zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Industriální stopy v Praze

  

Pozoruhodným pokusem upozornit na zajímavé průmyslové památky v Čechách je čtvrté Bienále Industriální stop, pořádané v rámci oslav 300. výročí vzniku ČVUT Výzkumným centrem průmyslového dědictví ČVUT a Kolegiem pro technické památky ČKAIT & ČSSI ve spolupráci s Českým národním komitétem ICOMOS, Akademií múzických umění v Praze, Národním památkovým ústavem a Národním technickým muzeem. Jednotlivé akce jsou pořádány ve spolupráci s hlavním městem Praha a statutárními městy Kladno, Liberec a Ostrava a Libereckým krajem.

V rámci této akce se ve dnech 17.- 23.září 2007 kulturním a společenským programem zaplní viditelná místa v centru Prahy i areály na periferii, které mají industriální minulost a hledají zakotvení v přítomnosti. Industriální stopy – to je mnohovrstevnatá akce, jejímž cílem je zviditelnit industriální architektonické dědictví České republiky. Pro Pražany jsou připraveny rozmanité akce zábavného i odborného charakteru – od hudebních koncertů vážné i hiphopové hudby, přes výstavy a divadelní performance až po odborné exkurze a prestižní mezinárodní konferenci.
„Místa s pamětí a osobitou atmosférou získávají na hodnotě. Můžeme se o tom přesvědčit u řady projektů pro bývalé průmyslové čtvrtě, pro Holešovice, Vysočany, Karlín, Radlice nebo Libeň. Zatím jde ale stále spíš o jednotlivé příklady. Bienále je příležitostí, jak ukázat, že mohou ožít nejen tak, že je k nepoznání přestaví developeři,“ říká Benjamin Fragner, spoluzakladatel Bienále a ředitel Výzkumného centra průmyslového dědictví při ČVUT.

V jedinečném prostoru bývalé továrny na Pražskou šunku v Holešovicích, pro kterou se vžil název M Factory, proběhne od 19. do 26. 9. 2007 výstava studentských projektů na téma nové využití průmyslových objektů a areálů. Na Staroměstské radnici bude od 19. září do 4 listopadu zpřístupněná na Staroměstské radnici výstava historických fotografií Tvář průmyslové doby. Výstava přináší obrazové svědectví o jedné z nejvýraznějších proměn, které kdy prodělaly Čechy, svědectví o procesu označovaném zavedeným pojmem “industrializace”. Autory snímků jsou renomovaní fotografové jako např. František Fridrich, Rudolf Bruner-Dvořák, Jan Langhans, Otto Bielfeldt, Jindřich Eckert, Carl Pietzner, František Drtikol.

Živé umění, tj. především žánrově pestré koncerty podtrhnou atmosféru průmyslové architektury. V areálu bubenečské čistírny odpadních vod (Ekotechnické museum) vystoupí s programem „video art kontra klasika“ 18. září 2007 Komorní orchestr Berg, jejž doprovodí kreace mladých autorů videoartu. Na stejném místě 20. září vystoupí skupina Why Not Patterns s projektem kombinujícím živou hudbu a videoprojekce Řvoucí rampa slov.
Součástí kulturního programu je rovněž vystoupení hudební skupiny 100C a hiphopového uskupení Roxor, kteří oživí v pondělí 17. září svou produkcí industriální objekt Trafačka na Praze 9.

27.8.2007 21:08:25 JaSop | rubrika - Zveme ...