ztvárnění komediální role.
Velké herecké příležitosti dostala Libuše Šafránková v 90. letech, kdy se přehrála z rolí mladých sličných dívek do úloh zralých žen, jímž není cizí ironie a skeptický humor. To vše doplněné oduševnělým zjevem dámy, která dokáže elegantně stárnout. Znovu spolupracovala se Zdeňkem Svěrákem, potažmo jeho synem Janem a dostala velké role v jejich filmech Obecná škola a Kolja (za tuto roli dostala Českého lva v kategorii nejlepší ženský herecký výkon). Ve filmu Báječná léta pod psa ztvárnila složitý charakter v časovém rozmezí třiceti let.
Kromě filmu a divadelních her si zahrála i v několika seriálech, z nichž je nutné připomenout hlavní roli v historickém seriálu Náhrdelník. Vidět jste ji mohli i v seriálech brněnského studia České televize Četnické humoresky a Poste restante.
Libuše Šafránková je jednou z nejvýznamnějších hereček v dějinách českého divadla a filmu. Vrací se před kameru s rozmyslem a se zaujetím, často po boku svého manžela Josefa Abrháma a často na výzvu tvůrců, kteří si u ní získali patřičný kredit a kteří dokáží přinést látku, která ji zaujme a představuje pro ni výzvu.
Vysílání: 08.3., 15.40 hod., ČT1; Opakování: 08.3., ČT1.

3.3.2013 22:03:39 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady... Lída Engelová

Šťovík, pečené brambory

Cesty Lídy Engelové
Dokumentární portrét renomované osobnosti současného českého divadla, která v těchto dn ...celý článek


Divadelní tipy 20. týden

Kudykam

Neobyčejné životy - Vladimír Brabec
Dokumentární portrét populárního herce, výrazné osobnosti Národního div ...celý článek


Divadelní tipy 21. týden

František Peterka

František Peterka
Portrét českého herce a vášnivého sportovce (2012). Režie A. Sirotková. František Peterka ...celý článek



Časopis 20 - sekce

OPERA/ TANEC

Rok české hudby – Jan Kubelík

Jan Kubelík

Legenda jménem Kubelík
Dokument o krásném uměleckém a lidském vztahu otce a syna – významného houslov celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 21. týden

Hercule Poirot a Agatha Christie

Kafka (1/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s celý článek

další články...