zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Rubens a Rembrandt v Ostravě

James Watson: Historický portrét podle P. P. Rubense (1776)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Peter Paul Rubens – Dítě štěstěny a Rembrandt Van Rijn – Plátce osudu, doprovodné přednášky Gabriely Pelikánové k výstavě Kopie děl Rubense a Rembrandta ze sbírek Galerie výtvarných umění Ostrava, které se uskuteční v neděli 31. května a 14. června vždy od 15:00 h v Domě umění, Jurečkova 9, 702 00 Ostrava.

Nejvýznamnější malíř vlámského baroka - Rubens a hvězda barokního Nizozemí – Rembrandt, byli ve své době synonymy světla a tmy. Jejich přístup k tvorbě, tématické založení děl a způsob osobního života, byl diametrálně rozdílný. Rubens, žijící v blahobytu a patřící mezi antverpskou smetánku, byl zákonitě odlišně založeným umělcem než Rembrandt, žijící na konci života v ústraní na pokraji chudoby. Rubens získával dlouhá léta inspiraci v Itálii a následně tvořil v katolických Antverpách, Rembrandt znal italské umění pouze z grafických listů a tvořil v protestantském prostředí Amsterodamu, plném askeze. Rubens byl autorem obrazů převážně biblického a mýtického obsahu a pracoval pro církev a královské zadavatele. U Rembrandta, malíře, grafika a kreslíře, byli objednavateli výjevů inspirovaných Biblí převážně měšťané a majetní podnikatelé. Jaké další rozdíly byly mezi těmito malíři, které dodnes obdivuje celý svět?

Mgr. Gabriela Pelikánová
Gabriela Pelikánová (1974) – vystudovala bakalářský obor dějin umění na Ostravské univerzitě a magisterský obor dějin umění na Palackého univerzitě v Olomouci. Od roku 2005 pracuje jako kurátorka sbírky kresby a grafiky v Galerii výtvarného umění v Ostravě. V současné době je na mateřské dovolené.

24.5.2009 22:05:01 Redakce | rubrika - Zveme ...