zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 29. týden

Catherine Deneuveová (Mayerling)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Klub odložených žen
Trojice opuštěných manželek připravuje svéráznou pomstu zrádným manželům! Americká komedie s hvězdným obsazením (1996). Hrají: B. Midlerová, G. Hawnová, D. Keatonová, M. Smithová, D. Hedaya a další. Režie Hugh Wilson. Americká filmová komedie vypráví o trojici opuštěných manželek a jejich svérázné pomstě nevěrným partnerům. Bývalé spolužačky Elise, Brenda a Annie se setkávají po letech na pohřbu další přítelkyně Cynthie, která spáchala sebevraždu. Kamarádky zjistí, že je pojí společný osud. Jejich manželé je ve středním věku opustili a našli si nové partnerky. Všechny tři přítelkyně dostanou dopisy od Cynthie, které psala před svou smrtí. Nabádá je, aby držely pohromadě. Trojice se sejde v restauraci a domluví se na společném postupu vůči zrádným partnerům. Napnou veškeré síly, aby své předsevzetí dotáhly až do konce, kdy jim jde i o pomoc podobně postiženým manželkám. Svůj záměr mají hrdinky ulehčený tím, že proti nim stojí slabí muži, ovládaní hlavně chtíčem, spojeným s přicházející "druhou mízou". V komedii Hugha Wilsona zazářily tři ženské představitelky: Bette Midlerová, Goldie Hawnová a Diane Keatonová.
Vysílání: 22.7., 21.30 hod., ČT1
Opakování: 24.7., ČT1

Mayerling
Nedovolili jim spolu žít. Nemohli jim však zabránit společně zemřít. Omar Sharif a Catherine Deneuveová v příběhu velké a tragické lásky korunního prince Rudolfa a baronesy Marie Vetserové. Britský film (1968). Dále hrají: J. Mason, A. Gardnerová, J. Robertson Justice a další. Scénář a režie Terence Young. Příběh tragické lásky korunního prince Rudolfa Habsburského k baronese Marii Vetserové. Rudolf, který hledal zapomnění na své manželství bez lásky s belgickou princeznou Stefanií v nesčetných milostných avantýrách, který se marně pokoušel prosadit ve zkostnatělém Rakousku-Uhersku pokrokovější ideje, a byl proto v neustálých sporech se svým otcem, císařem Františkem Josefem, našel v lásce k mladičké, nevinné Marii nový smysl své existence. Poprvé v životě skutečně miloval a byl odhodlán vybojovat si právo na život s milovanou ženou navzdory všem a všemu. Brzy měl však poznat, že následník habsburského trůnu má před sebou jen jednu možnou cestu: tu, kterou mu určila odvěká (a v 19. století ještě zdaleka neměnná) tradice... Snímek byl v r. 1970 nominován na Zlatý glóbus za nejlepší film. Tragický osud obou milenců inspiroval mnoho tvůrců. Prvním z nich byl Alexander Korda, který jej na plátno převedl už v r. 1924, pak následovala řada dalších verzí: např. 1936 film, v němž nešťastné milence ztělesnili Charles Boyer a Danielle Darrieuxová (ten byl naší prvorepublikovou cenzurou zakázán!), 1948 natočil Mayerling Jean Delannoy (v této verzi hrál i Jean Marais), v televizní verzi z r. 1957 hrála zase Audrey Hepburnová atd. atd. Kromě toho existuje i stejnojmenný balet na hudbu Ference Liszta (ČT uvedla v r. 1997 v nastudování britské Královské opery Covent Garden).
Vysílání: 17.7., 20.00 hod., ČT2
Opakování: 18.7., ČT2

