zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výzva k uctění památky Milady Horákové

Milada 70: Zavražděna komunisty

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V souvislosti s výročím 70 let od vykonstruovaného procesu a popravy doktorky Milady Horákové, která byla za spiknutí a velezradu 27. června 2020 v 5:35 hodin ráno popravena, vznikla občanská iniciativa s názvem Milada 70: Zavražděna komunisty. Iniciativa zveřejnila svou “Výzvu spoluobčanům, institucím a samosprávám k uctění památky doktorky Milady Horákové”. Jejím smyslem je několik aktivit, které připomínají široké veřejnosti nejen osud Milady Horákové, ale především její odvahu a postoje. Ty podle iniciátorů zůstávají důležitou inspirací dodnes.

Iniciativa Milada 70: Zavražděna komunisty vznikla z popudu několika jednotlivců. Založili ji Michal Gregorini z neziskové organizace Dekomunizace, o. s., Leoš Válka, zakladatel a ředitel Centra současného umění DOX, Marek Vocel, MVP events, member of Permanent Gig a Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy. V tuto chvíli iniciativu podpořily a k výzvě se přihlásily řady osob a institucí, mezi nimi například Magistrát hlavního města Prahy a primátor Zdeněk Hřib, MČ Praha 7, Dopravní podnik HMP, Univerzita Karlova a její rektor Tomáš Zima, Národní galerie, vydavatelství Vltava-Labe-Press, ČTK, spolek Korzo Národní, studio Soundsquare, Václav Dejčmar, Libor Winkler, Pavel Bouška, Aleš Klemperer, Pavel Štingl a další.

“Kromě samotné Výzvy budeme v pátek 26. června, tedy den před samotným výročím, prostřednictvím obecního rozhlasu několikrát denně vysílat audio koláž, která vznikla z autentických nahrávek soudního procesu a z dopisů, které Horáková napsala ve vězení před popravou své rodině,” upřesňuje Marek Vocel.
“Je to teprve 70 let, kdy komunisti po lživém procesu popravili nevinnou ženu, a tenhle strašlivý zločin dodnes bagatelizují. Z dnešního pohledu se to zdá neuvěřitelné a jako by z jiného světa, ale tato skutečnost nesmí být nikdy zapomenuta, aby se nemohla opakovat,“ dodává Michal Gregorini.

Na desítkách významných budov v Praze budou po dobu jednoho až dvou týdnů vyvěšeny velkoplošné vizuály s portrétem Milady Horákové a titulkem “Zavražděna komunisty”. Tyto bannery jako připomínka výročí budou vidět na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, kde Milada Horáková studovala, a také např. na budovách Národního muzea, Karolina, FAMU, Rudolfina či Veletržního paláce.
K aktivitě se může připojit každý občan, instituce, škola či radnice v celé zemi a může ve dnech před 27. 6. vyvěsit černý prapor na znamení uctění památky Milady Horákové i jako připomínku 70 let od justiční vraždy. Pro všechny, kdo se připojí k Výzvě, budou k dispozici vizuální podklady, plakáty a audio koláže určené k dalšímu šíření.

22.6.2020 15:06:47 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 28 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Projekt Casanova

Články v rubrice - Zprávy

Pamětní deska BARRANDE zpět

Pamětní deska BARRANDE

V červnu navrátilo Národní muzeum po půl roce v restaurátorské dílně na Barrandovské skály litinovou pamětní d ...celý článek



Časopis 28 - sekce

DIVADLO

Letní Grébovka s Divadlem MA již po šesté

Být Marlene Dietrich

Kam vyrazit o prázdninách za kvalitní kulturou? Spektakulární zážitek pod širým nebem v romantických kulisách celý článek

další články...

HUDBA

Triumfální závěr 11. ročníku Beats for Love

Beats for Love 2025

Skončil 11. ročník největšího festivalu elektronické taneční hudby ve střední Evropě, Beats for Love. A byl to celý článek

další články...