zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Svědectví industrializace v Čechách

Jindřich Eckert, Julius Müllern

autor: archiv   

Národní technické muzeum v Praze slaví 100. narozeniny. Na toto jubileum upozorní v Německu výstava čtyřiceti originálních fotografií, které dokumentují vývoj průmyslové kultury v Čechách v letech 1860 až 1920. Snímky z muzejního archivu pocházejí od profesionálních fotografů, jakými jsou František Fridrich, Jindřich Eckert, František Drtikol a Rudolf Bruner-Dvořák. Fotografie zachycují hlavně mosty a konstrukce železnic, dále pak proměny krajiny, továrny a pracovní prostředí včetně zaměstnanců.
Výstava probíhá pod záštitou velvyslance České republiky v Německu, Rudolfa Jindráka, a je uskutečněna ve spolupráci s Národním technickým muzeem v Praze.

Vernisáž se uskutečnila 6. března v 19:00 h. Přednáška s diapozitivy v anglickém jazyce proběhla téhož dne. Jan Hozák: National Technical Museum in Prague – 100 Years of Technical History. Kurátor výstavy a zároveň autor textu výstavního katalogu Jan Hozák pohovořil o založení Národního technického muzea v roce 1908 v souvislosti s tehdy populárními průmyslovými výstavami. Podal také informace o cílech muzea, jeho různých umístění, vybudování jednotlivých sběrných oblastí a nejzajímavějších výstavních předmětech.

Černobílé snímky jsou svědectvím velkých změn, které české země prožily v druhé polovině 19. století: intenzivní industrializace učinila z agrární země průmyslový národ. Ačkoli jsou počátky industrializace v Čechách patrné již ve dvacátých letech 19. století, byly to právě novinky z poslední třetiny tohoto století, které obraz krajiny a měst zcela proměnily. Fotografie, které se vyznačují jak vysokou technickou, tak i uměleckou kvalitou, zachycují tyto dramatické proměny. K výstavě vyšel také katalog v českém a anglickém jazyce (143 stran, z toho 102 stran černobílých snímků, 15 euro)

Výstava v Galerii CzechPoint, Friedrichstraße 206, 10969 Berlín potrvá do 10. dubna 2008.

10.3.2008 22:03:30 Redakce | rubrika - Z Českých center