zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 7. týden

Bábovky

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Bábovky
Některá setkání navždy změní náš život. Tragikomedie podle románového bestselleru Radky Třeštíkové. Koprodukční film České televize (2020). Hrají: O. Vetchý, J. Plodková, L. Vlasáková, M. Taclík, B. Poláková, T. Pauhofová, D. Biskupová, J. Langmajer a další. Scénář R. Třeštíková a R. Havlík. Kamera V. Tlapák. Režie R. Havlík. Film Bábovky natočený podle scénáře a knižního bestselleru spisovatelky Radky Třeštíkové vypráví o tom, že všichni jsme propojení a díky tomu i malé věci dokážou někdy otřást celým světem. Film nahlíží na současné partnerské i rodinné vztahy a ukazuje zábavné i bolestné situace. Ženské postavy vybrané z knižního děje, Miluška (L. Vlasáková), Karolína (B. Poláková), Renata (T. Pauhofová), Rebeka (K. Podzimková) a Linda (J. Plodková), se od sebe liší věkem i sociálním statutem a jsou nositelkami nejrůznějších životních zkušeností, názorů a vlastností. Díky tomu se každá z žen pokouší vypořádat s rozličnými životními situacemi po svém: zápolí s nevěrou a touhou po dítěti (ovulací posedlá Karolína), s přáním udržet si partnera (středoškolská učitelka Rebeka) či se naopak vymanit ze zraňujícího vztahu (prostitutka Linda), bojují s požadavky náročné práce (manažerka Renata) či s definitivou smrtelné nemoci (lékařka Miluška). V neposlední řadě sledujeme také příběh nešťastné studentky Nikoly (D. Biskupová), o kterou se její vlivní a bohatí rodiče nestarají, a která se stává jedním z katalyzátorů děje. Partnera Barbory Polákové hraje Rostislav Novák. Táňa Pauhofová je hereckou partnerkou Ondřeje Vetchého. Marek Taclík ztvárnil postavu pasáka prostitutky Lindy (J. Plodková). Jiří Langmajer se objevuje v roli sebestředného, stárnoucího manžela Milušky (L. Vlasáková).
Vysílání: 13.2., 20.10 hod., ČT1

Návrat idiota
Lehce mrazivá filmová komedie inspirovaná titulní postavou románu F. M. Dostojevského a oceněná pěti Českými lvy. Koprodukční snímek ČT (1999). Hrají: P. Liška, A. Geislerová, T. Vilhelmová, J. Langmajer, J. Macháček, Z. Hadrbolcová, J. Smutná a další. Kamera Š. Kučera. Scénář a režie S. Gedeon. Anna (A. Geislerová) se mezi Vánoci a Silvestrem vrací domů. Ve vlaku poznává Františka (P. Liška), podivného mladíka, právě propouštěného z dlouhodobého léčení v psychiatrické léčebně a trpícího hrůznými sny, který se záhy ukáže vzdáleným příbuzným jejího chlapce Emila (J. Langmajer). Zatímco Emil je Anně nevěrný s její sestrou Olgou (T. Vilhelmová), Anna je nevěrná Emilovi s jeho bratrem Robertem (J. Macháček). František se díky své schopnosti vidět věci „jako poprvé“ stává klíčovou postavou celého labyrintu sourozeneckých a mileneckých vztahů, neboť ví vždycky o kousek víc, než všichni ostatní...
Vysílání: 14.2., 22.35 hod., ČT1

Zemřít znovu
Emma Thompsonová jako tajemná žena bez minulosti a Kenneth Branagh jako soukromý detektiv v napínavém americkém psychothrilleru (1991). Dále hrají: A. Garcia, D. Jacobi, H. Schygullová a další. Režie Kenneth Branagh. Na začátku příběhu se před námi odvíjí zvláštní divoká scéna, jejímiž aktéry jsou vášnivý dirigent a krásná žena. Vzápětí poznáváme, že je to jen sen, ze kterého se opakovaně probouzí s výkřiky pacientka v nemocnici. Nikdo nezná její jméno ani minulost. Kromě nočních děsivých výkřiků žena totiž s personálem nekomunikuje. Když je propuštěna a má být převedena do jiného ústavu, soucitná sestra z nemocnice požádá přítele detektiva o pomoc. Mike Church se specializuje na pátrání po pohřešovaných osobách. Uveřejní v novinách fotku ženy a čeká na odezvu. Na základě výzvy přispěchá na pomoc jistý hypnotizér, který dokáže v lidech vyvolat vzpomínky na minulé životy. Před námi se odvíjí vášnivý příběh krásné Margaret a charismatického dirigenta Romana Strausse, který se odehrál ve čtyřicátých letech. Žena, jíž Mike začal říkat Grace, postupně odhaluje svoji pravou identitu... V hlavních rolích napínavého psychothrilleru uvidíme herečku Emmu Thompsonovu a Kennetha Branagha, jenž je zároveň režisérem snímku.
Vysílání: 12.2., 00.00 hod., ČT2