Rozum a cit
Jít za hlasem srdce nebo si za každých okolností zachovat chladnou hlavu? Hvězdně obsazený britský romantický film podle románu Jane Austenové, oceněný Oscarem a řadou dalších mezinárodních cen (1995). Hrají: E. Thompsonová, A. Rickman, K. Winsletová, H. Grant, G. Wise a další. Režie Ang Lee. Anglie Jane Austenové, Anglie konce osmnáctého století, Anglie se svými tradicemi, společenskými třídami a neporušitelnými pravidly. Dívky z dobrých rodin měly před sebou jasně narýsovanou budoucnost: dobře se vdát a být svým manželům tichou a věrnou oporou. Pokud ovšem to dobré jméno bylo jejich jediným majetkem, jediným věnem, nebyla ta budoucnost ani zdaleka tak jistá a přímočará. Což mají brzy poznat i Elinor i Marianna, které musí – i se svou matkou a nejmladší Margaret – po otcově smrti opustit rodinné sídlo, jež podle zákona připadne prvorozenému synovi z prvního manželství. Elinor a Marianna se od sebe liší tak, jak se vůbec dvě dcery jedné matky lišit mohou. Rozumové, společenské a disciplinované Elinor schází vášnivá citovost, mladší Marianna má naopak dost upřímných citů, ale nedokáže se ubránit prudkým výlevům vášní. Obě však musí dozrát, obě musí pro svůj další život najít rovnováhu mezi rozumem a citem...
Román Jane Austenové Elinor a Marianne byl (v první osobě a v dopisech) napsán v r. 1795 poté, co se Austenová zamilovala do Thomase Lefroye, irského právníka, který byl v rodině na návštěvě. (Vztah – jak typické pro tehdejší dobu! – přerušili rodiče, protože živobytí mladého muže záviselo na dobré vůli příbuzných). Později jej autorka přepracovala na vyprávění ve třetí osobě a s dialogy, publikován byl ale až v r. 1811 pod názvem Rozum a cit. Scénář je autorským debutem herečky Emmy Thompsonové, která za něj získala Oscara, Zlatý glóbus i Cenu newyorských a losangelských filmových kritiků. Režie byla svěřenu tchajwanskému režisérovi Ang Leeovi, který za film získal Zlatého medvěda na Berlínském filmovém festivalu. Kromě toho získal film i jednotliví jeho tvůrci řadu dalších mezinárodních ocenění. Emma Thompsonová (nar. 1959 v Londýně) vystudovala anglickou literaturu v Cambridgi. Už na škole působila jako herečka, důležitým životním momentem bylo seznámení s Kennethem Branaghem, který se stal jejím mentorem a posléze i manželem (1989-95). Z filmů připomeňme mj.: Howards End, Soumrak dne, Ve jménu otce, Petrovi přátelé, V žáru lásky.
Vysílání: 17.7., 22.20 hod., ČT2
Opakování: 19.7., ČT2

Koyaanisqatsi
Unikátní dokumentární esej Godfreye Reggia o civilizaci naší planety. Hudba Phil Glass. Godfrey Reggio je na poli světové kinematografie zjevem více než nevšedním. Lze ho označit za filmového filosofa a básníka. Od svých čtrnácti do osmadvaceti let žil v mnišském řádu, poté se věnoval charitě a práci s lidmi. V polovině sedmdesátých let minulého století začal, už jako pětatřicátník, připravovat svůj filmový debut Koyaanisqatsi, jehož realizace zabrala celých sedm let. Když byl film v roce 1979 hotov, vyvolal ve světě pravý šok. Filmová báseň, složená nejen ze záběrů, které Reggio pořídil se svým štábem, ale z velké části i z nejrůznějších archivů z celého světa, je spojením mocně působivého obrazu a kongeniální hudby známého minimalisty Phila Glasse. Podává svědectví o civilizaci, jíž všichni spoluvytváříme, je zamyšlením nad tím, co udělal člověk za své krátké působení na této planetě.
Vysílání: 17.7., 23.05 hod., ČT art

