zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 8. týden

A. Geislerová (Božena)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Božena (3/4)
Josef s Boženou bojují s poměry v Čechách i mezi sebou, přesto jsou silný pár. Pak ale přijde revoluce 1848. Čtyřdílné drama o první české spisovatelce (2021). Hrají: A. Geislerová, J. Hájek, L. Melník, M. Myšička, E. Josefíková, J. Budař, K. Heřmánek ml., E. Maximová, B. Cmuntová, D. Morávková, O. Malý, V. Matějovský, V. Zavadil a další. Scénář H. Wlodarczyková a M. Komárková. Kamera R. Řeřicha. Režie L. Wimmerová. Němcovi ustáli velkou manželskou krizi a život v maloměstských Domažlicích je spojuje. Píše se rok 1847. Josef (J. Hájek) se stal příkladným uznávaným finančním komisařem a Božena (A. Geislerová) obávanou „zpravodajkou“ z českého venkova do Havlíčkových novin. Oba manželé žijí politikou a nadějí, že císař konečně uzná práva Čechů. Mají stejné cíle, jsou silný pár. Dokud do jejich životů a snů nezasáhne revoluce a nerozmetá je na kusy.
Vysílání: 22.2., 20.10 hod., ČT1

Vojna jedna báseň: Ella Jevtušenko
Umělecká a občanská reflexe ruské agrese z pohledu ukrajinské básnířky. Režie F. Remunda. Překladatelka, básnířka a hudebnice. Narodila se v Kyjevě. Je autorkou básnické sbírky „Lichtung“. Její básně byly přeloženy do deseti jazyků a publikovány v antologiích, časopisech a sbornících v mnoha zemích světa. Přeložila přes dvacet knih prózy a poezie z angličtiny a francouzštiny. Sestavovatelka antologie současné ukrajinské poezie, která byla publikována ve Francii. Je průkopnicí popularizace poezie na sociálních sítích a založila sólový projekt elektronické poezie Thuyone.
Vysílání: 19.2., 23.15 hod., ČT art

Vojna jedna báseň: Anna Gruver
Umělecká a občanská reflexe ruské agrese z pohledu ukrajinské básnířky. Režie F. Remunda. Básnířka, prozaička, esejistka a překladatelka. Narozena v roce 1996 v Doněcku, kde žila do svých 17 let. Kvůli válce přerušila studia na Literárním institutu Maxima Gorkého v Moskvě. Románový debut „Její prázdná místa“ je příběhem o dospívající dívce z Doněcka, násilí a válce. Její básně byly přeloženy do několika jazyků. Věnuje se překladům z polštiny a angličtiny. Nyní pracuje v Židovském muzeum v polském Krakově.
Vysílání: 19.2., 23.25 hod., ČT art

Vojna jedna báseň: Natalka Marynčak
Umělecká a občanská reflexe ruské agrese z pohledu ukrajinské básnířky. Režie F. Remunda. Spisovatelka, básnířka, překladatelka, aktivistka, dobrovolnice. Vzděláním novinářka. Žije a pracuje v Charkově. Pracovala jako novinářka v různých médiích, od roku 2004 se věnuje spisovatelské a umělecké činnosti. Sama píše a také překládá divadelní hry, jako kurátorka má za sebou desítky uměleckých projektů napříč Ukrajinou a také v Polsku. V současnosti se angažuje jako dobrovolnice, je zapojena do mnoha aktivit podporujících Ukrajinu a její armádu.
Vysílání: 19.2., 23.30 hod., ČT art

Vojna jedna báseň: Kateryna Babkina
Umělecká a občanská reflexe ruské agrese z pohledu ukrajinské básnířky. Režie F. Remunda. Ukrajinská básnířka, prozaička, dramatička a scenáristka. Vystudovala žurnalistiku, pracuje jako nezávislá novinářka a spisovatelka. Autorka pěti básnických sbírek. Laureátka středoevropské literární ceny Angelus za knihu „Můj děda tančil lépe než všichni ostatní“. Je spoluautorkou mnoha antologií a almanachů a byla oceněna několika literárními cenami doma i v zahraničí. Její básně i prózy jsou překládány i vydávány po celém světě. Její román „Sonia“ se dostal do užšího výběru soutěže Kniha roku vyhlašovanou BBC.
Vysílání: 20.2., 23.15 hod., ČT art

