NM na příští rok připravuje dvě světové výstavy
autor: archiv
zvětšit obrázekNárodní muzeum připravuje na příští rok dvě velké výstavy světového významu. Ve spolupráci se zahraničními muzejními institucemi v Mongolsku a na Taiwanu představí v březnu příštího roku návštěvníkům výstavu Čingischán, kterou v září vystřídá výstava 100 předmětů, 100 příběhů z Národního palácového muzea. V Praze tak budou po celý rok vystaveny naprosto jedinečné předměty světového kulturního dědictví.
Generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš podepsal se svými protějšky z Národního palácového muzea na Taiwanu a z Národního Čingischánova muzea v Mongolsku smlouvy, na jejichž základě se obě unikátní výstavy v příštím roce uskuteční v Historické budově Národního muzea. Návštěvníci muzea se tak mohou těšit na jedinečný soubor předmětů ze sbírek čínských císařů, které jsou v zahraničí vystavovány jen zcela výjimečně, a výstavu, která prostřednictvím světově významných exponátů představí Čingischána – proslulého panovníka a dobyvatele.
„Národní muzeum již tradičně přiváží do České republiky významné výstavy z celého světa, které Praze pomáhají být význačným evropským muzejním a kulturním centrem a lákají do České republiky mnoho zahraničních návštěvníků. Na rok 2025 se naší instituci podařilo dojednat uspořádání dvou zcela jedinečných výstavních projektů – výstavu 100 předmětů, 100 příběhů z Národního palácového muzea na Taiwanu a výstavu Čingischán z jedinečných sbírek Národního Čingischánova muzea. Po velice úspěšných mezinárodních výstavách Sluneční králové a Baroko v Bavorsku a Čechách tak do Prahy v příštím roce míří hned dvě doslova světové výstavní senzace,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Výstavu Čingischán bude Historická budova Národního muzea hostit už v březnu příštího roku. Na výstavu 100 předmětů, 100 příběhů ze vzdáleného Taiwanu se mohou návštěvníci těšit od září 2025.
Národní muzeum zároveň pravidelně prezentuje českou kulturu a historii v zahraničí. V Národním taiwanském muzeu v Taipei dne 12. června 2024 generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš společně s generální ředitelkou Národního památkového ústavu Naděždou Goryczkovou a 1. místopředsedou Senátu Parlamentu ČR Jiřím Drahošem otevřeli výpravnou výstavu České hrady a zámky, která prostřednictvím dobových kreseb, velkoformátových fotografií a více jak 80 originálních předmětů prezentuje hrady a zámky jako skvosty naší architektury, ale též seznamuje návštěvníky s našimi dějinami a kulturou. Výstavu společně připravilo Národní muzeum a Národní památkový ústav.
Česká kultura je na Taiwanu v současné době prezentována i výstavou Slavní čeští skladatelé, kterou Národní muzeum připravilo do prostor Národní ústřední knihovny v rámci Roku české hudby.
TIP!
Časopis 37 - rubriky
Časopis 37 - sekce
DIVADLO
Divadelní tipy 38. týden
Neznámý známý Miloš Kopecký
Vzpomínka na vynikajícího českého herce a muže mnoha tváří (1999). Účinkují: V. celý článek
HUDBA
Koncert Čas je mý Kuře v hodinkách
Čas je mý Kuře v hodinkách
Energický koncert uvádíme při příležitosti 80. narozenin legendárního baskytaris celý článek
OPERA/ TANEC
MTF Zlatá Praha
V rytmu Zlaté Prahy
Dokument zachycující průběh 60. ročníku prestižního mezinárodního televizního festivalu celý článek