Kubrick o Kubrickovi
Portrét fenomenálního filmaře, který by se v nadcházejících dnech dožil 95 let. Francouzský dokument. Americký režisér Stanley Kubrick byl známý tím, že si přísně chránil soukromí a velmi nerad a zřídka hovořil s novináři. Přesto se našel jeden filmový kritik, který měl ke geniálnímu tvůrci snímků jako 2001: Vesmírná odysea, Osvícení či Mechanický pomeranč stálý přístup. Francouze Michela Cimenta si Kubrick našel sám v polovině sedmdesátých let. Líbilo se mu, co napsal o jeho dosavadní tvorbě, a rozhodl se, že se s ním bude scházet a poskytne mu rozhovor. Ty nakonec vznikly hned tři, a to v rozmezí let 1975 až 1987. Ciment je použil při psaní knihy o Kubrickovi, ale po letech se staly také zvukovým základem dokumentárního filmu, který dnes uvidíte. Rozhovor je doplněn o ukázky z filmů a jejich natáčení, o vzácné archivní záběry z režisérova soukromí a o rozhovory se slavnými herci, kteří v jeho filmech hráli: s Tomem Cruisem, Nicole Kidmanovou, Jackem Nicholsonem, Malcolmem McDowellem a dalšími.
Vysílání: 20.7., 21.40 hod., ČT art
Opakování: 21.7., ČT art

10.7.2023 16:07:00 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Velikáni filmu... Steven Spielberg

Sugarlandský expres

Sugarlandský expres
Vraťte nám naše dítě! Americký film režiséra Stevena Spielberga (1974). Hrají: G. Hawno ...celý článek


Velikáni filmu... François Truffaut

Siréna z Mississipi

Siréna z Mississipi
Catherine Deneuveová a Jean-Paul Belmondo v dramatu velké lásky a ještě většího podvodu ...celý článek


Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné ...celý článek


Životopisné drama Hilma

Hilma

Hilma
Její umění neuznávalo hranice viditelného světa ani společenských konvencí. Švédské životopisné drama ...celý článek


Literární tipy 20. týden

Nezávislý maestro Andrea Camilleri

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédn ...celý článek


Al Pacino ve své jediné oscarové roli

Vůně ženy

Vůně ženy
Poslední pánská jízda ve víru tanga, kvalitního jídla, pití a krásných žen. Al Pacino ve své jedi ...celý článek


Švédské intimní drama Naděje

Naděje

Naděje
Anja má krásnou rodinu, milujícího partnera i úspěšnou kariéru. Její život roztříští diagnóza rakovi ...celý článek


Filmové tipy 20. týden

Operace mé dcery

Fotograf
Hořká komedie inspirovaná tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa ...celý článek


Výtvarné tipy 21. týden

Starobylé stavby II: Angkor Wat

Egypt (1/6)
Po stopách Tutanchamona. Napínavý příběh anglického archeologa Howarda Cartera. Hraná rekonstru ...celý článek


Filmové tipy 21. týden

Jim Carrey

Boj o oheň
Kdo měl oheň, měl i život. Francouzské koprodukční drama (1981). Hrají: E. McGill, R. Perlman, R ...celý článek


Pesimistická vize inspirovaná Orwellovým románem

Brazil

Brazil
Jak snadné je stát se nepřítelem státu! Pesimistická vize nedaleké budoucnosti, inspirovaná Orwellov ...celý článek


Jiřina Bohdalová v hlavní roli

Jiřina Bohdalová (Svatá)

Svatá
Jiřina Bohdalová v hlavní roli strhujícího dramatu o pravdě a lži. Vitální devadesátiletá důchodkyně ...celý článek


Příběhy filmových legend

Bruce Willis

Bruce Willis: vyvolený
Portrét fenomenálního amerického filmového herce. Francouzský dokument. Smrtonosná p ...celý článek


Velkolepá válečná freska

Příliš vzdálený most

Příliš vzdálený most
Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operac ...celý článek


Literární tipy 21. týden

Hercule Poirot a Agatha Christie

Kafka (1/6)
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Premiéra s ...celý článek


Strhující drama Anthropoid

Anthropoid

Anthropoid
Akce má krycí jméno. Strhující filmové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha, provedeného v ...celý článek


Českým lvem oceněný dokument

Všechno dobře dopadne

Všechno dobře dopadne
Televizní premiéra Českým lvem oceněného dokumentu, který nahlíží na fascinující živo ...celý článek



Časopis 20 - sekce

OPERA/ TANEC

Rok české hudby – Jan Kubelík

Jan Kubelík

Legenda jménem Kubelík
Dokument o krásném uměleckém a lidském vztahu otce a syna – významného houslov celý článek

další články...