Sahara
Je to jediná studna uprostřed africké pouště. A Humphrey Bogart ji hodlá bránit proti přesile do poslední kapky vody... i krve. Americký válečný film (1943). Dále hrají: B. Bennett, J. C. Naish, L. Bridges, R. Ingram, R. Aherne, D. Duryea, L. Mercier, K. Kreuger. Režie Zoltan Korda. V červnu roku 1942 po pádu libyjského Tobruku dostává osamocená posádka amerického tanku pod velením seržanta Joea Gunna (H. Bogart) rozkaz k ústupu na jih do nekonečné saharské pouště, aby se zformovala se zbytky spojeneckých sil. Na cestě se k nim postupně přidávají další přeživší bitvy, až se z nich stává nesourodá skupina tvořená vedle Američanů také britskou jednotkou, Francouzem, súdánským důstojníkem a jeho italským zajatcem a sestřeleným německým pilotem. Kvůli nedostatku vody musí ale upustit od hledání Spojenců a zamířit k jediné stovky kilometrů vzdálené studni. Po vyčerpávající jízdě však na místě zjistí, že je téměř vyschlá. Navíc se dozví, že ke stejné studni míří i žíznící prapor wehrmachtu o pěti stech mužích. Tváří v tvář nezměrné přesile stojí před Gunnem a jeho pouhými osmi vojáky důležité rozhodnutí – znovu ustoupit, nebo se jim v předem prohraném boji postavit a získat co nejvíce času pro chystanou spojeneckou protiofenzívu? Byl by to ale skutečně předem prohraný boj, když by v této bitvě nerozhodovalo množství zbývajících nábojů, ale množství zbývajících kapek vody?
Vysílání: 17.2., 14.45 hod., ČT2

Soukromý život Sherlocka Holmese
Ženám nelze nikdy zcela důvěřovat, ani těm nejlepším. Britský film slavného režiséra Billyho Wildera (1970). Hrají: R. Stephens, C. Blakely, G. Pageová, Ch. Lee, I. Handlová, C. Revill, M. Maureenová a další. Kdesi v útrobách trezoru londýnské banky Cox & Company leží schránka se jménem doktora Watsona, která má být otevřena až padesát let po jeho smrti. Obsahuje vzpomínky na dlouholeté přátelství s mužem, jenž povýšil schopnost dedukce na umění. Během života doktor Watson zaznamenal nějakých šedesát případů, demonstrujících jedinečný detektivní dar Sherlocka Holmese. Ovšem zažili i jiná dobrodružství, jež se Watson z diskrétních důvodů rozhodl až do jisté doby před veřejností utajit. Jednalo se o události takříkajíc delikátní osobní povahy. A jedno takové dobrodružství začíná v srpnu 1887, kdy se oba přátelé vracejí z Yorkshiru, kde Sherlock vyřešil záhadnou vraždu admirála Abernettiho. Události uvede do pohybu anonymní pozvání na vystoupení Ruského carského baletu.
Snímek Soukromý život Sherlocka Holmese natočil v roce 1970 podle vlastního scénáře a ve vlastní produkci klasik hollywoodského filmu Billy Wilder a kromě důmyslného případu v něm předkládá ještě jedno paralelní téma, kterým je Holmesův vztah k ženám, jenž se v jemně potlačené podobě vine celým filmem. Sherlocka Holmese ztvárnil tehdy devětatřicetiletý britský herec Robert Stephens, jehož nadějnou kariéru překazilo nadměrné pití. Sherlockovu osudovou ženu si zahrála francouzská herečka Genevieve Pageová. Inteligentní film plný suchého anglického humoru ve své době u diváků příliš neuspěl a teprve postupem času se dočkal uznání, které mu bezesporu patří.
Vysílání: 18.2., 21.45 hod., ČT2

Will Smith – od prince ke králi
Byl umělecky aktivní už od svých dvanácti let, proslavil se jako rapper, je hollywoodskou megastar a má na kontě Oscary i Grammy. Britský dokument. Řekne-li se Will Smith, většina filmových fanoušků hned dodá: "Muži v černém". Ano, rolí v této dnes již kultovní trilogii se proslavil celosvětově jako herec. Amerika už ho ale v té době znala dávno. Byl totiž zároveň nesmírně úspěšným rapperem a v devadesátých letech i oblíbenou televizní tváří díky pořadu Fresh Prince. Když v roce 2022 získal Oscara za svůj výkon v roli otce Williamse ve snímku Král Richard: Zrození šampiónek, dalo se v nadsázce tvrdit, že z prince vyrostl král. Triumfální pocit ze zisku pozlacené sošky mu ale trochu zkalil skandál, o nějž se postaral přímo na oscarovém pódiu, když inzultoval svého kolegu Chrise Rocka.
Vysílání: 15.2., 22.40 hod., ČT art
Opakování: 17.2., ČT art., 20.2., ČT art

12.2.2024 15:02:24 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek


Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článekČasopis 17 - sekce

DIVADLO

Nová hudební love story Bestiář

Šárka Vaňková a Ivana Korolová (Foto: Jaroslav Hauer)

Bestií se žena nerodí, bestií se žena stává! Tak zní podtitul příběhu BESTIÁŘ z pera Báry Nesvadbové. Na lege celý článek

další články...

HUDBA

Naďa - vzpomínkový koncert

Jana Fabiánová (Zdroj: Ságl Production)

Desítky umělců – zpěváků, hudebníků a herců – spolu s mnoha přáteli se sešli v pražské Lucerně, ab celý článek

další články...