zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Šenkýř a Kremr: 100+24 brněnských kuriozit

Z přebalu knihy 100+24 brněnských kuriozit

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Tušíte, že opona původně určená pro pražské Národní divadlo je srolovaná v Brně? Že nad hlavami Brňanů lze vidět symbol zákonů, které se nám nehodí? Kde je v Brně dodnes hákový kříž, Stalinův portrét nebo proč je nejvzdálenější brněnský kostel desítky kilometrů daleko? A z jakého důvodu jsou tu koleje vedoucí odnikud nikam, které stály miliony korun? Nebo jak necelých deset korun stačí k zabití brněnské krokodýlice?

Český rozhlas Brno u příležitosti letošních oslav sta let od zahájení rozhlasového vysílání na Moravě dává Brňanům netradiční dárek. Dvojice brněnských rozhlasáků, Miloš Šenkýř a Tomáš Kremr, se zahloubala do svých bloků a poznámek – a našla netradiční minipříběhy, z nichž mnohé by jinak zůstaly jen v novinových či rozhlasových archivech. Knihu nazvanou ve stylu rozhlasové stovky 100+24 brněnských kuriozit, absurdit a bizarností vydává vydavatelství Českého rozhlasu Radioservis právě k rozhlasovému výročí.

Autoři zdůrazňují, že chtějí navést právě k těm drobnostem, které je potěšily či pobavily. Jsou datované do dávných časů i do současnosti. „To, že si dokážeme některé absurdity přiznat, dokonce se jim zasmát, je důkaz vztahu k našemu městu. Že si nejsme lhostejní, protože dobří přátelé si ze sebe mohou dělat i legraci,“ říká Miloš Šenkýř. A jeho kolega Tomáš Kremr dodává, že již nyní mají v zásobě náměty pro další díl. „Bylo až neuvěřitelné, kolik příběhů se podařilo dát dohromady a kolik nám jich ještě zbylo. Ne každý je pro každého čtenáře, ale věřím, že každý si najde ten svůj,“ věří.

Cílem nebylo napsat lehkým perem faktografický sborník, jsou to skutečně útržky z hlubin času. Mnoha čtenářům kniha možná poslouží jako netradiční průvodce po městě. Zamíří za tajemstvími lamp v ulicích, odhalí paradox brněnských opon i tajemství sochy, jejíž kopie je v Praze přímo na Václavském náměstí. A mnoho dalšího. Někdy absurdní a jindy roztomilé příhody možná škarohlídům dodají další munici k utahování si z Brna a jeho obyvatel, ale hlavně mají být důkazem toho, že Brno žije. A že ho mají nejen autoři, ale všichni pravověrní Brňané rádi.
Kniha „100+24 brněnských kuriozit, absurdit a bizarností“ je věnovaná všem brněnským rozhlasákům v minulosti, současnosti i budoucnosti, ale také všem rozhlasovým posluchačům. A jmenovitě i ženě zastupující obě kategorie, historičce Mileně Flodrové. A aby začátek knihy byl vpravdě kuriózní, bude mít premiéru i v Praze – v neděli 26. 5. od 12.30 na veletrhu Svět knihy v Křižíkově pavilonu na Výstavišti, stánek D106. Ani to však není vše. Informace z knihy se objeví v rozhlasovém vysílání, dílo bude také součástí rozhlasových soutěží v jubilejním roce. A TIC Brno nabízí sérii prohlídek Brna s autory knihy jako součást cyklu AutenTICkých prohlídek. První termíny jsou beznadějně zadané, další volné se objeví v nabídce bezprostředně po slavnostním uvedení knihy.

20.5.2024 11:05:37 Redakce | rubrika - Novinky...

Časopis 26 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Novinky...

Lukáš Pavlásek vydal svou jedenáctou knihu

Lukáš Pavlásek a jeho knihy pro děti

Komikovi a spisovateli Lukáši Pavláskovi právě vyšla další kniha. V pořadí jedenácté dílo je tentokrát určeno ...celý článek


Pavel Mészáros: S láskou a humorem

Přebal knihy

Vztahy partnerské, rodinné i pracovní, šťastné i méně šťastné chvíle v životě, čas, který nelze zastavit, a hl ...celý článekČasopis 26 - sekce

DIVADLO

VČD promění Kunětickou horu na Čertův hrad

Jiří Hába a Tomáš Lněnička (S čerty nejsou žerty)

Poslední novinku stávající divadelní sezóny uvedou pardubičtí herci na své letní scéně na rondelu hradu Kuněti celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 26. týden

Kombo: Visací zámek

Hudební profil – Karel Zich
Malá vzpomínka na populárního zpěváka, od jehož narození uplynulo 75 let celý článek

další články...