Vojna jedna báseň: Julia Musakovska
Umělecká a občanská reflexe ruské agrese z pohledu ukrajinské básnířky. Režie F. Remunda. Narodila se v roce 1982 ve Lvově. Je oceňovanou básnířkou a překladatelkou. Autorka šesti básnických sbírek. Získala řadu literárních ocenění, včetně významné Smoloskypovy ceny za poezii pro mladé autory. Její jednotlivé básně byly přeloženy do více než 25 jazyků a publikovány na mezinárodní úrovni, v poslední době vyšly v časopisech. Věnuje se překladům z angličtiny. Je členkou ukrajinského PEN clubu.
Vysílání: 20.2., 23.25 hod., ČT art

Vojna jedna báseň: Kateryna Kalytko
Umělecká a občanská reflexe ruské agrese z pohledu ukrajinské básnířky. Režie F. Remunda. Ukrajinská básnířka, spisovatelka a překladatelka. Založila Festival povídek Intermezzo. Několikanásobná držitelka ceny LiteAcent roku, v roce 2019 jí byla udělena nezávislá cena Women in Arts. Zabývá se výzkumem a překlady současné literatury Bosny a Hercegoviny. Je členkou Národního svazu spisovatelů Ukrajiny a ukrajinského PEN clubu.
Vysílání: 20.2., 23.35 hod., ČT art

Vojna jedna báseň: Daryna Hladun
Umělecká a občanská reflexe ruské agrese z pohledu ukrajinské básnířky. Režie F. Remunda. Básnířka, performerka, esejistka a literární vědkyně. Je autorkou čtyř básnických sbírek. Spoluautorka dětské knihy o významných ukrajinských ženách „Ona to také dokázala“. Její básně a povídky byly přeloženy do desítek jazyků a publikovány v několika ukrajinských a mezinárodních časopisech a antologiích. Laureátka několika prestižních domácích i zahraničních cen. Básně Daryny Hladun jsou často zhudebňovány, objevují se jako součást divadelních inscenací.
Vysílání: 21.2., 23.15 hod., ČT art

Vojna jedna báseň: Marianna Kijanovska
Umělecká a občanská reflexe ruské agrese z pohledu ukrajinské básnířky. Režie F. Remunda. Ukrajinská básnířka, překladatelka a literární vědkyně. Debutovala básnickou sbírkou Reinkarnace, její básně se objevily v různých antologiích, almanaších a časopisech na Ukrajině i ve světě. Její díla byla přeložena do osmnácti jazyků, včetně angličtiny, němčiny a italštiny. V roce 2020 jí byla udělena Ševčenkova národní cena za básnickou sbírku „Hlasy Babího Jaru“, kde propůjčila svůj hlas židovským obětem masakru v Babím Jaru, je rovněž laureátkou literární cena Zbigniewa Herberta.
Vysílání: 21.2., 23.20 hod., ČT art

Vojna jedna báseň: Oksana Stomina
Umělecká a občanská reflexe ruské agrese z pohledu ukrajinské básnířky. Režie F. Remunda. Básnířka, reportérka, občanská aktivistka a dobrovolnice. Oksana píše dokumentární knihu "Zápisky přeživšího" o blokádě Mariupolu, ve kterém zůstala do poslední chvíle, než bylo město obsazeno ruskými vojáky. Její manžel, obránce Azovstalu, byl vzat do ruského zajetí. Je autorkou několika knih pro děti a mládež. Programově od roku 2014 používá ukrajinštinu, namísto rodné ruštiny. Prozatím vydala tři básnické sbírky.
Vysílání: 21.2., 23.30 hod., ČT art

19.2.2024 18:02:43 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článekČasopis 17 - sekce

HUDBA

Litava Park nabídne hvězdný line-up

Litava Park

Krásné místo kousek od Brna, město Bučovice, již podruhé zve na víkend plný skvělé hudby. Dvoudenní festival L celý článek

další články...